Ergin Günçe

Bir suç oluyorum ben de külümü karıştırınca
Kimleri, kimleri, kimleri vursam
Önce kendimden mi başlasam şakalaşmaya
Önce kendimden mi başlasam

Ben istesem Horoz gibi öterim

Alıngan ve içli çocuk olduğum için
Rahatlarım Bankanın camını kırsam
Sularım sonra atımı bir derede
Ne zaman ne zaman kırlara
..........
..........


Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • ikinci yenicilerin içinde halka tepeden bakanlar var desimse,sinyali hocamın yazdığı isimleri kastetmediğimi kendiside bilir de neden işi sahsileştirir polemik konusu yapar aklım ermedi vesselam.

 • Bilgi arttıkça ve dağarcıklar geliştikçe,şiirin seviyesi ve konumu da buna mukabil gelişip yükselecektir.Bu kaçınılmaz bir olgudur.Bu sebeple hiç bir zaman şiirin önüne set ve duvar öremezsiniz.Ve yahut onu kendi duygu ve düşünce kalıplarınıza hapsedemezsiniz.Önemli olan verilmek istenen mesajı çok iyi kavrayabilmek ve anlayabilmektir.Bunun içinde kendimizi yenileyebilmemiz gerekli olduğunu sanıyorum.

 • kanra rümuzlu arkadaşın benim yazdıklarımı tefsir ve tevil eden görüşlerinin büyük kısmına katılmıyorum..

  ikinci yeniciler ki önde gelenleri turgut uyar, edip cansever,cemal süreya ,sezai karakoç gibi şairlerin halka yüksekten baktıklarına katılmıyorum..sadece avamın bilgisinden yüksekte bir yerde olduklarını düşünüyorum..

  ikinci yenicilerden önceki kuşakta müstakil bir isim olan necip fazıla birisi der ki..siz kendinizi fevkal beşer addediyorsunuz..cevap olarak şunu söyler necip fazıl..ben kendimi favkal beşer olarak görmüyorum lakin siz ve sizin gibilerin tahtel beşer olduğuna şüphem yok...

  kısa bir not..o günün osmanlıcasından günümüze alırsak fevkal beşer , üstün insan, insan üstü; tahtel beşer de insanlık altı anlamında..

  ikinci yeniciler halka üstten bakmıyorlardı..sadece entelektüel birikimleri , geniş kitlelerle diyalog kopmasına neden olmuştu...geniş kitlelerin düzeylerinin yükseltilmesi mi , yoksa bilgili insanların, bilgilerinden vazgeçmeleri mi doğrudur..

  şark dalkavukluğu, halk dalkavukluğu ,riya kokan alçakgönüllülük artistliğinden hoşlanmam.., mütevazi gibi davranan ancak nefsine azıcık dokunulduğunda dünyanın en büyük egoistine dönüşen riyakarlardan da ..

  aydınla , halk arasındaki uçurumun kapanması iyi olandır..ama bu avami'de buluşma değil , havas'ta buluşma olması şartıyladır...benim görüşüm böyledir..ve tevil götürmeyecek kadar nettir..

  saygılarımla

 • fransiz horozlarinin.. kok korik kok kooo..
  amerikan hindilerinin.. aleah glue joch joch ..
  diye ottukleri dusunulurse
  bizim horozlarimiz.. gosteris suse kacmaksizin.. sade ve yalin uuuuuruu uuu.. ve ali gulu gulu cok cok.. seklinde.. yalin.. samimi dogal.. anlatimlari.. nazarimizda saygin kilar onlari..

  gercektende.. simdilerde pet sop diye tabir edilen hayvan pazarindan.. en iyi oter diye aldigimiz.. kanarya muhabbet kusu icre.. ozel yeri vardir papaganlarin.. kendisinden otmesini degil.. soyle adam gibi.. ic acacak.. derdimizi paylasacak.. sozcukler ogrenmesini bekler.. findik fistikla besleriz.. dogasina aykiri olarak bir kusun konusmasi bize ilginc gelir.. konussun diye can atarken..

  sayisiz hirsizlik isine karismis sahsin emniyette sorgusu mustesna.. biz bir insanin otmesini.. hele hele bir sairin otmesini hic istemeyiz..

  kuslar horozlar otsun.. papaganlar ve insanlar konussun isteriz.. papagan ayni seyi tekrar etsin.. sair ayni seyi tekrar etmesin isteriz..

  birakin findik fistikla beslemeyi.. bazen farkli konustular diye.. sair derisi yuzmeye.. sair asmaya kesmeye kalkariz..

  dogrusu.. sairler.. konusmaktan otmekten baska susmayida bilmeli yerine gore.. bence..

  illada otecem diyorlarsa vakitli vakitsiz degil.. gunun yilin belli saatlerinde otmeliler.. ayni ritim tempoda degil.. bazi aci aci.. bazi sen sakrak.. bazida hic otmemeliler bence..

  dogrusu.. yumurta uretmek.. dogrusu bunun icin harekete gecmek..

  bazi siir yapmak do re mi fadan
  asla sallamamak dize kafadan
  yani farkin olsun.. demesin kimse
  sair biraz civik biraz rafadan..

  ..bence.. bu vesile ilede saygilar.. efendiler.. • 'Bir suç oluyorum ben de külümü karıştırınca'

  Keşke küllerinden yeniden doğabilseydin şair...