Kadın Açıksa Gözlerini Kapat Kadını Değil

Mahsum Güneş Kan
74

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Kadın Açıksa Gözlerini Kapat Kadını Değil

Dünyada sosyal sorunları sıfıra indirecek bir sistem geliştirilemedi.Bunun bir çok nedeni var elbette.Türkiye'deki sorunların temel nedeni de eğitimsizliğe dayanıyor.Türkiye'nin sosyal yapısı, artan refah seviyesi ve küresel modanın etkisinde kalmamış.

Bir de şu açıdan bakmak lazım; 14 yaşındaki çocukların toplu tecavüzlere uğradığını, çocuk gelinlerin sayısının her geçen gün arttığını Türkiye'deki sadece eğitim sistemine bağlayabilir miyiz? O halde neden ABD dünyanın en çok tecavüzün yaşandığı ülkelerden biri.Bu ülkede Almanya'nın 4,Japonya'nın 20 misli daha fazla tecavüz yaşanıyor.ABD'de de Türkiye'deki gibi 4+4+4 eğitim sistemi mi var? Demekki sorunun tek nedeni eğitim(sizlik) değil(miş) ...

Türkiye açısından sorunu ele alalım.Türkiye İstatistik Kurumu'nun raporuna göre; son 15 yılda 241 polis,91 asker,17 özel timci,45 gardiyan tecavüzden yargılandı ama hiçbiri ceza almadı.Burada devlet memurlarının ahlaksızlığı elbette tartışılır.Ama bence asıl tartışılması gereken konu 'hukuk'...Bir çocuk aç kaldığı için bir baklava dilimi çalıyor ve 7 yıl hapis yatıyorken 14 yaşındaki küçücük bir kıza tecavüz edenler nasıl serbest kalıyor.Mahkemede hakimin annesine küfretsetseniz müebbet yiyorsunuz ama bunu icraate döndürseniz serbest kalıyorsunuz.Türkiye'yi diğer ülkelerden ayıran konu budur işte.
Biraz da işin muhafazakar tarafından konuya yaklaşmak istiyorum.Ankara'da metroda iki genç sevgili öpüştü diye ortalığı ayağa kaldırıp,16 yaşındaki zihinsel engelli çocuğa 44 gün boyunca tecavüz edildiğinde çıt çıkarmayan muhafazakalarları ele almak istiyorum.

Tecavüz sanıklarından biri tecavüz ettiği kadının dekoltelerinden tahrik olduğunu bu yüzden bunu yaptığını belirtmiş mahkemede ve serbest bırakıldı.

Dick Gregory'nin bir sözü var; sokakta çıplak gezen bir kadın olsam bile bana tecavüz etmeye hakkın yoktur.

Eğer kadının çıplaklığından tahrik olunuyorsa kadını örtmek yerine neden gözlerimizi kapatmıyoruz? ? ?

Tecavüzcüler ve onlar gibi canilere bu cesareti veren kokuşmuş sermaye düzeninin ta kendisidir.Çünkü onlar da biliyorlar ki bu ülkede hak arayanlara,masum insanlara yıllarca hapis cezası verilirken,kendi yaptıkları her türlü iğrençliğin aklanacağını çok iyi biliyorlar.Acı ama gerçek bu...

20.07.2013

Mahsum Güneş Kan
Kayıt Tarihi : 20.7.2013 23:06:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!