Ömer Hayyam

27
Tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
O sümbülü koklamak, saçın' ellemek.
Sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!


Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Can Çevik
  Can Çevik

  Şiirlerinden hareketle Hayyâm’ın şaraba düşkün, sarhoş bir kişi olduğu yolunda bir düşünce geliştirmek istenmişse de şairlerin, özellikle de sûfî eğilimli olanların kullandıkları içkiyle ilgili kelimelerin tamamen sembolik anlam taşıdığı bilinen bir husustur. Nitekim klasik Türk edebiyatında şaraba karşı tavrı ve aynı zamanda dindarlığı ile bilinen birçok şair Hayyâm’ı sûfî bağlamında ele alıp onu bir aşk şairi olarak görür, şiirlerinde çokça kullandığı şarap ve şarapla ilgili kavramlara tasavvufî anlamlar yükler. Bu sebeple Hayyâm’ı melâmîmeşrep bir şair diye kabul edip şiirlerini buna göre yorumlamak gerekir. Şiirde rubâî kalıbına olan ilginin artmasında önemli rol oynayan Hayyâm’ın İran şiirindeki etkisi sadece bu kalıpla sınırlı kalmamıştır. Birçok şairin gazel ve kıtalarında da Hayyâm’ın izlerini görmek mümkündür. Bu bağlamda ünlü gazel şairi Hâfız-ı Şîrâzî’nin gazellerinin Hayyâm’ı akla getiren özellikler taşıdığı söylenebilir.

 • Taceddin-i Veri Bilimci Baba
  Taceddin-i Veri Bilimci Baba

  Tanrım; bu Hayyama da vermişsin emek,
  O kadrini bilmeze kizmak, hakaret etmek.
  Sonra kulumdur O da, dersen, anlamı:
  Yaratilani hos gor benden oturu!

  Diyecegim odur ki: sevin ama ada

 • Ya bakiyorum da ne kadar cahil ve cirkef insanlar varsa hepsi toplanmis koskocaman OMER HAYYAM'a aklinca laf atmaya calisiyor, kucuk dusurmeye calisiyor, hakaret etmeye calisiyor!!! Bakin her insanin kendi ozgur fikir ve dusunceleri vardir. Bu fikirlerini hakaret icermeden birbirimize anlatirsak daha guzel olmaz mi? Sairin inanci yokmus cok dogal birseydir bu, onu bu fikirlerinden dolayi yargilamak hickimsenin haddine degildir! Ve OMER HAYYAM bana gore gelmis gecmis en kaliteli ve en iyi sairdir, bu dusunce size gore degisebilir, baska sairleri begenebilirsiniz OMER HAYYAM'i da begenmiyor olabilirsiniz ama onu yargilamak ve ona kendi aklinizca yobaz ve curuk zihniyetinizle hakaretler etmek hic birinizin haddine degil. Cunku o sey sizi aşar!!! Burasi siirler paylasma yeri ve okuma yeridir, burasi begenmediginiz sairlere kufur etme kucuk dusurme hakaretler etme yeri degil kesinlikle

 • bir şair
  bir şair

  Arkadaşlar cahil cahil konuşmayın. Ömer Hayyam'ın şiirlerinde farklı bir incelik vardır. Hem Hayyam, filozof ve bilim adamıdır. Bilime yaptığı katkılar yadsınamayacak kadar büyüktür.

 • Ömer Hayyam
  Ömer Hayyam

  Cesedimi kemiren solucanlar bile
  Fosil olmuşken
  Ey cübbesinden riya akan dostum
  Kime bu kinin; kime bu öfken?

  Oysa bi kadeh alsan sakinleşirdin
  Gerisi abad, gerisi sulh
  Velev ki ben Ebu Cehil torunuyum ama
  Senin kimden olduğun bile meçhul !