Jülide Günenç'ten Sudan Korkan Balıklar ...

Fevzi Günenç
551

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Jülide Günenç’in “Sudan Korkan Balıklar”ı (1)

“Sudan Korkan Balıklar” romanının yazarı Jülide Günenç, yengemdir. En küçük kardeşim Sabri’nin eşi. Sabri için “en küçük kardeşim” dediysem bana göre küçük yani. Yoksa nerdeyse 60 yaşında şu 2010’lu yılların başında.
Küçük kardeşler biz ağabeyler için hep çocukturlar. Masallardaki üç prensten nasıl ki her zaman en küçüğü en başarılısı olur, bizim ailede de o öyledir. Öyle olmasaydı daha yazdığı ilk romanla, hit sıralamasında tepeleri zorlayan bir yazarı eş olarak seçer miydi kendine?
Jülide yengemin edebiyatla olan akrabalığını biliyordum. Ama onun bir romana soyunmuş olabileceği aklımdan geçmemişti.
Kolay iş değildir roman yazmak. Düşünün yengemim romanı 365 sayfa. Her sayfada 30 satır, her satırda 60 karakter var. Yani hiç düşünmeden, yazacağını kurgulamadan, öyle sıradan harflere basıp dursan, klavyedeki tuşlara 650-700 bin kez basman gerekir.
Uyurken koyun sayarsınız ya hani… Daha koyunların sayısı 100’e ulaşmadan uyuyuverirsiniz ya… İşte o koyun saydığınızın tastamam 7 bin katı emek verilmiştir bu romana.

Tamamını Oku
  • Nalan Öğütcen
    Nalan Öğütcen 14.08.2012 - 02:05

    Sayın Fevzi Günenç,kıymetli yengenizle bu yaz Bodrum tatilim sırasında tanıştım.Yazlık komşularına misafir olarak gitmiştim.önce barbekünün kenarında duran kitaba gözlerim takıldı,kaldığım ev sahibi yazarı komşumuz dedi.jülide Hanımın önce kitabıyla sonra bizzat kendisiyle tanışmak şerefine nail oldum.3günde bitirdiğim kitap için sizin de yazınızda söylediğiniz gibi bitiriverme korkusuyla bazı yerleri iki kere okudum.kardeşiniz Sabri Beyle,yengeniz jülide Hanımla tanışmak,sohbet etmek tatilimin en güzel birikimi olarak hatıralarımda yerlerini çoktan aldılar.Sudan Korkan Balıklar KİTABI ise başucu kitaplarım arasında artık...Tanrı sizi ve o kıymetli ailenizi korusun.Saygılarımla NALAN ÖĞÜTCEN

    Cevap Yaz

Bu şiir ile ilgili 1 tane yorum bulunmakta