alıntı kitap cümleleri sizce ne demek, alıntı kitap cümleleri size neyi çağrıştırıyor?

 • İçim rahat değilse, karşılıksız bile olsa, mutluluğu istemem.

  Başkaldıran İnsan, Albert Camus
 • Ben, üzerinden geçen ufacık bir dalgayı tufan zanneden bir kaşık su. Benim acım dindiyse dinmeyecek acı yoktur.

  Mücella
 • " sevda ,çocuk gözlerinden ,uyku gibi akıyor."
  (Çalıkuşu ) Reşat Nuri Güntekin
 • "Oysa Tanrı çok farklı bir yol izlemiş, keyfi bir kural koymuş, sonra insanoğlunu bu kuralı çiğnemeye ikna edecek bir yol bulmuştu, sırf ceza kavramını icat edebilmek için. Adem ile Havva'nın kusursuz bir yaşamdan sıkılacaklarını çok iyi biliyordu, er geç onun sabrını denemeye kalkacaklardı. Resmen tuzak kurmuştu , belki kendisi de, yani her şeye kadir Tanrı , her şeyin kusursuzca sürüp gitmesinden sıkılmıştı. Eğer Havva yasak meyveyi tatmasaydı, son birkaç milyar yıl boyunca ilginç hiçbir olay meydana gelmeyecekti."

  Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
 • "Uykuya dalarken, uykuda ölen insanlar olduğunu hiç düşünmedin mi? Dişlerini fırçalarken, işte tamam, bu son günüm demedin mi hiç? Çok süratle, hem de çok süratle hareket etmek gerektiğini, çünkü zamanın kalmadığını hiç hissetmedin mi? Ölümsüz mü sanıyorsun kendini!"

  Sözcükler, Jean-Paul Sartre
 • Bizim orada ölmeye üç kala kesilir tavuklar. O da murdar olup ziyan olmasın diye. Haliyle beş altı yıl boyunca yumurtlamış hayvanın etinin yumuşak olması beklenmiyor.
  Vay efendim köy tavuğu lezzetli olur, doğal
  beslenir, iyidir. İnanmayın böyle şeylere. Israr
  ediyorsa biri bunları size söylerken, hayatında
  köy tavuğu yememiştir.
  Sabahtan başlar kaynamaya akşam olur pişmez. Sonunda elinizde haşlanmış bir kamyon lastiği, dilinizde kurbağa boku tadı bırakır.
 • "Ne kadar da zor bütünüyle kurtulmak bizden öncesine ait sığ âdet ve inançlardan; hele de bazen hayat boyu başka bir hayat muhafaza ederken."

  Yarın Savaşta Beni Düşün, Javier Marias
 • "" yoklama alıyorum ,
  Sessiz olun !
  Kaygı ? Burda !
  Hüzün ? Burda !
  Yalnızlık ? Burda !
  Mutluluk ? ...... Mutluluk ?
  Cemal süreya.
 • acılar hatıralaşınca güzelleşir..
  c.meriç

  ..

  Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin? Senin heyecanların neler, tutkuların neler, hayallerin neler? Şu hayatta başın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatrını sor bu vesileyle. Yoksa sen de bir gün benim gibi yapayalnız kaldığında ufacık bir şey danışmak için bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu sözlerimi harcanmış yıllarımın manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe ıstıraptır güzelim ve zannettiğinden çok daha fazla ıstırap çektim. İstersen sonra yine araşalım, daha 64 dakika bedava konuşma hakkım var çünkü.

  Emrah Serbes / Erken Kaybedenler
 • ..
  "Hayat hep bir ağlatıp bir güldürdü bizi.Ağlarken önce bekledik gözyaşlarımız silinsin,olmadı.Kendi gözyaşımızı kendimiz silmeye alıştık.Sonra daha çok ağladık,bu sefer gözyaşlarımız silinsin diye değil,biri gelip ağrıyan yanımızı sımsıkı sarsın diye bekledik,yine olmadı.Ya bir şeyler tersti ya da olması gereken buydu .Hayat başka türlü nasıl ögretebilirdi ki güçlü olmayı ?İnsan yara aldığında kanayan yerini temizlesin ,sevsin,sarsın,merhem olsun istiyor.Ama bilmiyor ki insanın en iyi ilacı yine kendisidir.Kimse kimsenin yarasına kendisi kadar merhametli davranamaz.Insanın en güvenli limanı kendisidir."
  ..
  Önce olmaz dediklerin olur. Sonra gitmez dediklerin gider. En son da ölmez demeye korktukların ölür.
  Her biri omuzlarındaki yerini aldığında ne zaman pes edeceğini merak eden bir düşmandan farksızdırlar.
  Bu; hayatın, gücünü sınama şeklidir.

  ..
  Sana mahsun bakan bir çift göz getirdim.
  Acıyı tarif etmeye yeltendigim sözler.
  Ne olursa olsun her zaman yanında hissedecegin cesur bir yürek...
  Hayatının tam bagrına bıraktım onları gör, hisset, sahip çık diye.
  Sana bir avuç gökyüzü hediye ettim kalbimin derinliklerinden.
  Hayatının en degerli anlamı olsun...
  Sevginin varlıgını iliklerinde hisset diye ruhumun bir köşesinden kopup gelen şefkati,karanlıklar aydınlıgını bogmasın diye yüregimden bir parça mutlulugu, getirip vicdanının huzuruna bıraktım.
  Dilersen sevgiye boyun egip iyi insan olmanın onurunu yaşa dilersen de reddet fakat bil istedim iyiler kaybetmez kaybedilir...

  ..
  İnsan bazen çok sevdiklerinin de bir gün gidebileceğini düşünemiyor.
  Sonsuza kadar yanında olacaklarını düşünüp düşebileceği en büyük yanılgıya düşüyor..

  Seda Eroğlu / iyiler kaybetmez, kaybedilir