perçin sizce ne demek, perçin size neyi çağrıştırıyor?

 • Bakinca bir de ne görüyorsun ki, ayni irmagin icinde tiklim tiklim dolmus insanlar yari örtük yariyariyasi don doncak, hem dünya müsgülünden veya edip etmeyecekleri vebal ve günahlarindan arinip yikanirken, tüm kir ve pisliklerini dökündükleri sudan agiz yikayip dislerini fircalamaya gargara yaparak kutsandiklari suyun eline yüzüne tükürmektedirler ..???
  PERCIN kiran kirana insan demirdöküm hurdasi halini aldikca,
  Kültür sorusuna karsilik koyan agirligin bu denli akil mantik devre disiligi hadi diyelim, bir yere kadar hosgörünün ve anlayis genisliginin okutup ögrettigi kayitsizliga kenar köse kurdeleciligi yapip etse de, hemen hemen hic bir özgün farkindaligi olmayan ve her degistirip dönüstüren KÜRESEL ZEHIRLESMEYI aninda bedenine ruhuna giyip savrulan yikici sarsintilarin hic karsi koymayan en sabit yerinde cakilip kalmalar, bir de ne görüyorsun, ugrattigi salgin ve tahribatin etkisi Cin` de de ayni, Hindistan`da da yayni, Mogolistan`da da ayni, Moritanya` da da ayni, Karibik`te de ayni, Mozambik`te de ayni, Havayi`de de ayni, Iran`da da ayni, Ukrayna`da da ayni, Tibet`te de ayni, Arabistan`da da ayni, Portekiz`de de ayni, Panama`da da ayni, Banglades`te de ayni, Bulgaristan`da da ayni, Sicilya`da da ayni, Falkland`da da ayni, Zambiya`da da ayni, Sili`de de ayni, Alaska`da da ayni, Norvec`te de ayni, Sibirya`da da ayni, Güney Afrika`da da aynisinin aynisi…
  Yeryüzünün yukarisi asagisi, uzak -yakin dogu batisi, hic birbirine farketmeksizin en ufak dokunusa büyük sarsintilar gecirip geri dönüsü olmayan YIKIMSAL degisimleri ancak uyum saglayarak geciskenlik saglayan örenlesmeler, her bir hastalikli halliligin bütün yozlastiran cürüten eriten ve bitiren TOPLUMSAL SON`u, ölümü ugruna uyum saglayarak sekil aldiginin yagmalanan sömürülen her türlü saglayicilarini bünyesinde hic eksilmeksizin tasiyip esaretini avunmaya cogaltirken, sürekli eksilerek yokluga ve yoksulluguna düstügü aklini fikrini hayalini düsüncesini duyarliligini algisini bilincini kökten sökülüp karanliga körelten SORUP SORGULAYAMAMANIN tek-tipliligiyle mahkum muatap kilinmakta.
  Bu Israilde`de böyle, Azarbeycan`da da böyle, Türkiye`de de aynen ve birebir ve Top model öylesine böyle…Bu arada Amerika, Israil`e haksizlik filan yapiyorsunuz diye Birlesmis Milletler`in Güvenlik Konseyi`nden ben artik yokum deyip ayrilis miymis neyimis neyimis ney ney neyimiiiiiiiiss !
 • Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Akil –Mantik diye birsey varken, insan eger mevcutlu birikimli donanimli deneyimli sorumlu saglikli bütün kazanimlariyla hazir ve olgunluguyla kendine ayar dengede degilse, sonuc mutlaka hic kacinilmaz derecede faturasi bedeli agir ve cok yüksek INSANLIK FACIASI, huzuru düzeni bozuk zehir zikkim olacaktir.
  ÖZGÜRLÜK….kendini etraflanan degerler bütünüyle PERCiNLEN`lenmedikce carcabuk cözülüp asli esasi olmayan soyut surete darmadagin olacaktir.
  Evet ve mutlaka ÖZGÜRLÜK. Fakat hemen yanibasinda akla vicdana özgü topragini saglam eden SORGULAYICILIGIN algilayip IDRAK edebilen kisilik ve karakter sahibi olmaya dair ayirdedip SECEBiLME farkindaliginin asli unsuru IRADE yetisi olmadigi zaman, ÖZGÜRLÜK kendinden hicbirsey anlamayan iceriksiz ve itibarsizligia meze malzemesi olacaktir. Nitekim böyle hicbirseysiz dolarak insandan bosalan kafa yapisi, bedeniyle hicbir ilgisi alakasi olmamazligin bireysel cöplügü ve toplumsal sakat veren ürünüdür.
  Böyle bir kafa yapisi, her lokma yutkundugu hayati nefesi bile agir gelen yük sayacagi yasaminin edilgen yükleyicisi ve sabit tasiyicisi yerine kendini koyarak, ne ilgisinde ne kaygisinda ne itibarinda ne nazarinda hicbir zaman farkedip önemseyemeyecegi emek, paylasim, sevgi,sorumluluk, ahlak, vicdan…gibi degerlere ÖZGÜRLÜGÜ tartip ölcüsemeyecektir.
  Bu yüzden tüm bunlardan artiga kalan ve istifadelenenlerin, kilitledigi kabuklar altinda hic bir itirazi olmaksizin nasil konuslandirilip tutsak edilmisse ondan beslenip sadece oradan oradan tükenip bilenen soygun sömürülere dayali döseli düzeneklerde, bütün UYUSUMUNU solucanlar gibi soyunarak sümüklü böcekler veya sülükler gibi kendi uyusmuslugunda kizaklanip debelendigini ÖZGÜRLÜK diye kafaya giyer, boy bedene salgilanirlar.
  Bütün buralardan olup bitip yeniden kendini dogurtan cogalislara INSANLIK azaltan KISIRDÖNGÜ, artik zamanimizin mayasini kimyasini bütün iradesiz ve idraksizligin döküp sacip donattigi, tüm degerlerinden yoksul her evde heryeri kaplayacak sekilde etrafindaki her türlü siddetli dehsetli yikintilardan karakter bozuklugu toplayan; kaba, ilgisiz, gergin, sorumsuz, acimasiz, kopuk, bilgisiz, sahsi, bencil, dayaniksiz, esir, kul, ailesinde dünyasinda toplumunda kendinde hic olmayan…insan posetli ve posterli tüketim maddesidir.
 • Köleligin ana yapim ve kullanim malzemesinde efendisinin keyfine kalmis hicbir hakki hukuku olmayan yasam yoksunlugunun esir ve tutsakligi vardi.
 • Bu illet günümüze kadar tasidigi yük nitelik islev ve iceriksel olarak hic degismeksizin ve hatta daha sinsi agirlik artiran katlayislarla günümüz dünyasi ve insanligini küresel basliklar altinda tamamen kusatip kaplayip örtüp yayilirken..
 • Tüm saraylar katedraller bazilikalar manastirlar vesaireler..
 • Ingilterede Eliy, Canterburg; Italyada Sevilla, Venedik,Ravenna,Floransa, Roma; Fransada Notr Dame, Rims; Almanyada Köln, Ulm; Rusyada Vasiliya; Ukraynada Horkir; Türkiyede Ayasofya ve Irini….sehir katedralleri ve tasra kiliselerinin toplam serisi…