İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy

Fikret Gürsoy
BİR TEBESSÜMÜ BİRBİRİMİZE ÇOK GÖRMEYELİM
399

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy

Milli şairimizdir, Mehmet Akif Ersoy
Sana çok hayrandır, Fikret Gürsoy
Ruhun şad olsun, Mehmet Akif Ersoy
Seni hiçbir zaman unutmaz, Gürsoy

Cenabı Hak, bu millete bir daha
İstiklal Marşı, yazdırmasın dedin
Verilen büyük ödüle, biçilmez paha
Bunu para için, yazmadım dedin

Meclise gitmek için, bir arkadaşından
Paltoyu ödünç aldın, çünkü yoktu sende
Milletvekilleri gördü seni, gelirken karşıdan
Ayakta alkışladılar, ama kibir yoktu sende

Kur’an Tefsiri yazmak için, çok mücadele verdin
Sana neden? Rahatlık vermediler, öz vatanında
Hicret etmene rağmen, ser verdin sır vermedin
İstiklal marşını yazmak için, var oldun vatanında

12.03.2010
Fikret Gürsoy
ARAŞTIRMACI-YAZAR-ŞAİR-PROGRAMCI

Fikret Gürsoy
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


İstiklal Harbi'nin başlarında, İstiklal Harbi'nin milli bir ruh içerisinde verilmesi imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, İstiklal Harbi'nin özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı kabul edilmiştir. Mecliste İstiklal Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur. [3] [4] [5]
Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı, şiirlerini topladığı Safahat'ına dahil etmemiş ve İstiklal Marşı'nın Türk Milleti'nin eseri olduğunu beyan etmiştir.
Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir.[6] Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklal Marşı olarak söylenebilmektedir.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Cuma günü yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Yunus Emre İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan Anma Programı Cuma günü Piri Reis Kültür Merkezinde yapılacak.

Cuma günü saat 10.00’da düzenlenecek olan Anma Programında saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Sosyal Bilgiler Öğretmeni Recep Yavuz günün anlamına ilişkin bir konuşma yapacak.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve eserleriyle ilgili slayt sunumunun ardından “Ya İstiklal Ya Ölüm! ”adlı Oratoryo gösterisi sunulacak. Anma Programına tüm halkın davetli olduğu açıklandı.
İstiklâl Marşı şâiri. Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

Zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. Bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır.

1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.

Mehmed Âkif milletini ve dînini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sâhip, şâir tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şâiridir. İstiklâl Marşı şâiri olması bakımından da 'Millî Şâir' ismini almıştır.

Şairin en büyük eseri Safahat genel adı altında toplanan şiirleri şu 7 kitaptan oluşmuştur:

1.Kitap: Safahat (1911)

2.Kitap: Süleymaniye Kürsüsünde (1912)

3. Kitap: Hakkın Sesleri (1913)

4. Kitap: Fatih Kürsüsünde (1914)

5. Kitap: Hatıralar (1917)

6. Kitap: Asım (1924)

7. Kitap: Gölgeler (1933) .

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Zeynep Eroğlu
  Zeynep Eroğlu

  Yürekten kutluyorum tebrikler.tam puan.saygılarımla ZEYNEP EROĞLU

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  çok hoş...
  Emeğinize sağlık

  RUMUZ: SİTRETÜL MÜNTEHA

 • Sevim Aslanalp
  Sevim Aslanalp

  o kocaman yüreğinize sağlık...tebrikler...teşekkürler.....

 • Çiğdem Kılıç
  Çiğdem Kılıç

  Yine duyarli, anlamli ve aydinlatici bir calisma.Tebrikler
  Selam ve saygilarimla

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  Duyarlı yüreğinizi kutlarım hocam var olun


  RUMUZ: ŞİİRİN KIZI

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  GÜZEL BİR ŞİİR YAZAN YÜREĞİNİZ SUSMASIN FİKRET BEY İLHAMINIZ BOL GÖNLÜNÜZ ŞEN OLSUN. SAYGILARIMLA


  REYHAN ALTAŞ

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  kutlarım güzel paylaşımınıza teşekkürler
  saygılar


  MOR LALE

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  şiir ve yazı için teşekkürler.


  YETER KARAER

 • Fikret Zikret Gürsoy
  Fikret Zikret Gürsoy

  günaydın benim annemde kayseri develili sizin çalışmalarınızı takdir ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum.


  İNCİM ESKİCUMA

 • Yıldırım Yorulmaz
  Yıldırım Yorulmaz

  zevkle okudum. Yürekten yazılan dizeler
  *************KUTLUYORUM******************

TÜM YORUMLAR (26)