İcat İcap Etti. Şiiri - Uslu Zen

Uslu Zen
91

ŞİİR


29

TAKİPÇİ

İcat İcap Etti.

Her insan dünyaya gözlerini açtığında ilk nefes alması gerektiğini fark eder. Sonra acıktığını ve sonra poposunun piştiğini.. Birileri ona "Kızım" yada "Oğlum" diye seslenmediği sürece cinsiyetinin uzunca bir süre farkına varmaz. Farkına vardığında ise hayat her insan için farklılaşır.

Dünyaya kadın olarak gelmek hayata 1-0 yenik başlamak demektir. Eğer kadınsa cinsi bir insanın; Dünya kurulalı beri süregelen bir sistemde yeri, konumu hazır ve kesindir. Kadın; yaratılmada Adem'den sonra gelmiş, cennetten kovulmalarına sebep gösterilmiş, peygamber olarak hiç gönderilmemiş, Amazonlar hariç tarihte bir kral kadar nüfuza hiç sahip olmamış bir insan zümresidir.

Kadın erkek kadar akıllı mıdır? Evet. Çalışkan mıdır? Evet. Analitik düşünceye sahip midir? Erkek kadar, bazen daha da fazla. Ama ampul, telefon, otomobil gibi bilimum icadı erkekler yapmıştır. Kadınlara ise bulaşık makinesi, kahve filtresi, ilkel buzdolabı, kevlar, gözlük camı, bebek bezi, mekanik araba cam sileceği, ilk bilgisayar programı, elektrikli su ısıtıcısı ve kök hücre izolasyonu gibi anca parmakla sayılabilecek icatlar kalmıştır. (Bulabildiğimi yazdım. Zengin dursun diye...)

Peki neden?

Aynı dünyada yaşayan, aynı havayı soluyan zekaca birbirine denk iki cins arasında neden bu kadar üretim uçurumu var?

Çok basit.

Çünkü kadınlar lige ikinci başlar.

Tarihte kadınların duruşu hakkında edindiğimiz bilgilerin özeti kısaca şudur:
Kadınlar üstün erkek ırkı tarafından yetersiz bulundu. Mağarada yaşayan ilk insandan beri kadınları ilk önce fiziken güçsüz gördü kendine göre erkek insanoğlu. Güçlü güçsüzü ezdi. E doğa kanunuydu. Dinozorlardan öğrendi... Sonra bu durum hoşa da gitti. Güçsüzlük ve zayıflıklar devam etsin diye düzen kuruldu. Anayasalar, din, örf ve adetler,eğitim sistemi... Herşey bu düzene hizmet etti. Plan netti. Yolları değişken olsa da sonuçları hep aynı sonuçları getirdi. Öyle de devam etti bu düzen asırlar boyu. Bu düzenin hakimiyeti bitti mi? Hayır bitmedi..

İcatlara meraklı insan ırkının tarihçesi hakkında araştırma yaparken kadınların patentli icatlarına bakma ihtiyacı hissettim. İcatların azlığı yanı sıra bir kaç ayrıntı da ilgimi çekti, paylaşmak istedim.İcatların hepsi kadınların okuma yazma bildiği dönemdendi. Birkaç istisna hariç buluşların hepsi kadınların günlük hayatlarındaki ihtiyaçlarını karşılıyordu. Anlaşıldığı üzere buluşlarda bile kadın etrafına çizildiği sınırlarda hareket ediyordu.

SERPİL ŞEN

Uslu Zen
Kayıt Tarihi : 5.10.2012 11:13:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!