İstikbal Göklerdedir Şiiri - Halil Manuş

Halil Manuş
598

ŞİİR


13

TAKİPÇİ

İstikbal Göklerdedir

“İSTİKBAL GÖKLERDEDİR”

Yıl 1919. Yer Trablusgarp. Savaşta yenik düşmüşüz. Atatürk, cephede yenik durumdaki ordusunun başında. Düşünceli olduğu her halinden belli. Tam o sırada üzerinden iki İtalyan savaş uçağı geçer. Atatürk yanındaki emir subayına dönerek: “Bu uçaklardan bizde de olsaydı, biz bu savaşı kaybetmezdik, inşallah bizimde uçaklarımız olacaktır” der.
Daha sonraki yıllarda Suriye’deki savaşlarda da İngiliz savaş uçaklarının savaşın kazanılmasındaki etkinliğini görür. Aradan yıllar geçer. Yıl 1925. Ülke savaştan savaşa girip çıkmış perişan bir haldedir. Öncelikler tespit edilse beklide sonuncu bile olamayacak bir projeyi, Trablusgarp’ta emir subayına dediği “inşallah bizimde uçaklarımız olacaktır” sözü doğrultusunda ilk sıraya alır ve Türkiye’de havacılığın gelişmesi için sonradan adı Türk Hava Kurumu olarak değiştirilecek olan Türk Tayyare Cemiyetini kurar.
16 Şubat 1925’de Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılışında yaptığı konuşmada, çok sevdiği ve güvendiği milletine şöyle seslenir:”İstikbal göklerdedir; çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar.” ilk on yıl içinde fabrikalar kurdurur. Kendi fabrikalarımızda kendi uçaklarımızı yapmaya başlıyoruz. Hem de her tür uçaktan. Eğitim uçakları, planör, yolcu uçakları ve savaş uçakları. Tarihi bir kez daha hatırlayalım. 1925-1935 arası. Şimdi hangi yıldayız? 2010 yılında. Yani Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” dediği 1925 yılından 85 yıl sonrası. Bugünkü dünyaya baktığımızda en büyük gelişmelerin, yüksek maliyetli teknolojilerin ana sacayağının havacılıkta olduğunu görürüz. Bir milletin kendi ülkesinde hür ve mutlu yaşaması için çağın gerektirdiği tüm yüksek teknolojilere sahip olması ve yeni teknolojiler geliştirmesi şarttır.
Bu konuda son söz yine Atatürk’ün:”Göklerde bizi bekleyen yerimizi almak zorundayız. Yoksa o yeri başkaları istila eder ve işte o zaman bu Ülke ve Millet elden gider. Hâlbuki biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale örnek olmuş bir milletiz.” Ben de Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünü alıntı yaparak duygularımı dile getirmeye çalıştığım şiirimi Türk Havacılığına gönül veren herkese ve “istikbal göklerdedir” bilincinde olan Türk Gençliğine ithaf ediyorum.

“İSTİKBAL GÖKLERDEDİR”

Unutma sakın, vatan korumasında
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.
Geleceğin Milletler arenasında
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.

Yakışır mı hiç Türk olana tutsaklık?
Çalışırken düşman, bakınmak ahmaklık
Milletine olmak istiyorsan lâyık
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.

“İlim Çin’deyse de al” derken Peygamber
Çalışmayıp boş oturmak mıdır kader?
Senin olmasını istiyorsan zafer
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.

Bir bak tarihe, üç kıtada şahlandık
Beyaz yeleli atlarla kanatlandık
Şunu bil ki, yirminci yüz yılda artık
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.

Kesmeyin ki mesainizdeki hızı
Çalışmalı bu yurdun oğulu, kızı
Dalgalandırmak için bayrağımızı
“İstikbal Göklerdedir” dedi Atatürk.

Halil Manuş
Kayıt Tarihi : 17.1.2010 11:10:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Çorum Hakimiyet Gazetesi Çorum Gazetesi

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Bekir Karaçam
  Bekir Karaçam

  Yüreğine sağlık kutluyorum duyarlılığınızı güzel ve anlamlı bir şiir okudum saygılar

 • Coşkun Gündüz
  Coşkun Gündüz

  Şiir çok güzel,amma günümüzde şanlı Bayrağımıza uzanan eller var,bu elleri destekleyen döller var,hainlere açılım yapan dür...ler var.Yüreğinden Vatan sevgisi ,Atatürk aşkı eksilmesin.Selam ve dua ile.tam puan.

 • Abdulrızak Kılıc
  Abdulrızak Kılıc  eyvallah...
  saygılar...

TÜM YORUMLAR (3)