Cumhur Karaca

/doğasını bilmedik insanın doğarken
bir kaç anı götürürüz giderken/

çok şey olabilirdim belki
biri hariç

doktor, mühendis, işçi, patron
biri hariç

kimi adam derdi kimi sinkaf ederdi
kimi yüzüme gülerdi kimi arkamdan
'yiğidin hası kavgada bell'olur'
biri hariç

baba oldum yar oldum yaren oldum
biri hariç

herşey olabilirdim..
adamlığı öğrenemedim
insanları tanımayı da..

kusurum olsun..

eyy insanlar eyyy sevgili ve eyy goca dünya
ateşinizde eridi demir
şimdi şekil verin..

arz'a ahvaldir! !

Cumhur Karaca


Hikayesi:


hepimizdir hikayesi..

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Yüreğimizi kıpkırmızı oldu be şair şimdi çekici indirmeye geldi sıra.İnsan ancak kendindekine güç yetirir azizim sen bir de kendi aklına kendi yüreğine danış.Güzeldi saygılar

 • simdi Ankarada program yaptigin lokal geldi gözlerimin önune.Ne guzel yorumlamistin bu siirini o guzel davudi sesinle.Muhtesem bir gece idi siire olan özlemimi öyle guzel giderdinki sana buradanda tekrar tekrar tesekkurler can.hep kal hep var ol emi.sevgilerimle guzel kardesim

 • Çok güzeldi,
  Selamlar...

 • Bir çok şiiri Saygıdeğer Sinyali'yi takip ederek okuyorum, hoş Cumhur dost eski bir dostum, zaman zaman onun da yorumlarını takip eder ve şiirlerini de okurum gülümseyerek.. Bizzat tanışmış olmak ve ondan şiirler dinlemiş olmak da ayrı bir keyif ve yaşamımın güzellik kokan anılarındandır..

  Saygıdeğer Sinyali'den sonra okuduğum şiirlere yorum yazma cesaretimi yitiriyorum nedense, bir çok şiire yorum yazmıyorsum bunun sebebi Sinyali Beyefendi'dir biline..

  Şiire yeniden dönecek olursam 'herkesi sonsuz ve sınırsız mutlu etmek imkânsızdır' gibi bilindik bir cümle kurmaktan öteye geçmeyecek söyleyeceğim velâkin;

  İnsan olma çabası veya daha iyi olma çabası, ya da insanın böyle bir çabaya itiliyor; sürükleniyor olması da her zaman düşündürmüştür beni. İyi olma çabası, gerisi teferruat, gerisi bu amaca ulaşmak adına yapacağımız eylem, kullanacağımız meta ve alet..ve iğrenç bir durumdur bu elbette..

  insanın doğasına aykırıdır bu, insanı yalnızlığa, kaçtığı, kurtulmak istediği yalnızlığa sürükler..tooplumun ve tarihin insana yüklediği bu görev.. daha doğrusu görevmiş gibi algılansın istenen bir değişim, bir mutasyon süreci..

  Saygıdeğer Sinyali'nin sözünü ettiği sürü ve sıra tam da burada düşünceye pencere açtı, iyilik ve güzellikte sürüyle birlikte hareket etmek, kötülükte ve yanlışta sürüdüen uzaklaşmak, kaçmak ve sürüyü değiştirmeye çabalamak.. sıradışı olanın başarısıyla alakalı olacak isme atılacak çizgi..

  yaşam tamamen moral ürünüdür Sevgili Cumhur..iyi ve kötü olarak algılanan hayatın renklerini kendince şekillendirir ve sunarsın, kimi iyi der, kimi kötü..ya da genel geçer bir iyi ve genel geçer bir kötü;

  bence şiir iyiydi;)

  Selamlar..

 • sıra dışına çıkmakla başlar herşey..sıra dışına çıkmakla sürü dışına çıkmak arasında nüans olsa da örtüşür anlamı çoğu zaman..sürü dışına çıkanı sevmez sürü...sevmese de ama yine de adını bir yerlere yazar onun sürü..Bir gün ya altını çizecektir bu ismin, yahut üstünü...bu biraz da sürünün dışına çıkana bağlıdır..deli derse sürü ona üstünü çizer..dahi derse altını..

  cumhur karaca sürünün dışına çıkmış bir şair..bakalım neresini çizdirecek:)