Karlı Kayın Ormanında...

Nazım Hikmet Ran
273

ŞİİR


1569

TAKİPÇİ

Karlı Kayın Ormanında...

Karlı kayın ormanında
yürüyorum geceleyin.
Efkârlıyım, efkârlıyım,
elini ver, nerde elin?

Ayışığı renginde kar,
keçe çizmelerim ağır.
İçimde çalınan ıslık
beni nereye çağırır?

Memleket mi, yıldızlar mı,
gençliğim mi daha uzak?
Kayınların arasında
bir pencere, sarı sıcak.

Ben ordan geçerken biri:
'Amca, dese, gir içeri.'
Girip yerden selâmlasam
hane içindekileri.

Esk
..........
..........

Nazım Hikmet Ran
Kayıt Tarihi : 4.5.2002 18:14:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Sayın Çelebi; Nazım Hikmet denen herif Moskova'ya kaçtığından aynen şunları söylemiştir; BENİM VATANIM RUSYA VE BENİ STALİN YARATMIŞTIR!"

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Memleket derken ,işte burada bir fırtına kopar. Moskova gibi olması arzu edilen memleket sevdası ile memleketinin özü ,değerleri ,inançları ,örf ve adetleriyle koparilmadan kendisinin olduğu bir memleket sevdası farklıdır . Ne Batı'nın özentisi ne de Doğunun özentisi içinde olmadan .
  Tekrardan hortlatilmak istenen komünizm ile karşı karşıyayız . Komünizmin nasıl baş belası olduğunu görmek isteyenler ,Doğu Türkistan 'a şöyle bir baksın yeter. Turklukten bahsedipte ,Doğu Türkistan daki zülmü görmezden gelenlerin hangi mantıkla iş yaptığı anlaşılıyordur.

 • Özcan İşler
  Özcan İşler

  Günün seçkisi güzel şiiri beğenerek okudum.
  Seçici kurula teşekkür ederim.

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Şair; kişiliğiyle ve şiirleriyle bir bütündür." karlı kayın ormanında " şiiri oldukça estetik ve dimdik ayakta ,değerli ve sevgi dolu bir eser.Sonuçta Moskova'yı özlese de asıl özlemi Memleketidir. 8 li hece ile yazılan bu şiir edebiyatımız için de önemlidir. Bilmece gibi akıcı ve yürekten istenerek yazılan şiirdi. Çok çok severek okuduğum bir şiiriydi. Yazara rahmet dilerim.saygılarımla.

 • Habip Yağmur
  Habip Yağmur

  Yorumlara şöyle bir göz attım malesef burada da siyaset, öyle ya da böyle bu memlekette her inanç gurubundan her siyasi fraksiyondan insanlar yaşamakta, bizler ne zaman usanacağız birbirimiz ötekileştirmekten, netice itibarı ile burası sanat adına şiir yayınlayan bir site ve tabii olarak her görüşten insana açık bir yer, şiir diye saçmasapan şeyleri görmek yerine farklı dünyaların insanı olsak da böyle güzel eserleri görmeyi yeğlerim.

TÜM YORUMLAR (23)