4

TAKİPÇİ

47

ŞİİR


Şule Akar 12.07.1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Akşam kız sanat mezunu terzi, hayatını evlatlarına adayan bir anne ile şöför bir babanın kızı. İlkokul 5' e kadar Şişli-Çağlayan'da yaşadı. Babasının işi Pendik'e taşınınca ailece geldiler ve hala orda yaşıyorlar.

İlkokul ve liseyi Pendik'te bitirdi. Kafası çalışan, zeki, çalışkan bir öğrenciydi. Öğretmenleri onun bankacı, gazeteci mesleklerinde başarılı olabileceğini düşündüğü için okumasını istiyordu. Ama o ailesine ekonomik katkıda bulunmak için çalışmak istediğinden üniversite sınavına bile çalışmadan girdi, sadece 3 puanla kaybetti.

Daktilo sekreterlik kursunu bitirdi. 5'er yıl 2 büyük fabrikada sekreterlikten başlayan kariyerini yönetici sekreterlik konumuna getirdi. Evlendi. Eşi ile 10 yıl ticaret yaptı. Boşandı. Yeniden ailesinin yanına dönüp yine mesleğine döndü ve onlarla yaşam savaşına devam etti. Hayatı boyunca yüreğinden sevgiyi, iyiniyeti, güleryüzü ve içindeki çocuğu kaybetmemek için çok uğraştı. Kah kendi ile dalga geçti, kah sıkıntılarını ibret olsun diye komedi-dram yapıp anlattı. Dostlarıyla paylaştı her şeyini. Maddi ve manevi inişli çıkışlı hayatında hiç pes etmedi, yıkılmadı, yılmadı. Ne yaşarsa yaşasın asla artniyeti içine sokmamaya, kötülükleri düşünmemeye, tüketilmesine hatta dolandırılmasına rağmen yine de iyilik yapmaktan vazgeçmemeye ve hep sevmeye devam etti. Yaşamı boyunca öğrenecek çok şeyimiz var dedi. Öğrenmeye de devam ediyor.

Günlük tutardı kendini bildi bileli. Ama yazdıklarını paylaşmayı hiç düşünmemişti. Taki birgün çok değerli Gazi Güder'in sen mutlaka yaz Şule, kalemin konuştuğundan daha anlamlı diyene kadar. Onun manevi desteği ile başladığı yolculuk hala devam ediyor. Hayatında verdiği mücadele, yaşama savaşı, sevdikleri ve dostlarıyla paylaştıklarının devam ettiği gibi...Ve yanında ona destek veren çok değerli hocalar, gazeteciler ve en önemlisi geçmişinden bu güne yanında olan sevdikleriyle daha neler yaşayacağını oda bilmiyor..

Hayat sonsuz iki karanlık ortasında yanan bir kibrit Şule'sidir

2006 yılında yazılan bu yazının ardından hayatımda benim için çok değerli olan pek çok insanı toprağa verdim. Bir yandan da değerli dost ve arkadaşlar edindim. Dostum köpeğim snopy'nin ölümü ile çok üzüldüm çok ağladım. Onu hala içimde yaşatıyorum. Derken hayatımda en değerli varlığım bitanem babamı da yitirdim. Ne yalan söyleyeyim bir köpeğim birde babamı yitirmek beni çok sarstı...Sonra.... yaşanan ve yaşanacaklarla hayat hala devam ediyor...
Ama Anam kardeşim,ikinci babam sevgili Gazi Güder ve yine çok değerli dost ve arkadaşlarımla harika patronlarım ve iş arkadaşlarımla,ayaklarım hala yere sağlam basarak evimde düzenimde,başarılı iş hayatımla ve sürdürdüğüm huzurla yaşıyorum..Yaşayacağım...