Kutlu Doğum Haftası Şiiri - Fikret Gürsoy

Fikret Gürsoy
BİR TEBESSÜMÜ BİRBİRİMİZE ÇOK GÖRMEYELİM
399

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Kutlu Doğum Haftası

Sen çok güzelsin, YA HZ. MUHAMMED (S.A.V)
Yüz sürerim yoluna, YA HZ. MUHAMMED (S.A.V)
Bana hep ışık oldun, YA HZ. MUHAMMED (S.A.V)
Doğum haftasını icat ettik, YA HZ. MUHAMMED (S.A.V)

Hep senden feyiz aldık, YA HZ. MUSTAFA (S.A.V)
Keşke zamanında olsaydık, YA HZ. MUSTAFA (S.A.V)
Her yerde seni anar olduk, YA HZ. MUSTAFA (S.A.V)
Rüyalarımızda dolaşır durursun, YA HZ. MUSTAFA (S.A.V)

Sevgin her yerimi kapladı, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
Gönlüm hep seni arzu ediyor, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
Ümmetliğine bizi de kabul et, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
Salâvat getiriyoruz her daim sana, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)

Biz sensiz, neler Yaparız? Sonra, YA HZ. AHMED (S.A.V)
Hep bizleri düşündüğünü biliyoruz, YA HZ. AHMED (S.V.S)
Bizlerin yanmaması için dua ediyorsun, YA HZ. AHMED (S.A.V)
Kevser den, bizlere su verir misin? YA HZ. AHMED (S.A.V)

Sırattan geçerken, bize yardım eder misin? , YA HZ. MEHMED (S.A.V)
Şefaatini bizlerden, Ne olur? Esirgeme, YA HZ. MEHMED (S.A.V)
Ümmetin olarak sana hep dua ediyoruz, YA HZ. MEHMED (S.A.V)
Kutlu Doğum Haftan mübarek olsun, YA HZ. MEHMED (S.A.V)

18.04.2011
Fikret GÜRSOY
ARAŞTIRMACI-YAZAR-ŞAİR-PROGRAMCI

Fikret Gürsoy
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Mevlid; doğum zamanı demektir. Peygamberimizin doğumu ve bunu anlatan eser anlamında kullanılır.

Kutlu Doğum Haftası 1989 yılından beri kutlanmaktadır.Peki kutlanma fikri nasıl doğmuştur?

Hepimizin bildiği gibi Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu.

Süleyman Çelebi’nin kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.

Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Gelenek haline gelen Kutlu Doğum Haftasının amacı nedir?

Mevlidi, Türk kültürünün sağlam bir mesnedi, milletimizi birlik ve bütünlük içinde aydınlık geleceğe taşıyacak sağlam bir gelenektir. Hafta dolayısıyla hazırlanan programlar belirlenirken gözetilen gaye hep bu olmuştur.
Takip ettiğimiz geleneğin gücü ve bunun hâlâ milletimizin gönlünde dipdiri yaşaması, gelecek için bizleri umutlandırmaktadır. Yüzyıllardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır, hoş görülüdür, dinî inançlarını bir kavga konusu olarak değil, barış ve huzur kaynağı olarak görmektedir.

Mevlid’le ifadesini bulan kültür atmosferi, bu geleneğin devamıdır. 1989’dan beri icra ettiğimiz programlardan devşirdiğimiz fikir ve kültür iklimi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın hayırlı bir yolda olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki, insanlık için en güzel rehber; bütün güzellikleri bünyesinde toplayan ve güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz. Peygamber, model ise Peygamberimizin insanlığa sunduğu modeldir. Çünkü O, tam bir anarşi ve kargaşa ortamında, insanlık için bir güneş olmuş, çirkinlikleri güzelliklere tebdil etmiştir. İnsanlık O’nun getirdiği yüce değerler ve prensipler doğrultusunda büyük medeniyetler kurmuş, kaybedilen haklarına kavuşmuş, fıtratında var olan yüce değerlerin farkına varmış, kadın erkek Allah’ın ve cemiyetin huzurunda eşit olmanın hazzını tatmıştır.

İslam medeniyeti Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan, evrensel ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine bina edilmiştir. Zira İslam Medeniyetinin esası, İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine kurulmuş olduğundan, ilmi ve irfanı öğretmiş, zulmü ve zoru yasaklayarak, haksızlıklara karşı koymayı hedef almıştır. Şurası bir gerçektir ki Cenab-ı Hak, insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde, insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk kurallarına bağlamıştır. Kamil bir insan, bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir biçimde yapan kişidir. İşte Hz. Muhammed, bunu sağlayan ve bize örnek olan insandır.
Türkiye Diyanet Vakfı, örnek insan Hz. Muhammed’in evrensel prensiplerini ve insanlığa getirdiği yüce değerleri, günümüz şartlarını da dikkate alarak insanlığa ulaştırmak amacıyla Kutlu Doğum Haftası’nı ihdas etmiştir.
2010 yılı Kutlu Doğum Haftası’nda ne gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor?

Kutlu Doğum Haftası programlarında yer alan faaliyetler

-”Üçüncü Bine Girerken Türkiye” konulu bir sempozyum yapılacaktır.

— Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da “İslâmi Araştırmalar Ödülü” yarışması gerçekleştirilecektir.

— Türkiye genelinde “İslâm ve Çalışma” konusunda panel ve konferanslar düzenlenecektir.

— Yine bu yıl Üniversite gençliğinin katılacağı “Açık Oturum”, lise gençliğinin katılacağı 1“Münazara” ve bütün gençlerimizin katılabileceği “Şiir ve Müzik Şöleni” düzenlenecektir. Bu şölende gençlerin ilgi gösterdiği şairler şiir okuyacak, ses sanatçıları ve ozanlar da bestelerini seslendireceklerdir.

— Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum Haftası yurtdışında da çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu sene Bakü, Osh ve Aşkabat’da mahallindeki ilahiyat fakültelerinin öğretim üyelerinden 3’er kişi, Üsküp, Bahçesaray, Kosova ve Kıbrıs’ta ise Türkiye’den gönderilecek 2’şer kişilik ekiplerce, Kazan’da ise Moskova Din Hizmetleri Müşaviri ve Türkiye’den gönderilecek bir temsilcinin katılımı ile panel ve konferanslar düzenlenecektir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde Kutlu Doğum Haftası programları icra edilecektir.

— Çocuklara yönelik olarak, “Çocuk Şarkıları ve İlahileri Güfte Yarışması” başlattık. Bu yarışma gazete ilanlarıyla tüm yurda duyuruldu. Yarışma neticesinde çok güzel güftelerin çıkacağını ümit ediyoruz.

— Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencileri araştırmaya teşvik etmek amacıyla “İslam ve Çalışma” konulu bir yazı yarışması düzenledik. Bu yarışma için Diyanet İşleri Başkanlığımız ile işbirliği yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencilerin yarışmaya katılmaları teşvik edilecektir.

— İlköğretim çağındaki çocuklarımızın Kutlu Doğum Haftasına ilgilerinin çekilmesi ve çocuklarımızın dini duygularını şiirle ifade etmelerini temin amacıyla “İlköğretim Okulları Arası Dini Nitelikli Şiir Yarışması” düzenledik.

— Balkan, Kırım ve Kıbrıs Türkleri Arasında “Dini Muhtevalı Şiir” yarışması da bu yılki faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Muhiddin Ateş
  Muhiddin Ateş

  Paylaşım için teşekkürler

 • Sevilay Çartık
  Sevilay Çartık

  Kutlu doğum haftası mübarek olsun, kutlarım.

 • Ayşe Yarman Öztekin
  Ayşe Yarman Öztekin

  Kutlu Doğum Haftası mübarek olsun.
  Selam ve saygılarımla.

 • Ayhan Bayram
  Ayhan Bayram

  Allah cümlemizi Peygamber efendimizin şefafatine nail eylesin.

 • Hanım Gemiciüzel
  Hanım Gemiciüzel

  kutlarım duva ile kalın degerli kalem

 • Bircan Misirli
  Bircan Misirli

  Kutlu Doğum Haftan mübarek olsun, YA HZ. MEHMED (S.A.V) ...Gönlünüze sağlık..

 • Mesut Bayram Özbek
  Mesut Bayram Özbek

  Allah cümlemize peygamber efendimizin şefaatini nasip etsin inşallah kaleminize sağlık Mesut Özbek

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  İyiki doğdu iyiki biz onun yolundan yürüyoruz.Bize şefaat eyle ya rasulallah. Yüreğinize sağlık ne güzel sizin gibi düşünen bizim gibi düşünen insanlara ALLAH son nefesimizi kelimeyi şaadet ile vermeyi nasib eder işallah...

 • Menekşe Gülay
  Menekşe Gülay

  Sevgin her yerimi kapladı, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
  Gönlüm hep seni arzu ediyor, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
  Ümmetliğine bizi de kabul et, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)
  Salâvat getiriyoruz her daim sana, YA HZ. MAHMUD (S.A.V)

  Çok güzel maneviyat içeren sevgi dolu dizeler. Sizin de kutlu doğum haftası kutlu olsun. Yüreğinize, kaleminize sağlık. Sevgiyle...

 • Erol Uraz
  Erol Uraz

  Üstadım iyiki onun zamanında olmadık, onun zamanında olsaydık inkar etme olasılığımız çok yüksekti. Yine Allah cc bizi seviyormuşki bu zamanda yarattı. Kolaymı yerleşik bir inancın değiştirilmesi. Hele erkek eğemen bir toplumda erkeklerin çıkarına uygun yerleşik yanlışların düzeltilmesi... Bugün bile hertürlü imkanın olduğu bu dünyada halen doğruya doğru diyemeyen insanlar varken. Saygılarımla.

TÜM YORUMLAR (51)