Ömer Hayyam

Tanrı, cennette şarap içeceksin der
Aynı Tanrı şarabı nasıl haram eder
Hamza bir arabın devesini öldürmüş
Şarabı yalnız ona haram etmiş Peygamber


Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Tatlı sert
  Tatlı sert

  Yıllardır hayyamın rubaileri üstüne kafa yorarım daha tam olarak çözemedim kendiyle bile çelişiyor çoğu rubaisinde şaraptan kastı Allaha olan aşk şerbeti diyoruz çünkü tasavvuf bize bunu öğretti şarabı sadece hayyam kullanmaz şarap bir anahtar kelimedir ama hayyam resmen bildiğimiz şaraptan bahsediyormuş gibi geliyor sonra başka bir rubaisini okuyorum bu seferde şarabı san ki aşk şerbeti olarak kullanmış gibi çok tuhaf gerçekten

 • Ramazan
  Ramazan

  Bu adam şair değil tam bir şirkçi.Adam resmen herşeyi yoktan var eden Yüce Allah'ı inkar ediyor.

 • Urfalı Şair
  Urfalı Şair

  Hayyam'a,

  Eğer o tanrı haram etmisse şarabı,
  Elbet Tanrının vardır sana cevabı!

 • Matarama Suko
  Matarama Suko

  Sevgili ismim soyismim yaptığın yorumdan Allahının varlığı konusunda şüphelerinin olduğunu anlıyorum sorgulama yapabilirsin. Rastgele inşallah hakkında hayırlı olacak neticeye varırsın. İnanan bir insanın Allahın varlığını sorgulamak gibi bir derdi olmaz çünkü inanmıştır. Ayrıca hayyam şiirinde Allahın varlığını değil şarabın haram ve helalliğini sorguluyor. Şiirden açıkça anlaşıldığına göre Allahın şarabı haram etmeyeceği(sebebinide cennette serbest oluşuna yoruyor) bunu peygamberin yaptığıdır. Haram edilişinede Kafasını göre bir sebep uyduruyor böylece haramı kendisine helal sayıyor. İnanmış biri olarak bilimde insanlarada fikir farklılıklarınada saygımız var lakin bu şiir doğruları gerçekleri yansıtmıyor.Şarabın haram edilişi aşama aşamadır bunları araştırıp öğrenebilirsiniz. Haram edilişi peygamberimiz tarafından değil Rabbimiz tarafındandır. Şiir ayrıca yanlış çevrilmiş doğrusu bu şekilde :

  Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
  Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
  Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın
  Peygamber de yasak etmiş arap'a şarabı

 • Geronimo
  Geronimo

  Abdullah Koles, cennet sarabinin sarhos etmedigini nerden biliyorsun? gittin taddin da mi geldin? bence dunyada ne buluyor ve ne yasiyorsak benzerleri de orada vardir. Gonul ruh ve vicdan, cennet ve cehennemin var olduguna hakikatle ve tereddutsuz inanmak istiyor su fani dunyadaki haksizliklilara care ve tedavi olsun diye. Yoksa ne anlami var bu fani dunyada olmanin?