perçin sizce ne demek, perçin size neyi çağrıştırıyor?
 • Bu nedir hakikaten
 • Suda Perçin Sızı Ahmet Erdemin son kitabı
 • O ilk an...
 • Hayallerimiz perçinlense cesur kız,bağlansam sana bir ömür boyu,
  Hayaller seninle daha güzel,geceler koyu,
  Hayaller kuruyorum yüreğimde uyu...
 • Seyfi Bey helal olsun PERÇİNlemişsin sayfayı
 • Seyfi Karaca 24.02.2018 - 16:17
  Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Seyfi Karaca 22.02.2018 - 14:22
  Kafes kanaryalari, Bahce Bülbülleri, Akdeniz Fok`lari, Kelaynaklar, Kaya Kartallari, Kum Karettalari, Amazon Papaganlari hep bir koro halinde pesrevi karmakarisik zehir zurna cigligiyla..
 • Seyfi Karaca 22.02.2018 - 13:36
  Ilk sapak, son kerte ve sürekli dönemece DEGISIMLERI hic bitmeyen kör güdülerden uyanmis olan her merakini katlayarak kendine dönecek olan yalani, yanlisi kirlenmeyi, umursamazligi, kahri, laneti, acimasizligi,öreni, verani, kacagi,cöküsü ve cürümeyi vazgecilmez bir miras gibi nesli tükenmisligin sonrasina yigin yiginlasarak…
 • Seyfi Karaca 19.02.2018 - 12:39
  Bu yüzden daha en bastan yanlisla baslayan hic ilisip baglanamazligin penceresiz kapisiz sevgisiz ihtiyatsiz PERCINSiZLiGi, mübasirlerin tiklim tiklim dolup bosaldigi salonlarda raflar dolusu birbiri üstüne yigilan; ve pesinden yetismesi kolay kolay mümkün olmayan, pesin hükümlü sorgu-yargililigi hükmeder.
 • Seyfi Karaca 10.02.2018 - 16:21
  Önce yüksek firinlarda hamur halini alacak sonra maddesine göre kalay cinko kursun mangan titan nikel….ustasi kalfasiyla emegini kendinden esirgemeyen hayata..
 • Seyfi Karaca 07.02.2018 - 17:21
  Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Seyfi Karaca 07.02.2018 - 17:02
  ………
  AYAZ ORTASI CAZHARABi ( eski bir gecedir vebali Beate`nin percinsiz boyuna posuna )
  ………..
  Ilk üzüm Kurusu almak icin girmistim. Laflastip seni benli tanistiktan sonra tadini bir baska lezzetli buldugum incirleri her firsatta gidip gelmelerimin ayak bagi oldu aktar Sandra`ya. Bu yakinlik gide gele üstünden üc yaz gececek evinin birlikte oturani etti beni. Iyiydi, sevecendi, duslari ormanlari dalgayi denizi ayni duygularla seviyorduk, güneste yikanip rüzgarda kafa dagitiyorduk ve suda akip giden zamanin cekmeceye sigmayan coskusuna kapilip gidiyorduk…fakat her yudumladigimiz damlayi veya her yutkundugumuz lokmayi damak soframiza sermeden evvel doktor gibi en ince halini desip didiklemeden ögünümüz kursagimizdan gecmek bilmiyordu. Ayrica her nerde olursa olsun istahim kabarip hevesim cosan herseye üstüme `soguktur üsütürsün` kalin örtüleri atar gibi önüme perdeleniyor, uzuuun uzun tembihler dolduruyor, ya vaz geciriyor veya heveslendigim seyin hangi dagdan yahut hangi daldan ilacli mi sade mi olup olmadigini kesin bilmeden el sürdürüp istah körelttirmiiyordu bana..
  Ücüncü yaz birlikteliginde Annesi hastalandigi ve onun beni ` ben gelene kadar sakin her bulduguna tumma…` saglam ihtiyat ve tembihlerle doldurup bir yol annesinin yanina refakatciye yoklugunda Ricenau adasini gezdigim vapurdaydim ve Ines`le tanistim. Hollandaliydi Ines, topacik yüzü iri gögsü ve dolgun dudaklari vardi. En cok gülümsedigi zaman kadife gibi yumusacik insanligi tüm sicakligiyla beni sarip sarmal eden tutkun bir girdap gibiydi. Ines`ten sonra Sandra`ya bir daha hic geri dönmedim. Tüm arayislarina yoklugumun soguklugunu koyarcasina `bundan sonrasi maalesef yok` demeye getirdim.
  Membrandin müzesi, Okyanus`un hircin dalgalari Amsterdam`in kanal kayik gezisi carsisi pazari meydani…Avusturya Dag kulubesinde de tozduk, Malta`nin sovalye kostümlü korsan kulelerinde de gece feneri yakip söndürdük Ines`le..Yaklasik bir bucuk yil sürüp savurduktan sonraydi Ines`e de `bundan sonrasi yok `deyip keni hayatina yolcu ettigim gün…
  Caz dinleyim istedim. Aksam merdiveninden asagi genelde sakinligi sectigim los bir kösede parlak süslemeli kocaman bir vazonun dibinde tropik dallarin bahcivan oldugu ve her calanin caldigi aleti titreterek konusturup adeta müzige kök söktürdügüne dalip gitmisligimi, caz, tam vurmali calgilar sirasina solist ediyordu ki kirpikleri uzun, ökcesi yüksek, saclari kivircik dudaklari ruj delisi ve yanik bakisli bir kadin ben lavabodan cikarken keskin kösede yüz yüze geldik. Müzik ara verdigi molada ben temiz hava almaya o ise tütün tüttürmeye mor isikli avluda yan yanaydik. Bulduk bir bahane laf lafi acti ardindan icerdeki müzikli masayi beraber dinlendirelim dedik. Müzik bitti. Gece yariyi gecti. `Stetten`de oturuyorum mutfagim fena sayilmaz ben benimkini buraya birakayim senin arabada gidelim ` dedi. Karneval degil, ortalik Mart`ti: Kar serpintileri ve sogukta, gecenin kenarina sakli bir köy. Bahceli iki katli bir ev. Siyah deri cantasindan kolundaki takilari cil cil sallaya sallaya anahtari cikarip agir kapiyi acti. Isiklar yandiginda birbiriyle hic temasi olmayan esya bollugunun, en sicak oda burasi diye üstünde beyaz post olan koltuga buyur etti. Mutfakta tatli türlü icecek yiyecek ne varsa masaya yigdi. `Bu saatte ancak böylesi uyar sana tavada hindi sirti kizartayim yanina bana özel salata sen bunlarla oyalan `diyerek giriyor cikiyor nasilim rahat miyim tekrarlari yapiyor..arada boynuma bogazima sariliyor, rujlu dudaklarindan sagimi solumu bulasip boyuyorken…
  Kapinin kolu cevrildigini ve iceri soguk hava hucum ettigini hissettim. Memur vatziyet bir adam orta yere dikildi. Selam verdi.Gülümsedi.Keyfimizin yerinde olup olmadigini sordu. Sonra `sabah erkenci kalkacagim uzun yolculugum var bana müsade`deyip yukari katin merdivenlerini yürüdü.
  `Kocam` dedi kadin ` Micheal benim kocamdir sigortadaki sekreter kizla aksam yemegindeydiler ben de bildigin caz lokalde simdiyse seninle`..güldü, geldi, tüm vucudunu bosluga birakarak üstüme yigildi, ruj islakligi baygin düsmüs arzuyla yüzümü yanagimi boyarken ` ismim Beate, geceye ve bana hosgeldin ` diye iyce sokulup kulagimin derinlerine yanik nefesini fisildadi.
  Fisildadikca yayilip serpildi. Diger yandan mutfaktan cozurdayip odaya yayilan ocak Fakat ben…kötü omustum ve hic olmadigim kadar icimi bir bulanti sarmisti. Ayagim basim her yanimi buz kesen bir yandanda boncuk boncuk dökülen ter sarmisti. Ittim uzaklastirdim üstüme yapisip sivanan kadini. Disari kendimi ancak attim. Buz gibi sessizligin sokak basini hizla döndüm. Cocuk bahcesiydi sanirim agaclara tutuna tutuna yolun ve evlerin bittigi karanliga gömüldüm. Sarap üzümlerinin yüksek ayaz yamaclarindan daha sert esip elimi yüzümü donduran bosluga biraktim. Adresi yolu olmayan bir Dünya üstüme yikiliyordu sanki, allak bullak oldugum sessizligin dip bucaginda, tiiiiir tir titredim durdum.

  Seyfi Karaca…………Ocak / 18
 • Seyfi Karaca 07.02.2018 - 16:50
  Bre Hizop hangi masal, behri dünya neresi, masalci kim kii ?
 • Seyfi Karaca 04.02.2018 - 16:13
  Görsel kiliflara bakarak insan hayati bicimleme ve ona kisilik karakteri örüp terzileme modasi kimini cirkin kimini cirkin olmayan diye ayristirip yaftalamalarin icine cektikce doymak bilmeyen SÜNGER YUTAGI görünüm ve bürüncegini soyunup giyindi.
 • Seyfi Karaca 01.02.2018 - 13:47
  Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Seyfi Karaca 30.01.2018 - 19:58
  Hickimse yasamin tamamlayici bütünlügünü gören bilen duyan ve duyumsayan degil, yalnizca bicilmis rollerin fiyakali adam veya söhretli kadini olmakla sartlandirdigi tümden koparilmis kesitlerini tükenip harcanmakla vazifelilige yamanip sunuldugu kadar ancak,kirpik dökük dar ve zor dünyaliligini yasiyor…
 • Seyfi Karaca 26.01.2018 - 19:04
  Ey güzel insan sus benden saz senden, de ki sözümüz sohbetimiz sevgiden beri gelsin..!
 • Perçin Leyan
 • Sokulemiyecek sekilde baglanan..Neyi cagristiriyor; tutkuyu...
 • Perçin perçin kalbime çakılmış siretin
  Oluk oluk akar gözlerimde hasretli suretin.
 • 1. İki veya daha çok levhayı birbirine bağlamak için geçirilen çivinin, ezilerek baş durumuna getirilen ucu.(TDK)
  2. Pantolonun sert kısımlarını birbirine irtibatlamada kullanılan çivi.