....İhanet Mektubu *Belge*2 Şiiri - Yoru ...

İsmail Tıkıroğlu
196

ŞİİR


4

TAKİPÇİ


...................Türkleri maddeten ezmek ve yıkmak mümkün değildir.Çünkü Türkler çok sabırlı ve mukavemetli insalardır.Gayet merurudurlar ve izzet-i nefis sahibidirler. Bu hasletleride dinlerine bağlılıktan kadere rıza göstermelerinden, ananelerinin kuvvetinden,padişahlarına,kumandanlarına ve büyüklerine olan itaatlerinden gelmelidir.
...................Türkler zekidirler ve kendilerini müspet yolda sevk ve idare edecek reislere sahip oldukları müddetçe çalıkandırlar.Gayet kanaatkerdırlar.Onların bu meziyetleri hatta kahramanlık ve şeceat duygularıda ananelerine olan bağlılıktan ahlaklarının salabetinden gelmektedir.
...................Türklerde evvela itaat duygusunu kırmak ve manevi bağlarını yok etmek,dini metanetlerini zaafa uğratmak icab eder.Bununda en kısa yolu milli ve manevi ananelerine uymayan harici fikirler ve davranışlara onları alıştırmaktır.
..................Türkler dış yardımı reddederler haysiyet duyguları buna manidir.Velev ki geçici bir süre için zahiri kuvvet ve kudret versede Türkler dış yardıma alıştırılmalıdır.Maneviyatları sarsıldığı gün Türkleri kendilerinden şeklen çok kudretli,zahiren hakim kudretler önünde zafere götüren asıl kudretleri sarsılacak ve maddi vasıtaların üstünlüğü ile yıkmak mümkündür.Bu sebeple Osmanlı Devletini tasviye için mücerret olarak harp meydanında ki zaferi kafi değildir ve hatta sadece bu yolda yürümek Türklerin haysiyet ve vakarını tahrik edeceğinden hakikatlere nüfuz edebilmelerine sebep olabilir.Yapılacak olan Türklere bir şey hissettirmeden bünyelerindeki bu tahribi tamamlamaktır.
................Benim Osmanlı Devleti nezlinde vazifeli olduğum sırada bu teşhisler tamamen tecelli etti.
.............................FENER ORTODOKS RUM PATRİĞİ

Tamamını Oku
 • İlhami Erdoğan
  İlhami Erdoğan 31.05.2009 - 15:51

  Selâmün Âleyküm can Tıkıroğlu

  Maalesef 30 yıldır bu hakikâtleri anlatıyoruzda, bir ibret alana rastlamadık!
  Bugün Ülkemizde, yukarıda yazılanların hepsini gerçekleştirdiler. Bizi bize yozlaştırdılar!
  Bütün değerlerimizi içimizden devşirdikleri hâinlerle öğüttüler. Şimdi mukallitlik en kutsal erek oldu kimilerine... İşte böylelikle, hâinler hüküm fermâ oldu başımızda!
  İnşaAllah bu âsil millete uyanmayı ve silkinip kendine gelmeyi nâsip eder Rabbimiz, âmin.
  Ayrıca seni burda görmenin verdiği mutluluğu anlatamam.
  Gönlüne sağlık.
  Can-ı gönülden kutlarım.

 • Cevap Yaz
 • Mücella Pakdemir
  Mücella Pakdemir 31.05.2009 - 13:54

  Evet, bu mektubu biliyordum ben.. İhanet belgelerinden sadece birisi. Fener Patrikhanesinin bir kapısını içlerinde duydukları kin nedeniyle ve intikam alma duygusu ile kapalı tutuyorlar . Biliyor muydunuz?
  İhaneti belgelenen bir patrikleri o kapıda asıldı diye.. Bu kapıda bir türk büyüğü sallanmadan bu kapıyı açmayacağız diyorlar. Şu nefrete bakın hele.. Tayyip Erdoğan'da zaten patrikhaneye davet .edilince o kapıdan gireceksem gelirim yanıtını vermişti... Ama kabul etmediler. Teşekkürler.. Tam puanımla kutlarım.

 • Cevap Yaz

Bu şiir ile ilgili 2 tane yorum bulunmakta