Küçük Dokunuşlar 291 - 300

Recep Akıl
790

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Küçük Dokunuşlar 291 - 300


291-Sabretmek, gelenin Allah’tan geldiğini bilerek şükretmek… Elbette hiç kolay bir mesele değildir bu ama eğer gereği gibi şükretmeyi bilirse, zorluklara karşı direnmeyi daha kolay başarabilir insan. Ve Rabbine yakınlaşır, O’nun rızasını kazanması yolunda sağlam bir adım atmış olur.

292-İnsanın kendisine yapacağı en büyük iyilik, Allah’ın ona verdiği evladına iyi davranmaktır. İyi davranmaktan maksat, sırtını sıvazlayıp, giydirip kuşandırarak karnını doyurmak, sarıp sarmalamak, en iyi okullarda okutup adam etmek değil elbette. Bu da lâzım lâkin asıl iyi davranmak, onları Rıza-i İlahi’ye muhalif yapmamaktır.

293- Söyleyeceklerinizi karşınızdakinin gözlerinin içine bakarak söyleyin ki cesaretinizin ölçüsü ortaya çıksın.

294-Bir işi yaparken amaç şöhret ve itibar kazanmak olmamalıdır. Yapılan her iş Allah’ın rızasını kazanmak için yapılmalıdır. ”Ameller niyetlere göredir,” diye boşuna denmemiştir. Gerçek niyet nasılsa er ya da geç ortaya çıkar.

295-Kişinin kendisine yapabileceği en büyük kötülük nefsinin onu yönlendirmiş olduğu tatminsizlik duygusunun esiri yapması ve hırslarının peşinden koşmasıdır.

296- Musibetler insan hayatının doğal akışını bozarlar ve kişinin zor durumlara düşmesine sebep olurlar evet, ama ders almayı bilen için uyarıcıdırlar.

297-Her insan kendi mahpusluğunu kendi içinde yaşar.

298-Olana hikmet gözüyle bakmak gerek. Göz önünde olan çoğu zaman atlatıcıdır.

299- En çok bağıran, zoru gördüğünde ilk önce kaçar.

300-Bir sözün aklımıza yatmış olması onun doğru olduğunun göstergesi değildir. Çünkü genellikle her düşünce kendi içinde bir tutarlılık arz eder. Söz konusu bu düşüncenin doğru olup olmadığı onu uygulamaya soktuktan sonra ortaya çıkar.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 24.5.2009 18:22:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


naçizane...

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Seval Hislisoy
  Seval Hislisoy

  altın değerinde güzel sözler kafama kazımak için defalarca okudum çok beğendim yüreğinize beyninize kaleminize sağlık

  Cevap Yaz
 • Hüseyin Çubuk
  Hüseyin Çubuk

  *- Bu dünyada ne aradığını bilmeyen insan hiç zaman yitirmeden kendisini aramaya başlamalıdır. Çünkü o daha bu dünyadayken kaybolmuş demektir.


  *- Evet insan idealist olmalıdır ama önce kararlı olmalı, inançlı olmalı, gerçekçi olmalı, azimli olmalı, sabırlı olmalı, şükreden olmalı ve asla yılmamalıdır.

  Recep Akıl

  ********************************************************
  Çok anlamlı çok güzel bir paylaşımdı.
  Tebrik ederim.
  Emeğinize yüreğinize sağlık..
  Saygılarımla...

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Recep Akıl