Küçük Dokunuşlar 891 - 900 Şiiri - Recep ...

Recep Akıl
793

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Küçük Dokunuşlar 891 - 900

891- Her olay bir sebebe dayanır. Davranışlar da öyle. Sebep bilinmeden harekete geçmek hata yaptırır. Bir olayla ya da davranışla karşı karşıya gelindiğinde sakin olmalı, hiç acele etmeden meseleyi anlamaya çalışmalı sonrasında ne yapılacağına karar verilmelidir. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” diye boşuna denmemiştir.

892- Dua kul ile Rabbi arasında bir köprü, bir tür iletişim aracıdır. Dualarımızla yakınlaşırız bağ kurarız Yaratan’ımızla. Allah’ın (Azze ve Celle) biz insanoğluna bahşetmiş olduğu en büyük nimettir dua. Dualarımız olmasaydı biz ne işe yarardık?

893- Yaratılmış her canlı Cenab-ı Hakk’ın onlara verdiği pek çok duygu ile yaratılmıştır. İnsanlardan farklı olarak hayvanlar fıtratlarındaki bu özellikleri hiç hesapsız kullanırlarken insan bir takım hesaplar içinde hareket eder.

894- Her yol bir yerlere gider. Bilinmesi gereken seçtiğimiz yolun bizi ötüreceği yerdir.

895- Allah’ın rızasını kazanmak insanın en önde gelen amacı olmalı ve hayatını her yönüyle buna göre düzenlemeli ve yaşamalıdır.

896- Hiçbir toplum yoktur ki çalışmadan ilerleyip zenginleşerek yüksek refah düzeyine ulaşabilsin. “Gezen tilki yatan aslandan iyidir” diye boşuna söylenmemiştir.

897- Geçmiş geçmişte kaldı gelecekte ne olacağını da biz bilmiyoruz. O halde an bu andır yaşamak için yeterlidir. Bir şartla ki seni yaratanın rızasını almak kaydıyla.

898- İnsanların güven duymadığı biri olmak insan olana yakışmaz. Çünkü dünyaya gelen her canlı bu dünyada belli bir süre kalır, sonrası malum. Üç günlük dünya için kişinin insan olma vasfını heba etmeye kalkışması ahmaklık değil de nedir?

899- Zorda kaldığında insan vazgeçmek yerine yeteneklerini kullanmayı bilmelidir ama “yetenekliyim” diye de olur olmaz her yerde ortaya çıkmamalıdır.

900- Tartışma adabına riayet etmek tartıştığın kişiden bir şeyler öğrenmeyi, eksiğin varsa tamamlamayı, yanlışın varsa düzeltmeyi kabullenmiş olman demektir. Şayet tartıştığın kimseye karşı haşin ve saygısız olursan bu senin acizliğini, bilgisizliğini ve kibrini ortaya koyar ki kibir nefsin en çok sevdiği insani eksikliktir.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 8.12.2021 05:09:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl