İnsan Bir kez Değil; Her gün ölür...

Erdal Sonuç
85

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

İnsan Bir kez Değil; Her gün ölür...

Sahi kaç nefeslik ömrümüz kaldı ki..! Yıllar önce kaleme aldığım şiiri okurken, kendimi ve çevremi sorgulama ihtiyacı hissettim.

İnsanı kamil yaşına ramak kala; afallayıp duruyorum. Eskilerin tabiriyle “ İnsan bir kez ölür” cümlesini sorguluyorum. Yaklaşan sona doğru son sürat gittiğimizi biliriz de, her gün o sonu yaşadığımızın farkına varmak istemeyiz. Güneşin doğup batması... Bahar ve güz mevsimleri... Ya zamanın akıp gitme boyutundan çıkmayıp, yerçekimiyle birlikte yavaş yavaş üstümüze çökmesine ne demeli? Hani çocuk gülüşlerimiz, haniya gençlik coşkularımız? Nerde o demlerden bu deme tüm tanıdıklarımız... Başımızı okşayan büyüklerimizin aslında duygularımızı okşadığı o ruh hallerimize ne oldu? Hepsi birer birer yok oldu. Dün geçti (öldü) . Yarın Gelmedi (doğmadı) . Bugünü de yaşamıyoruz. Bizler anı yaşamayı geçmişin yaşattıkları, geleceğin hayalleri olarak algılıyoruz. Ve bundan kaybediyoruz. Çocukken giydiğimiz pantolonu, gençlikte taktığımız künyeyi, evlilik alyansımızı kaybettik. Onlar mı bizi terketti, yoksa biz mi? Sanal dünyada kendimizi, kişiliğimizi, gururumuzu, ahlakımızı yitiriyor, bir bilinmeze doğru sürükleniyor adeta başkalaşıyoruz. Algısal operasyonlarla zati beynimizi kemirdiler, bunun farkındayız da; artık ruhumuza işliyorlar. Bizi bizden çalıyor merhametimizi yok edip vicdansızlaştırıyorlar.

Her gün ölüyor öldürülüyoruz. Öle öle son ölüme yol alıyoruz. Sosyalleşelim derken yalnızlaşıyoruz. Sözüm ona bilgi ve teknoloji çağındayız ya... Velhasıl-ı kelam insanın insandan alabildiğini hiç bir şey veremez.

Sahi Kaç Nefeslik Ömrümüz Kaldı ki?

Meçhul Mecnun 24.08.2016

Erdal Sonuç
Kayıt Tarihi : 24.8.2016 19:53:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Yaşananlar..

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!