19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849
189

TAKİPÇİ

32

ŞİİR


Edgar Allan Poe Her ikisi de profesyonel oyuncu olan, üç çocuklu David ve Elizabeth (Arnold) Poe'nun ikinci çocuğu olarak Boston'da dünyaya geldi. Doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti. Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya'dan İskoç tütün tüccarı John Allan kendisini yanına aldı. Ortanca adı Allan buradan gelir.

1815'te Allan'ın ailesiyle İngiltere'ye gitti ve Londra va Richmond'daki özel okullarda okudu. Öğrenciliği sırasında tanıştığı alkol ve kumar, yaşımını altüst etti. Kendisinden daha ünlü olan eşinin gölgesinde kaldı. 1820'de Virjinya'ya geri döndü. Virjinya Üniversitesi'ne kaydoldu ama burada sadece bir yıl kaldı. Bu dönemde kumar borçları yüzünden manevi babasıyla arası açıldı.

Önceleri başarısız fanzin denemeleriyle başladığı edebiyat yaşamı, 1832'de Saturday Courrier'da basılan beş öyküyle ve 1833'te Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmada 'MS. Found in a Bottle' (Şişede Bulunan Elyazması) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 1843'te, Godey's Lady's Book'ta yayımlanan 'The Visionary' adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı.

Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken 'The Raven' (Kuzgun) başta olmak üzere, 'Annabel Lee' ve 'To Helen' (Helen'e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe 7 Ekim 1849'da öldü.

Charles Baudelaire'in 'Çağımızın en güçlü yazarı...' dediği Poe, yazdığı özgün metinlerle birçok yazarı derinden etkiledi. Ayrıca Edgar Allan Poe babasıyla da hiç anlaşamayan bir yazardı ve eserlerinde babasıyla olan çatışmalarına rastlanır.

Eserleri


Kuyu ve Sarkaç
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri
Morgue Sokağı Cinayeti
Kızıl Ölümün Maskesi
Amore
Kuyu ve Sarkaç
Eureka
Annabel Lee
Kuzgun
Bilim Kurgu Öyküleri
Bir Kudüs Öyküsü
Three Short Stories of Edgar Allan Poe
Bohemya'da Skandal
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri
Hipnoz Altında Gerçekler
Bir Haftada Üç Pazar
Kara Kedi ve Diğer Gizemli Öyküler
Arthur Gordon PYM'in Öyküsü
The Judge's House & Ligeia
Tales Of Mystery And Imagination
Stories From Adger Allen Poe
Gizem ve Hayalgücü Öyküleri
Oval Portre
Tuhaflık Meleği