Küçük Dokunuşlar 801 - 810 Şiiri - Recep ...

Recep Akıl
661

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Küçük Dokunuşlar 801 - 810


801- Mademki feda ediyoruz o zaman feda ettiğimiz şeyin, şeylerin bu dünyadan göç ettiğimizde yanımıza ne katacağını da hesap etmemiz gerekmez mi?

802- “Emek yoksa ekmek yok.” sözü günümüzde değerini epeyce kaybetmiş olsa da doğruluğu konusunda karşıt bir şeyler söylemek hiç de kolay değildir. Kolaycılık son tahlilde kaybettirir.

803- Hiçbir şey kendi başına mükemmel hale gelmez. Mükemmel olabilmesi için usta bir elin müdahalesi gerekir.

804- Takdir Allah'ındır. O ne derse o olur. Bu demek değildir ki tedbir almayalım. Evet, tedbir alıp biz bize düşeni yerine getireceğiz. Sadece bugün değil daima ve her işimizde, elimizden geldiğince...

805- Siyaset yapma isteği (istisnalar vardır elbette) genel olarak kişinin hizmet aşkı sebebiyle değil bilakis doyumsuzluğunu tatmin etmeye yönelik olarak ortaya çıkar.

806- Söylediklerimizi aslında çoğu zaman gerçek niyetimizi belli etmemek ve düşüncelerimizi gizlemek için kullanırız. Bu böyle olmasaydı insan hiç anlaşılamamış olmaktan yakınır mıydı?

807- Görünen şey her zaman göründüğü gibi olmayabilir. Görünenden çok perde arkasında kalan görülmeye çalışılmalıdır. Çünkü zaman ve mekân bugün için doğru olanı gelecekte geçersiz kılabilir. Bu sebepten devamlılık arz eden süreçlerde günün şartlarına göre yenilenmek gelişim sağlamak için elzemdir ve eşyanın tabiatı gereği zorunludur.

808- İnsan bencildir asla isteyerek paylaşmayı kabul etmez. Onu paylaşmaya iten pek çok sebep vardır ama bunların içinde en öne çıkan, ahlaki ve vicdani sebeplerin kendisine yüklediği görevlerdir. Paylaşmayı gerçekten istemek zor bir iştir ve kişi bu edimi gönülden hayatına mal etmişse zaten barajı aşmış, Cenabı Hakk’ın rızasını kazanma yolunda sağlam bir adım atmış demektir.

809- Ağızdan çıkan kelimeler hiç kimsenin yorumuna ihtiyaç duymayacak bir biçimde gerçek anlamlarına vurgu yapılarak açık, seçik ve basit bir şekilde ifade edilmezse eğer, her kulakta farklı yankılanır ve sonrasında elbette farklı anlatılır. Bu sebeple insanın ağzından çıkacak sözleri çok iyi seçmesi öncelikle kendi faydasınadır. Çünkü söylenen her söz, söylendiği yerde ve söylendiği biçimde kalır.

810- Elde edebildiğin mutluluklar senin mutluluklarındır. Minicik dahi olsa mutsuzluğun kapını çalmasına sakın izin verme. Karamsarlık ve onu besleyen faktörler zaten ortalıkta çok fazla. Hiç değilse sen o faktörlerden biri olma. Ne kendini üz, ne de sevdiklerini. Gülümse. Sen gülersen dünya güler.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 28.10.2020 05:32:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!