komünist sizce ne demek, komünist size neyi çağrıştırıyor?
 • Sayın yolcu aslında ona liberal sosyalizm diyorlar... mesela amerikanınkine de sosyalist kapitalizm diyorlar. (Hani bir tanesi hariç bankaları devletleştirmişti ya)... lafı eğip bükmeyelim Sosyalizm insanlığın kurtuluşu ise kominizm onun hizmetcisidir... tabii anlamak için okumak okumak için de sosyal görgü lazım....
 • Sonu ,,(ist)ile biten şeyler kötüdür,
 • Lenin, sscb' nin başkanı. Mustafa Kemal Atatürk' e emperyalistlerle savaşması için o altın, silah, mühimmat hibe olarak vermiştir. İnternetten bakarak görebilirsiniz. Sizin o müslümanlar ne yapıyordu o sırada? Onu da açın görün. Boş konuşmayın, Türklere, Türkiye'ye en büyük düşmanlığı sevmediğiniz komünistler değil, inancınız olan İslam aleminin müslümanları yaptı .
 • Bütün ideolojiler sözlüklerde,etrafındaki medyalarda saf ve temiz olarak tanıtılır.Maalesef ki bu durum hiç de öyle değildir;tüm ideolojlerin içerisinde en azından bir nebze de olsa canavarlık yatmaktadır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi Türk dünyasının en büyük düşmanı komünizmdir.Düşünün ki siz eğitiminizi olağanüstü başarılarla bitirmiş bir aydın olup kendi alanınızda ülkenizi temsil ediyorsunuz fakat bir vatandaşınız da var ki serserinin teki,hiçbir işe yaramaz,sadece patates eker patates biçer;onun da doğru dürüst ticaretini yapamaz çünkü elindeki patates zaten ancak ailesine yetecek kadardır.(Unutmayın bu kişi kendi eğitim adına hiçbir şey yapmamıştır.) Acı gerçek şu ki:İkiniz de devletten aynı destekleri-maaşlar özel imkanlar vesaire-almaktasınız.Ve daha da acı bir gerçek var ki elinizdeki bütün mülk devlete aittir.Yani aslında elinizde bir mülk yoktur.Siz sormadan ben söyleyeyim.Evet bu durum Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde de yaşanabilir ancak yalnızca savaş-seferberlik durumunda.Demem o ki eşitlik adalet değildir efendim.
 • Anladığım kadarıyla ki anlamamış olabilirim halk arasında Sınıf ayrımı gözetmeden eşitliği hedefleyen ideoloji, iyi güzelde peki nasıl olacak emek ile kazancın paralel yürüdüğü kapitalist bir dünyaya kafa tutmak adını komünizm koymak kimin aklına geldiyse fazla iyimser ve paylaşımcıymış sağolsunda çark tersine dönüyor güç hep sınıfsal ayrım gözetiyor başkaldıranın başının selameti için gücün karşısında eğildiği sisteme aykırı
 • che guvera
 • Bir Hasret 24.05.2019 - 23:21
  Komünistler bu dünya üzerinde eşitlik istemi yüzünden en ağır baskı ve işkenceye mağruz kalmış kişilerdir.
 • kapitalist hayallerine nasıl ulaşacağını bilemediği için protest takılan karakter.
 • Düşünsel anlamda aramızda sadece bir çizgi farkı olan yapı.
 • Metehan Acehan
  24.03.2019 - 23:21
  Komünistlik boş bir hayaldir. Herkesi eşit tutacağım diye herkesi fakirleştirmek gayet şaçma. Onun yerine Sosyal Milliyetçi bir çizgi izlemenizi tavsiye ediyorum""

  Herkesi eşitlerken zenginleştirmek yerine fakirleştirmek gibi bir anlayış ancak sosyal milliyetçi diye uyduruk bir görüş ile tanımlanabilir..

  Hem sosyal milliyetçilik dediğiniz şeyin açılımını yapın desek ki eminim sizde bilmiyorsunuz...
  Ama ben açıklayayım az;
  Menfaati ve çıkarları doğrultusunda 360 derece dönebilen yeri gelince ulusalcı,muhafazakar,demokrat,yeri gelince soytarı,kapı kolu,baston olabilecek astı astarı olmayan ama her daim kendini vatansever ilan eden ve bununla sömürerek karnını doyuran ve adına da sosyal milliyetçilik adını koyan bir akım..!!
 • Komünistlik boş bir hayaldir. Herkesi eşit tutacağım diye herkesi fakirleştirmek gayet şaçma. Onun yerine Sosyal Milliyetçi bir çizgi izlemenizi tavsiye ediyorum.
 • Komünist, sınıfsız bir dünyayı hedefleyen, kapitalizmin ilhakından sonra yeni dünya düzeni olan Komünizm'i ilan etmeyi hedefleyen kimsedir.
 • Benim şiirlerimi de okumanızı tavsiye ederim, beğeneceğinize inanıyorum, yorumlarınızı bekliyorum :)
 • Günümüzde ne komünizm kaldı, ne sosyalizm...ne şeriat. Her şey paraya döner oldu.
 • Merhaba arkadaslar
 • "Türklük aleminin en büyük düşmanı komünistliktir, görüldüğü yerde başı ezilmelidir" M. Kemal...
 • komunist benim bildiğim metaryalizmin karşıtıdır.metaryalizm paranın tek bir kişide olmasını ister komunist ise tam tersini ister.
 • Sn. Şaşkınyolcu;
  Guevera; hem aç insanı doyurup hem de hakkını savunsaydı bu ikilemde kalmazdı.
 • Sn. Ekrem Çelikdağ;

  Sorunuzun muhatabı değilim, kime sorduğunuzu da bilmiyorum...
  Bu söylediklerinizi yapan bir Mü'min de görmedim.
  Saydıklarınızın bir çoğu ruhsal hastalıktır ve tedavisi vardır.
  Kanı bozk ve karaktersiz olmak başlı başına bir konu.

  Lenin, Marks, Stalin, Troçki vs....

  Ne kadar tanıyor sunuz? Yaptıklarına ne kadar kefilsiniz?
  Ahıska Türkleri'nden ne kadar haberdarsınız?
  Kırım ve Doğu Türkistan'ın haklarını savunan bir Komünist'te görmedim meselâ.
 • KOMÜNİST yazamayıp "KOMİNİST" yazanlara komünizmi ve komünisti anlatacak değilim. Sadece ve sadece Bilal'in bile bir okuyuşta anlayabileceği yalınlıkta birkaç soru soracağım:

  Siz çocuklara tecavüzden yargılanan bir komünist gördünüz mü?
  Siz kendi çocuklarına tecavüz eden bir komünistin varlığını duydunuz mu?
  Siz karşıt cinsine vajina veya penis olarak bakan bir komünistin haberini okudunuz mu?
  Siz "Benim gibi inanmıyor (örneğin Sünni değil diyerek) kafa kesene rastladınız mı?
  Siz rüşvet yiyen bir komüniste rastladınız mı?
  Siz hiç uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan bir komüniste rastladınız mı?
  Siz kadına veya çocuğa şiddet uygulayan bir komünisti işittiniz mi?
  Siz yaşadığı toprakları emperyalizme peşkeş çeken komünisti tanıdınız mı?
  Siz hiç sizin cebinize göz diken bir komünistle karşılaştınız mı?
  Siz dinleri sömürü aracı haline getiren bir komünist gördünüz mü?

  Eee, öyleyse ne konuşuyorsunuz?
 • Amerikayla Sovyetler ters düştüğü için Komünizmden bu kadar çok nefret ediliyor. Turuman doktrini bize bütün gerçekliğiyle bunu söylüyor.
 • Türkler için kesinlikle ters bir düşünce yapısıdır, ideoloji veya ne derseniz deyin fakat bir Türk asla komünistliği savunamaz. Doğu Türkistan da kızıl çin, kızıl rusya da Türkler bir bir ezilirken onların tarafında olanın bu yurtta yeri yoktur.
 • Siyasi yada ideolojik görüşlere isim bulmak kimin aklına gelmiş acaba? Bu adlandırmakta kutuplaşmaya girmiyor mu bir nevi?
 • bu ülke de bu dünyada gerçek komünism yanlıları vardı. her şeylerini satıp liberalizmin sağladığı konforun üstünde oturup solcu ayağına yatmayanlar sosyalist edebiyatı yapmayanlar yani. yada liberalime evrilip ama bunu efendice kabul eden komünizmi de eleştirebilen nerde yanlış yaptık diyebilen baba adamlar yani. şimdi onların yerini pkk bayrağı altında şarkı söyleyenler çakallar aldı.
 • Komünist komünizm yanlısı olan kişiye derler.
  Komünizm için yeni soru lütfen...
 • her fikrin doğuş sebebi bir insan ihtiyacından yani toplumsal problemlere çare arama gayesindendir.

  Eleştiri bazında bakarsan her fikrin mutlakabir açığı vardır.Çünkü insan ürünüdür.
  bazen atist te dürürüstlüğü,cumhuriyetçide diktayı islamcıda ise rüşveti bulabilirsin.anlatmak istediğim ise şudur insanları ait olukları gruplarla değil bir bir karşılaştığında çözersin.ve hangi fikir olursa olsun bekraundunda belli bilgiler olsa da önyargısız davranabilmeyi başarmalısın.Bu da insana insan olduğu için sevmenden geçer.
 • Düşünecek adam lâzım. Çokça kafa yormak gerektirir. Şu yaşımda bunu kavrayabildim.Bu da bir adım. Bu yüzden sadece gerçekten düşünebilen düzeyde insanlar açıklayabilir KOMÜNİST in ne olduğunu...
 • Yani anlamak icin gerçek bir zekâ isteyen yönetim şekli...isciden emekten yana olan
 • Aziz Nesin in dediği gibi yüzde 60 ın zeka seviyesi düşük olanlara asla anlatılamayacak olan bir insanlık düşü..
 • Bir çeşit kılıf.