Victor Hugo

Bir bakışın kudreti bin lisanda yoktur
Bir bakış bazen şifa bazen zehirli oktur...

Bir bakış bir aşığa neler neler anlatır
Bir bakış bir aşığı saatlerce ağlatır.

Bir bakış bir aşığı aşkından emin eder
Sevişenler daima gözlerle yemin eder...


Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Bir bakışla aşık oldum ardindanda bir bakışla zehirlendim :((( muhteşem şiir. Ruhu şad olsun

 • Ali Ihsan BALCI
  Ali Ihsan BALCI

  Şiiri eksik buldum

 • @Acan, Met'in yorumuna cevaben yazıyorum:
  Victor Hugo, Sefiller'de şöyle diyor:
  "Bakışma aşk romanlarında öyle aşırı kullanışmıştır ki sonunda saygınlığını tamamen yitirmiştir. Artık iki kişinin birbirini bakışarak sevdiğini söylemeye güçlükle cesaret ediliyor.Yine de insanlar birbirlerini bu yolla, hem de sadece bu yolla severler. Geride kalan geride kalandır ve arkadan gelir. Hiçbir şey iki ruhun bu kıvılcımın yarattığı büyük sarsıntıya kapılmalarından daha gerçek olamaz."(Cilt II, s. 197, İş Bankası Kültür Yayınları)

  Bu pasaj doğrultusunda Victor Hugo'nun bu duygusallıkta bir şiir yazabileceğini düşünüyorum. Öte yandan ben de bu şiirin şairi hakkında kesin bilgiye ulaşamadım. Velhasıl, şairin kim olduğu hakkında @Acan, Met'in şüphelerine benzer şüpheler içerisindeyim. Bilgi sahibi olan varsa açıklarsa sevinirim.

 • Acan, Met
  Acan, Met

  Merhaba,

  Bu siir Anadolu duygusalliginda bir siirdir. Hugo'nun buna benzer duygusallikta baska bir siiri var mi? Hugo'nun hangi kitabindan alinmistir? Siir F.N. Camlibel'in siiridir. Lutfen, ya Hugo icin kaynak verin (basim tarihi, fransizca asli, vs.), ya da rahmetli Camlibelin hakkini verin. Saygilar.

 • Viktor hugo
  Viktor hugo

  Vay be Victor Hugo türkçe de biliyormuş helal valla