Küçük Dokunuşlar 831-840 Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
662

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Küçük Dokunuşlar 831-840

831- Elde edebildiğin mutluluklar senin mutluluklarındır. Mutsuzluklar da... Minicik dahi olsa mutsuzluğun kapını çalmasına sakın izin verme. Karamsarlık ve onu besleyen faktörler zaten ortalıkta çok fazla. Hiç değilse sen o faktörlerden biri olma. Ne kendini üz, ne de sevdiklerini. Gülümse. Sen gülersen dünya güler.

832- Anlaşılmanın seviyesini insanın muhatabı belirler. Çünkü muhatabını dikkate almadan anlatmak anlaşılamamak gibi bir risk taşır. Bu nedenle anlatılmak istenenler açık, net ve basit ifadelerle söylenmelidir ki amacına hizmet etsin. Bunun tersi davranış kişinin kendisini tatmin etmek eyleminden öteye geçemez.

833- Başarıya ulaşmak istiyorsan hedef yeterli değildir. İşin en önemli kısmı belli bir disiplin altında örgütlenmiş bir kitle olmaktır.

834- Her insan kendisine ait bir takım değer yargılarına sahip olmalıdır. Özgür birey olabilmenin yolu bu kişisellik özelinde gelişir.

835- Bu dünyada Allah'ın kulu olmanın şuuruyla ve hiçliğinin farkında olarak yaşamak büyük bir nimettir.

836- Seni var edip yaratana muhalif olma. Bu gerçeğin farkında olarak yaşa ki göçtükten sonra seni hatırlayanların yüzlerinde bir tebessüm, dillerinde bir güzel söz kalsın.

837- Her hangi bir konuda bir karara vardıktan sonra harekete geçme isteği ve azmi kişinin iradesine bağlı bir durumdur.

838- Ortaya koymuş olduğu eylemin sorumluluğundan kaçınması kişinin samimiyetsizliğini gösterir. Yapıp ettiklerine sahip çıkmak onur sahibi erdemli insanların özelliğidir.

839- Elbette ki disiplin bir şeye, bir duruma körü kürüne itaat etmek demek değildir. Önerileni sorgulayıcı bir mantıkla istikrarlı bir anlayış içinde tutum ve davranışlarımıza yön vermektir.

840- “Başkaları ne der?” Anlayışı içinde hayatını düzenlemeye çalışan kişi gün gelir o başkalarının değer yargılarına ve isteklerine göre hareket etmeye ve onların hoşnut olacağı biçimde yaşamaya başlar.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 28.10.2020 18:04:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!