Irkçılığın dayanılmaz zamazingosu -2-

Şiir Yarışması
Ahmet Kırmızı
60

ŞİİR


58

TAKİPÇİ

Irkçılığın dayanılmaz zamazingosu -2-

Irkçılığın dayanılmaz zamazingosu

VE BENİM KAHRAMANLARIM.

şeref tribününde etrafı mağrur bir eda ile seyreden hitler sağında oturan "ein volk, ein reich, ein führer"/tek ulus tek imparatorluk tek lider/ sloganının mucidi joseph goebbelse tribünlerde kendisine ithafen seyirciler tarafından yazılan “Wir gehoeren Dir” (Biz size aitiz) sloganını keyifle gösteriyordu.

BİZ SİZE AİTİZ...

ne çok tanıdık bir cümle ve ne zaman unutsak sakil bir öfke ile tehditle sıvanmış linç çığlığıyla hatırlattılar.

Ankarada polislerin yakaladığı solcu gençlere; "ulan öküz anadolulu, sizin milliyetçilik'le komünizm'le ne işiniz var. milliyetçilik lazımsa biz yaparız. komünizm gerekirse onu da biz getiririz. sizin iki vazifeniz var: birincisi çiftçilik yapıp mahsül yetiştirmek. ikincisi askere çağırdığımızda askere gelmek. alın bu iti götürün" diyen nevzat tandoğanda bu tribündeki
yansıma "siz bize aitsiniz"e dönüşmüş*

ve Allahtan Cumhuriyet kurulmuş.

Ah be veyselim senin ne işin var çankayada diyesim var ama konu da dağılsın istemiyorum.

neyse olimpiyatlara dönelim.
Adolf; tribünü hınca hınç doldurmuş Proto-Aryanların olgunlaşmış ekin tarlalarına benzeyen sarı saçlarından aryan imparatorluğunun ayak seslerini işitiyordu.

otuza yakın altın madalya adolfun hayal çıtasını olabildiğine yukarı çekmiş akşam olsada eva ile buluşsam diyordu /burayı salladım /

100 metre koşusu için yarışçılar yerlerini alırken adolf ben bu ırkla yeryüzünü ele geçiririm hayalleri kuruyordu hakemin atışı ile yarışa döndü "ülen nooluyo be" demişmidir dememişmidir bilmiyorum ama bir şey dediği kesin 100 metreyi amerikalı zenci jesse owens dünya rekorunu egale ederek kazandı sırası ile 200 metre,4x100 ve uzun atlamada dört altın madalyayı proto aryanların avuçlarından sökerek aldığında adolf ayağa kalktı senin yapacağın işin taaaaa ...
dedi ve yıkılan hayallerini de toplayarak stadı terketti.

gobel stada son kez baktı führerin peşine giderken "biz size aitiz" yazısına küçümser bir edayla baktı sizinde... diyerek sevgili führerinin peşine doğru yürüdü.

eva melemeni boşuna yapmış sıkıntıyla soğumasını seyrediyordu.

jesse owens

“Siyah olmaktan utanmaktan vazgeçmeliyiz. Geniş bir burun, kalın dudak ve kabarık saçlar biziz ve onlar hoşlansalar da hoşlanmasalar da buna güzel diyeceğiz."

Kwame Ture

ırkı köle olarak alınıp satılmış kaçmaya kalktıklarında elleri ve ayakları kesilmiş aileleri toptan katledilmiş insan olarak bile görülmemiş.

ve fakat birike gelen öfke sonraları spor sahalarına black power olarak yansıyacaktı.
oradaki kahramanım zenci koşucuların aksine Avusturalyalı atlet Peter Normandı.

ben de kahraman çok
devam eder...

Ahmet Kırmızı
Kayıt Tarihi : 3.8.2021 14:56:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Ahmet Kırmızı
    Ahmet Kırmızı

    Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Ahmet Kırmızı