Cemal Safi

1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi'dir. Öğrenimine Sakarya İlkokulu'nda başladı. Samsun Sanat Okulunda son verdi.

Cemal Safi evli ve üç çocuk ba ...

1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi'dir. Öğrenimine Sakarya İlkokulu'nda başladı. Samsun Sanat Okulunda son verdi.

Cemal Safi evli ve üç çocuk babasıdır. İlk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl ard arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış 'tır. Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi.

Şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay’da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârlar Festivali'ni organize etmektedir.

Tamamını Oku

 • Şiir yazılmaz yaşanır. Bütün üstadların şahane şiirlerinde de hep bir yaşanmışlık vardır.

 • Merhabalar.
  Değerli üstadım Cemal ağabeyi ilk defa bir televizyon proğramında şiirini okurken tanıdım. 'Gözlerim Uykuyla Barıştı Sanma' şarkısının güftesinin de ona ait olduğunu çok sonradan öğrendim. Ben de ufak tefek bir şeyler karalıyorum ama, her nedense üstadımı çok geç tanıdım. Onun en ço ...

 • Ah şu şairliğim olmaz olaydı!
  Aklına eseni yazdırdı bana,
  -
  Efendim, iyiki o şairliğiniz, aklınıza eseni yazdırmış;
  YAZDIRAN YÜREĞİNİZE DE, YAZAN ELLERİNİZE DE SAĞLIK.
  YAZDIRAN ŞAİRLİĞİNİZE İSE MÜTEŞEKKİRİZ VEDE HAYRANIZ./
  Saygılar./n.a. / 15/04/2013/

 • Sevgisini de öfkesini de en iyi kaleme alan şair...

 • bana göre her kelimesini yaşayarak yazmış, duygularını da öfkesini de dile getirirken kelimeleri bir bıçak gibi kullanabilen nadir ustalardan biri...