Kalkmışın siyaseti politikası olmaz

Mutlu Ayar
95

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Kalkmışın siyaseti politikası olmaz

Kalp ile beyin arasında kalan gençlik
Bugün kimlik çatışmasına yine onüç kurban verdik
Hey gidi memleketin yazgısını basan matbaa,
kendim bassaydım daha istikrarlı basardım,
Silkerdim bokonomiyi, ya ya yaa

Metroseksüel düzende gözle sümkürme çabası
Denize donla giren vatandaşın döt tarafının
bir sürü yamyamla çevrili olması
—Petrolüme kaşık attın ülkeni götür buradan—
bol kıymalı insan hakları dolması, ba ba baa

Bende bir çeşit başkaldırı var evet, kaldırdım
Onlarda da kaç çeşit kıçkalkması
Bu iki kalkanı birleştirirsek, adalet
Benim başım gider
Onlarınki olur kıç dolması, ha ha haa

Mutlu Ayar
Kayıt Tarihi : 15.8.2005 21:06:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Evren Aksoy
  Evren Aksoy

  iyiydik be dostum ama hayat savurdu bizi arıycam seni yarın :)) bi ara görüşürüz kardeşim

  Cevap Yaz
 • Mehmet Saribaglar
  Mehmet Saribaglar

  Genç yetenek.Ufuk açık.Gelecek parlak.Yıldızın parlasın.
  Saygılar....

  Cevap Yaz
 • Caner Ocak
  Caner Ocak

  Çok gereksiz bir tartışma olmuş.Gereksiz bir yorum okuması da oldu bu durumda...

  Cevap Yaz
 • Cem Gelir
  Cem Gelir

  http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php? ek=ktp&haberno=4444 Onları okumuş gibi gözükme buraya yapıştırdığın metnin aynısını internette buldum :) Yazık, yazık... :)

  Ben kendim yazmış gibi mi gösterdim şimdi bu yazıyı ne dedim ben aşağıda (Yaşadığım gezegeni aşağılamakla geçti zamanım.Onun kaygısızlığını,suskunluğunu,ruhsuzluğunu kendi'me kanıtlamaya çalıştım.Çoğu kere hedefe yakınken becerim,yer çekimine yenik düştü.Tek başıma savaştığımı ordumun topu topu benden oluştuğunu farketmemin yol açtığı hırçınlığın oyununa geldim.Bu bir suikasttı.Öldürülmesi gerekendim...Diye devam ediyor Küçük İskender kendi yazım sürecini tanımlarken) bak alıntı yapmışım alıntı yaptığım kişinin isminide eklemişim...Ki Küçük iskender Omurgasız bir şairdir ve onu en iyi kendisi anlatabilir düşüncesiyle onun kendi varoluş sürecini kendi kaleminden buraya aktardım altınada kendi ismini ekleyerek.Yazılı ve görsel medayayı internetten takip etmek nasıl bir duygudur bilemem ben elimde bir obje olmasını tercih edenlerdenim yazıyı orjinalinden okumak istiyorsan 14 Ekim 2005 tarihli Radikal-Kitap ekini bul sayfa 22 yi aç ve 'İskenderi öldürmenin püf noktaları' adlı yazıyı oku bulamazsan ben sana göndereyim...
  (Bayanlara gelince onlar için söylediklerim şiirden bağımsızdı) hadi ya tekrar bak yazdığına (Bayanlar dersen bayanların şiirle uğraşanları aşkla, maşkla ya da feminizmle meşgul...) şimdi nasıl oldu da şiirden bağımsız tarif ettin bayanları parmakların beyninden o kadar hızlı çalışıyor ki hem de kendi yazdıklarını bile inkar edebilecek kadar hızlı çalışıyor parmakların beyninle senkronize çalışsalar eminim böyle bir sorun yaşamazsın.Bocalıyorsun dostum.
  ÇOCUKLAŞMA beyninin gri lekelerini görmek umuduyla...

  Cevap Yaz
 • Cem Gelir
  Cem Gelir

  Yaşadığım gezegeni aşağılamakla geçti zamanım.Onun kaygısızlığını,suskunluğunu,ruhsuzluğunu kendi'me kanıtlamaya çalıştım.Çoğu kere hedefe yakınken becerim,yer çekimine yenik düştü.Tek başıma savaştığımı ordumun topu topu benden oluştuğunu farketmemin yol açtığı hırçınlığın oyununa geldim.Bu bir suikasttı.Öldürülmesi gerekendim...Diye devam ediyor Küçük İskender kendi yazım sürecini tanımlarken.(Sana argodan ya da küfürden oldukça yararlanan şairleri okumanı öneririm. Can Yücel, Metin Eloğlu, Küçük İskender... Bunları okuduğuna eminim... İşte şaşkınlığım bu yüzden…) diyorsun tamam da dostum ismini andığın kişiler için küfür ya da argo bir ifade biçimi değil bir var oluş şekliydi.Onlar küfreder gibi yaşıyorlardı küfreder gibi yemek yiyiyorlardı küfreder gibi sevişiyorlardı küfreder gibi sıçıyorlardı vs...Şiirinin son mısrasındaki alegoriyi biraz kazıdığımda ve altından da hiç te hoş olmayan çarpık bir anlayış çıktığını gayet öznel bir yorumla söylediğimde ne diye altına işeyen çocuklar gibi abilerine sığınıyorsun ki onlardan sana ne...Hem madem benim anladığım gibi değildi de ne diye şiir yazan bayanlar ile ilgili o yorumu yazdın?( Bayanlar dersen bayanların şiirle uğraşanları aşkla, maşkla ya da feminizmle meşgul... Nereden gelecek akıllarına kıç dolması... Ha bir de dolma sözünü duyunca yok ben rejimdeyim derler ayrı konu... Tabi pornogrofik açıdan dolma sözcüğünü kullandığımda hangi rejimden sözediyorum orası önemli değil...) sonra birde şöyle bir cümle var (Başkaldırı ve kıçkalkmasını deyimsel anlamlarından sıyırıp çağrışım ve alegoriden yaralanarak saptırdım… Onların kendi anlamlarını doğalarından kaynaklanarak birleştirmeyi düşündüm.) baba ne diyorsun sen yahu allah aşkına bu nasıl bir cümledir?sonra bir de şu var(Şiirin tümüne baktığımızda Türkçenin nereye çekersen oraya uzar özelliğinden yararlanma var...) Hayır canım Türkçenin öyle nereye çekersen oraya uzayan bir özelliği yok asıl esnek olan bakış açın nasıl görmek istiyorsan öyle bakıyorsun Sorun dil değil Sorun dilin ya da sesin sembollerinin bilinç altına yanlış kodlanmasıyla ilgili...Tökezleyince hemen topu taca atmayın 'ama dilimiz esnek ne yapalım' yok öyle bir şey.

  Bende bir çeşit başkaldırı var evet, kaldırdım
  Onlarda da kaç çeşit kıçkalkması
  Bu iki kalkanı birleştirirsek, adalet
  Benim başım gider
  Onlarınki olur kıç dolması, ha ha haa

  ....ne anlayacağım ben burdan işte şair burada çok güzel bir yemek tarifi vermiş öyle mi?Yani hiç görmedik değil mi dolmaların nasıl oyulduğunu sonra içinin nasıl doldurduğunu. Evet yaa çok fitneyim ben hani maçlarda da diyorlar ya 'fincanı taştan oyarlar ..............lar'Meğer taraftarlar geleneksel bir el sanatımızdan bahsediyormuş.Yani şimdi bu eylemin bu şiirde kullanılışı anarkoseksüel bir çağırışıma tekabul etmiyor öyle mi? haa bir de şu cümle var(İşte burada şairin toplumsal kavramsal ve şiirsel açıklamaya başvurması gerekiyor…) Abi bu nedir ya bu ne coşkunluktur kim getiriyor sizi gaza? EZBERİNİ BOZDUĞUN BİR GÜN BELKİ AYNI MEVZİDE OLABİLİRİZ…Şimdilik sadece uzaktan kıçının kalkışını seyretmeye devam edeceğim.  Neyse son sözü Selim Abiye vereyim

  ''şeyy'' diyor biri ''amuda da kalkar mısınız? ''
  ''adım Şakir'' diyorum ''törpü taşımam! ''

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (14)

Mutlu Ayar