Ümit Yaşar Oğuzcan

Evin içinde bir oda, odada İstanbul
Odanın içinde bir ayna, aynada İstanbul

Adam sigarasını yaktı, bir İstanbul dumanı
Kadın çantasını açt
..........
..........


Kayıt Tarihi : 9.9.2001 10:02:00
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • gerek yok ama
  gerek yok ama

  Devamı olsa

 • Gunsal Alpay
  Gunsal Alpay

  Beni sen anlat daha fazla daha çok ve daha derin/Derin sularda binlerce mucevher dolu hur ve baglıysa şiire aşk./Aşk buluştu dizelerde Umit'le belliki Yaşar huzunle Ìstanbul!

 • http://www.stilnakliyat.com

 • özet bakış açısının cebe girmiş sıcaklığı ve detaylarda saklı istanbul..

 • Ümit Yaşar , akademik çevrelerce analizine fazlaca yer verilmeyen bir şairimiz.Hakkında konuşanların ise genelde dudak büküp , burun kıvırır bir havada oldukları da bilinen bir gerçek

  Oysa, Ümit Yaşar eğer bir şiir piyasası dışında gerçekten bir şiir çevresinden sözedilecekse işte o kesime hitabedebilmiş bir şairimiz bana kalırsa..

  50 li ve sonrasında 60 lı yıllar özellikle şiir ve müzikte resmi ve merkezi dayatmalara karşı çizgiyi zorlayan ve merkezkaç savrulmasının yaşanmaya başladığı yıllar..Usul usul yerleşen modern zamanlar yaşamlarında oluşan hislenmelere sosyolojik karşılıklar oluşmaya başladı bu yıllarda..kırsal dan göçle hızla kentlerin çevresinde oluşan gecekonduların şehrin merkezindeki bulvarlara karşı iç çekmelerinin gizli isyanlarının sinemaya müziğe ve şiire hızla yansıdığı yıllar..

  sadri alışık sinemada , orhan gencebay müzikte ve ümit yaşar şiirde bu kavis noktasının sembol isimleri olarak gözükür gözüme..

  Ümit dolu sevecen ironileri vardır ümit yaşarın...halka ve özellikle gençlik duygularına aşklarına isyanlarına ince ortak paydalar çizer...Şiirlerinde kelimelerle oynayarak yaptıüı şaşırtmacalarını ve anlık olanı nefes nefes yaşanıyor gibi aktarıyor olmasının sıcaklığını hep sevdim ümit yaşarın..

  Kıbrıs barış harekatında sembol haline gelen meşhur şarkısının sözlerini kimbilir hangi duygularla yazmıştı...ama o şiirin içindeki gönderme savaş yıllarında bambaşka göz kırpmalar yapmıştı..bu da şiirin yazıldıktan sonra okur kitlesinin malı olduğuna güzel bir örnek olsa gerek..

  Rüştü Şardağın rast bestesi olan ümit yaşar güftesini, kendisine rahmet dileklerimle arz ediyorum sizlere

  saygılarımla..

  bu kadar yürekten çağırma beni
  bir gece ansızın gelebilirim
  beni bekliyorsan, uyumamışsan
  sevinçten kapında ölebilirim

  belki de hayata yeni başlarım
  içimde küllenen kor alevlenir
  bakarsın hiç gitmem kölen olurum
  belki de seversin beni kimbilir