Hünkar Hacı Bektaş Veli

Pir Sultan Abdal
396

ŞİİR


85

TAKİPÇİ

Hünkar Hacı Bektaş Veli

Arzuladım size geldim
Hünkar Hacı Bektaş Veli
Eşiğine yüzüm sürdüm
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Pir elinden dolu içtim
Doğdum elinize düştüm
Ak cenneti gördüm geçtim
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Güvercin donunda duran
Cümle eksikler bitiren
Beş taşı şahit getiren
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Kırk Budak'ta şem'a yanar
Dolusun içenler kanar
Aşıkların sema döner
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Bahçende gördüm gülünü
Erenler sürsün demini
İmam Rıza'nın torunu
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Balım Sultan er köçeği
Keser kılıncı bıçağı
Cümle erenler gerçeği
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Pir Sultan'ım gerçek veli
Erenlerden çekmem eli
On iki İmamın yolu
Hünkar Hacı Bektaş Veli

Pir Sultan Abdal
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Osman Nurani
  Osman Nurani

  ...Pir sultan Abdal kendini kanıtlamış dereler gibi, ırmaklar gibi çağlayan bir halk şairidir.

  ...bazı insanlar vardır ki yanlışı dahi doğruya oranla çok daha etkili savunur. karşısındaki şahıs doğruyu savunamaz hale gelir.

  ...genel manada bazı şiirlerinin içeriğini yanlış bulsam da şiirsellik yönünden baktığımızda 'YANLIŞI DOĞRUYU SAVUNANDAN ÇOK DAHA KUVVETLİ SAVUNA BİLECEK BİR YETİYE SAHİP' biridir.

  ...Bu şiirde de anlatımı oldukça başarılı. yorumlardan arta kalan sadece 5 TAŞ meselesi. RİVAYET ODUR Kİ;

  Alevi Bektaşiliğin temel etik kuralları, HBV( Hünkar Hacı Bektaşi Veli)’nin 4 kapı, 40 makam öğretisinde toplanmıştır. Bektaş isminin 5 beş-taştan geldiğine veya ilgisi olduğuna inanılır. Çoban olarak baktığı hayvanları kendisinin yemediğini, kadı karşısında ispat etmesi için şahit istenir. HBV, gökte hava-güneş, yerde su-toprak ve tüm canlı mahlukat şahidim der. O an yer gök sallanır, mahkeme heyeti korkar, bunun üzerine, Hünkar hava, ateş, su, toprak ve canlıları temsilen 5 taş gelsin yeter der ve keşif yerinde 5 taş belirir


  ...evet 5 taş bu şekilde rivayet edilir ve Bektaşi denmesinin de sebebi olarak anlatılır.

  ...bura kadar her şey iyi ve güzel lakin hiç kimse Hacı Bektaşi Velinin ne hikmetse NAMAZINDAN hiç ama hiç bahsetmezler. açık ve seçik bir soru soruyorum. Alevi geleneğinden orta yerde görünenlerden bir Allah'ın kulu Hacı Bektaşi Velinin NAMAZ KILDIĞINDAN hiçbir zaman bahsetmemiştir. Hünkarın NAMAZI gözlerden hep ırak tutulmuştur. sadece SEMAH belleklere taşınmıştır.

  ...bu bir aldatmacadır. en hafifinden düzenbazlık örneğini teşkil eder. Hünkar namazını kılan ve 30 orucu tutan bir Velidir. ve 5 TAŞ EN BÜYÜK KERAMETİDİR. zaten keramet gösteremeyenlerden Veli olmaz. Allah kendisine gani gani Rahmet eylesin.

  ...Hünkarın yorumlarını iyi anlamak lazım gelir. zaman zaman sünni inancında da sünni alimlerce de 'Namaz' kılmakla Müslüman olunamaz. denir. bu sözü 'bakınız Sünni falanca hoc da NAMAZ kılmakla Müslüman olunmaz' dedi namaz müslümanlığın bir emri değildir. sonucunu çıkarmamız doğru mudur? elbette hayır. işte Hünkarın zaman zaman
  “İbadetinizi dizinizle değil özünüzle” şeklinde söylediği bu tür cümleler saptırılmaktadır.

  …halbuki çok doğru söylemiştir. Yani ihlas olmadan KILINAN NAMAZIN hiçbir hükmünün olmayacağını anlatmak istemiştir. Kısaca HER NAMAZ KILAN MÜSLÜMAN DEĞİLDİR lakin HER MÜSLÜMAN Namaz kılmakla emrolunmuştur” bunu birbirine karıştırmamak ve olayı, hedeflediği İNSANLIK dersinden, mecrasından saptırmamak gerekir.

  …yorum uzadı bu nedenle müsadenizi ister saygılar sunarım.

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  mezarliklar ibret alinmasi gerekir yapilar basin da gelir.. insan olumu hatirladikca hukumran ise adil karar almiya calisir.. varlikli ise her sey bos imis fikrine ruh haline angaje olur..yoksul ise de uzerin de durmaz.. aha onun da benim de gidecegim yer burasi.. der.. sinirsiz bir bosvermislik adam sendecilikle.. daha huzurlu daha mutlu yasar..

  gercekte elin amerikali avusturalyalisinin bir Meryem ana ziyareti icin.. efeste haci olabilmek icin.. okyanus astigi goz onun de tutulur.. bir sen nikolanin yasadigi yeri gorme icin akin akin demreye kapagi attiklari dusunulurse..

  anadolu da burnumuzun dibin de zenginliklerimiz.. ashabi keyf.. urfa balikli gol.. konya Mevlana nevsehir Hacibektas ankara Hacibayram turbelerinin onemi daha cok anlasilacaktir..

  bazi milletler.. haddinden fazla gosterise kacarak.. mezargah yerini satafatli mermer suslemeleri tas oymaciligi ile abide hali getirip.. ziyaret edilen mahale kutsiyet atfedip.. bez baglayip.. mum diker. avuc acip oluden dilekte bulunur iken..
  musluman toplumlarda.. gosterissiz sade bir bicimde defnedilen merhum.. gelecek nesiller yerini bilebilsin diye cakilla etrafi orulup seng tabir edilen tasina huvel baki yazmak kosulu ile.. adi sani dogum olumu islenip birakilir..

  sairlerin piri sultani ab-i dil sairimiz boyle bir ziyareti anlatiyor..

  ogretisi.. eline diline beline.. sahip olur isen.. cennet sana irak degil ey kisi.. olan Haci Bektas Veli kabrin de.. kendisinin yol gostermesinden aldigi feyzi anlatiyor..
  bir dolu ictim demekle dile getiriyor..
  bu tur gonul insanlari amaca vasil olur erisir ererler..
  eren diye anilir.. yol gosterendirler.. İmam Rizanin torunu denilmek sureti ile bu vurgulaniyor..

  guvercin hira dagin da magaraya peygamberimiz sigindiginda kapiya yuva yapmis idi.. kafirler giren olmamis buraya deyil geri donduler..
  bu nedenle guvercin vurulmasi dogru olmadigina inanin muslumanlar.. ayrica bir cok kavim de guvercin baris simgesidir..
  bolgede guvercin coklugu..
  reankarnasyonun farkli bicimlerde de olsa tezahuru..
  vahdeti vucudu destekler.. evrende bir gram artmaz bir gram noksan olmaz varlik baska bedenlerde hayat bulur.. anlayisi dile getirilmektedir..


  Sah ismailin bir siirin de

  gece gunduz hayaline yanarim
  bir gece ruyama gir Haci Bektas
  gunahkarim gunahimdan bizarim
  ozum dara cektim sor Haci Bektas..

  dizelerinden de anlasilacagi uzere.. ozunu dara cekip..
  nefsine ket vurup.. nefsini yargilayan.. oz elestiri yapan bir sahin ruyasini susleyen gormeyi arzu ettigi bir mezargah..

  Balim sultanin semah dondugu

  bir rivayete gore gunahi cok olanin gecemedigi kaya oyugundan eline sahip olup haram yemiyenlerin gecebildigi bu yerde

  sairimiz hislerini duygularini sade yalin bir sekilde dile getiriyor..
  bayramdan bu yana siir nasil olur unutmustuk..
  tur dagi kapilarin da debelenenlerin.. cagdas bir meddahlik ile.. icler acisi hallerini.. paranoyak hezeyan serzenislerini gordukce bu tur sairlerimizin kiymetini daha iyi anliyoruz..
  kendisine gani rahmet diler..
  bu guzel secki sebeb kurula tesekkur ederim.. saygilar..

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Övgüyü hak eden çok değerli büyüklerimiz vardır.Allah'a kulluk eden, insanlığı ellerinden bırakmayan sosyal hayata yön veren insanlarımızdan birkaçı; Hacı Bektaşi Veli, Aşık Paşa, Mevlana..Bu zatlar bu dünyaya insanlık
  için bedenlerini, ahirete kalplerini adamışlardır.Çok sevdiğimiz değerlerimizdir.Pir Sultan Aptal, çok güzel bir övgü şiiri ile bizlere kadar gelerek kültür ibadetini yapmıştır. Çok değerli bir anlatım.Saygılarımla tam puan.

TÜM YORUMLAR (3)