Turkuaz Mektuplar/ Türkistan Günlükleri-6

Saide Deniz
107

ŞİİR


18

TAKİPÇİ

Turkuaz Mektuplar/ Türkistan Günlükleri-6

Günaydın ortancam begonyam begonvilim Beni;
Mektubuna hasret bırakma bu kadar. Hayır arasam telefon çekmiyor.
Babanı aradım dün. Rize çok yağışlıymış. Okulun olduğu mahallede heyelan oldu dedi. Merak ettim seni ,Allahtan evdeymişsin.
Baban dedi ki görücü geldiler. Çok üzgün yüzü gülmüyor. Çocuğu iste-miyor mu , istiyor mu bilmiyoruz. Sen bi konuş dedi. Olanları söylemedim tabi. Seni ısrarla uyardım. Okuma dedim okuma. Aklın karışır ruhun kanar dedim. Öylesine deyip yazdıkları yüreğinde infilak edecekti senin.
Güzelim kendini topla. Hem sana çok acı bir şey söyleyeyim mi?
Evlenecek, Eskişehirli bir hemşire ile tanışmış, bunu çok seviyormuş kız, karşı duramamış. O şiirleri eskiden yazmış, sen ona geçmiş günleri hatırlatmışsın o kadarmış. Eskiler der ya ağzına kürekle vurasım var diye. Öyle vurmalık. Aşkı dile düşüren aşkı yere düşüren o.
Aşk kesretin yok olması, ikiliğin bitmesi, tevhide ermektir aşk.
Aşkta gurur kibir yoktur,mevki makam ,uzak yakın, sen ben yoktur. Akıl ve bilinç yok olur. Aşkın huzuruna akıl ile nefis ile çıkılmaz.
Aşk aklın maverası, gönlün miracıdır. Sevmek diler karşılık beklemeden , ummadan , ivazsız vesvesesiz sevmek. Yanındaki yörendeki mezarlara bir bak ne kadar dünya nimeti zengini , fakiri yan yana. Ölümsüz olan aşktır aşıklardır, sev sadece cancağızım. Sevmek için bahanemiz çok.
Aşkı olmayanın Kabe’si nefsidir, o zindana düşme sen.
Unutma muhabbetli günleri Yesi gülüm. Sana O’nun rızası için geleni geri çevirme. Babanı dinle eğer istiyorsan.
Gönlü aynım yalnızlık hoş değil içinden geliyorsa evliliği kabul et yoksa kendini hiç üzme. Hele şu malum mesele için hiç kendini yakma. Unut o şiirleri.
Ya benim gibi olsan ne yapacaktın varlığı bile var olmayan bir hayalin esiriyim. Bu yokluğun sonu gelir mi onu da bilmiyorum.
Arayanlar bulmaz, bulanlar murat almaz bulmayı da umma. Bize nasip olmadı can cana yâr sevmek.
İyi hissedersen ara beklerim.
Yazmaya dışarı çıkmaya mecalim yok bu gün. Kızlar erteledi dönüşü.
Dün başladığım hikaye bitti. Yüreğimde harnup çekirdeği kadar hüzün ama karatlarca ağır ezici. Evde olmayı dilerdim, şimdi cemreler düşüyor toprağımıza hamsin çiçekleri mavi yanaklı sarı gözlü. Menengiç agacı yanığı kokusu, demli bir bardak çay , dünden kalan yağmurun ıslaklığı çimenlerde ve ezildikçe toprak ile karışan o koku. Canlılığın kokusu olsaydı bu olurdu: ezilmiş çimen , ıslak toprak kokusu.

Ama naftalin kokulu bu oda, uzak bozkır ülkesinde beni elemlerin en derinine atıyor.

Saide Deniz
Kayıt Tarihi : 22.1.2022 01:59:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Bekir Şahin
  Bekir Şahin

  Mektup yazma yeniden başlamalı. Herkes eline kağıdı kalemi okkayı diviti almalı, kendinden kopararak kağıda akıtmalı. Allamalı, pullamalı sevdiğine yollamalı…

  Güzeldi
  Tebrikler

  Cevap Yaz
  Saide Deniz

  Tesekkür ederim. yazmalı bence de.

TÜM YORUMLAR (2)

Saide Deniz