Küçük Dokunuşlar 771 - 780 Şiiri - Recep ...

Recep Akıl
662

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Küçük Dokunuşlar 771 - 780

771- Umutsuz olmak insanoğluna yakışmaz. Umudu hep taze tutmak, geriye doğru değil, ileri doğru bakmak gerekir. Geriye bakmak insanı karamsarlığa iter. Karamsarlık ise hayatımızın dinamiklerini olumsuz yönde etkiler, örseler. Örselenmiş bir hayatın sahibi olarak da insan üretkenliğini yeterince ortaya çıkartamayacağı için asıl varlık sebebine ihanet etmiş olur. İhanet her durumda büyük bir suçtur. Kişi akıllıysa kendisine karşı suç işlemez.

772- En güzel arkadaşlıklar, en güçlü ve sağlam dostluklar yürekten bir merhabayla başlar. Güne güzel başlamak istiyorsa insan yüzünde kocaman bir gülümsemeyle çevresine “Merhaba!” demekten kendisini alıkoymamalıdır.

773- “Kim ne der?” diye düşünerek yaşamak insanın bir takım maskelerin ardına sığınmasına sebep olur. En iyisi “Kim ne isterse onu söylesin,” diyerek hayatın ayrıntılarına çok fazla kafayı takmadan basit ve sıradan bir hayat yaşamaktır. Böylesi kişiyi çok büyük sıkıntılardan kurtarır. Yeter ki Rıza-i İlahi’ye muhalif davranışlar içinde olmasın.

774- Hayat fedakârlıklardan ibarettir. Attığımız her adımda bir şeyleri feda ede ede yürürüz kaçınılmaz sona doğru. Mademki feda ediyoruz o zaman feda ettiğimiz şeyin, şeylerin bu dünyadan göç ettiğimizde yanımıza ne katacağını da hesap etmemiz gerekmez mi?

775- Korku iyidir demiyorum, lâkin yine de insanı tehlikeler karşısında dikkatli olmaya sevk eder. Bir şartla ki kişi korku mevhumunu hayatının bir parçası haline getirip kendini ona esir etmemelidir.

776- Çoğu zaman engelmiş gibi görünen şeyler aslında insan için bir motivasyon kaynağı, bir imkân olabilir ve önüne yeni fırsatların çıkmasına zemin hazırlayabilirler.

777- Aynı yöne bakan herkes aynı şeyi görmeyebilir.
Baktığın şeyin sende uyandırdığı duygu senin kişisel özelliklerinden ortaya çıkar ve sadece sana aittir ve dahi sana göre doğru olması demek onu doğru yapmaz.

778- Para kazanmak zekâ işidir ama daha çok da fırsatları değerlendirebilme becerisi gösterebilmektir. Bir şartla ki asla ahlaki değerlerin yıpratılmasına, aşağılanmasına, yok sayılmasına izin verilmemelidir.

779- Her yarış kendi kuralları içinde yapılır. Rekabetin adil ve hakça yapılabilmesi için bu kurallar gereklidir. Aksi takdirde bir yarışmadan söz etmek mümkün olmaz. Çünkü kurallar görece daha az şansı olana adalet duygusu, kazanma umudu ve motivasyon sağlarlar.

780- İnsan ne kadar şikâyet ederse etsin yaşadığı hayattan memnundur aslında. Bu durumun en büyük kanıtıysa dışarıdan bakıldığında öyle görünüyor olmasına rağmen şikâyet etmiş olduğu hayatı değiştirmek için gerçek bir çaba sarf etmemesidir.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 27.10.2020 08:16:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!