Hayvanlar - İnsanlar (Deneme)

Müşfik Saltık
67

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Hayvanlar - İnsanlar (Deneme)

– Son hikâyemi yazıyorum, yıllardır bir sürü şey yazdım durdum, insanları, ilişkileri, çelişkileri kaleme aldım, geçenlerde bir gün kafama bir şey takıldı. Hayvanları çok severim ve beslediğim bir çok hayvan oldu, onları insanlardan ayıran bir büyük özellikleri var, bütün hayvanlar dürüst canlılar. Bu tabiri hayvanlar için kullanmam sizi şaşırttı sanırım. Hiç şaşırmayın, eğer düşünür kıyaslama yaparsanız, haklı olduğumu göreceksiniz. İnsanın en gelişmiş hayvan türü olduğu koca bir yalan. İnsan aslında bütün hayvan türleri içinde en ilkeli ve en zavallısı.
Siz hiç eşine ihanet eden bir hayvan duydunuz mu? Ya bir başka hayvana kazık atan bir hayvan? Peki spor olsun diye avlanan bir hayvan duydunuz mu? Kendisine iyilik eden bir insana kalleşlik eden bir hayvan var mıdır acaba? Savaşan hayvan hiç duydunuz mu? Doğaya zarar veren bir tek hayvan türü var mıdır? Ya bir insanın derisini yüzüp üzerine manto yapan bir hayvan, denizi kirleten, orman yakan, havayı kirleten bir hayvan türü duydunuz mu? Eeee, halâ en gelişmiş hayvan türünün insan olduğunu iddia edebilecek var mı aranızda?

- Son hikayemde, riyakar, kalleş, nankör, haris, içten pazarlıklı, iki yüzlü insanları anlatıyorum. Onların dürüst, mert ve namuslu insanların nasıl başına bela olduklarını. Ve anlattıklarımın çoğunu ne yazık ki, ben yaşadım.Yapabileceğiniz en büyük hata nedir biliyor musunuz? Karşınızdaki insanların kendiniz gibi olduğunu düşünmek. Koşulsuz sevdikleriniz acaba sizi koşulsuz seviyorlar mı? Kendileri için fedakarlık ettiğiniz insanlar, bunun değerini bilecek insanlar mı? Dahası, buna deyecek insanlar mı? Sizin yerden kaldırmaya çalıştığınız adamın, bastığınız toprağın altını eşeleyip kuyunuzu kazmaya çalışmadığında emin misiniz? Paranoyak olduğumu mu düşünüyorsunuz? Peki bu aranızda, hiç aldatılmamış, el uzattığı birinden kalleşlik görmemiş, hiç ihanete uğramamış biri var mı? Yok mu? Peki bir başka soru sorayım, cevap gelmeyeceğini bile, bile. Aranızda hiç ihanet etmiş, kendisine yardım edene nankörlük etmiş olan biri var mı? Eminim hiç kimse yoktur.

- Suç gelin olmuş alan olmamış der eskiler. Garip mahluklardır insanlar, kendilerine yapıldığında kızıp, küfür ettikleri bir çok şeyi, başkalarına hiç düşünmeden yaparlar. Ve her yaptıkları için her zaman geçerli bir sebep bulurlar en yaygın kullandıkları söylem, “ o bunu, hak etmişti “ ya da “ yaptığım yanlışta olsa ben haklıyım “ olur.

Peki haklıyla haksızı, kim belirler?
Haksız kime göre haksızdır?
Haklı kime göre haklıdır?
Ya doğru nedir?

- İhanete uğrayan biri; Kendi doğrularından yola çıkıp kendi kararları sonunda ihanete uğramıştır. Bu durumda verdiği kararların yanlış olduğunu düşüne bilirsiniz. Ama bu sizin düşüncenize göre yanlıştır, kararı veren için ise doğrudur.

- Birde, ihanet edeni düşünelim; Ona göre, verdiği karar ve yaptığı, doğrudur. Size göre ise yanlış.

Peki hem ihanet edenin hem de ihanete uğrayanın davranışı size göre yanlışsa,Sizin doğrunuz nedir?

-İnsanlara özgü bazı davranış biçimleri vardır ki, hiçbir hayvanda rastlayamazsınız. Meselâ, övünmek, varlıklı biri fakir birkaç kişinin karnını doyurduğunda, yardım ettiğinde bunu ballandıra, ballandıra anlatır çünkü genelde asıl amacı yardım değil etrafındakilere ne kadar iyi bir insan olduğunu göstermektir.
Peki siz hiçbir kedi yada köpeğin, sırtımda bir sürü pire barındırıp karnını doyuruyorum diye övündüğünü gördünüz mü?

İnsandan başka, hangi canlı yavrusunu, karnında taşıdığı, emzirdiği, büyüttüğü için ona minnet borcu olduğunu düşünür?

Vahşi hayvanlar diye nitelenen hayvanları bir düşünün, onlar doğası gereği beslenmek için bir başka hayvanı yalnızca, acıktıkları zaman öldürürler. Zevk için öldüren tek bir hayvan türü yoktur dünyada. İnsanlarsa zevk için avlanırlar,

Hiç bir hayvan bir başka hayvanı sırtına şişler sokarak işkenceyle öldürmez ve hem cinsleri bunu seyredip, çılgınca eğlenmez. Oysa boğa güreşleri halâ büyük ilgiyle izlenmekte.

Hiçbir hayvan bir başka hayvanı öpe seve besleyip büyütüp sonra da öldürüp yemez. Giyinmek için hiçbir hayvan bir başka hayvanın derisini yüzmez.

Satmak için balık avlayan ne başka bir balık vardır nede bir kuş.Değerli bir kumaş yapacak iplik elde edebilmek için hiçbir hayvan binlerce ipek böceğini diri, diri haşlayıp öldürmez.
Şimdi söyler misiniz, dünyadaki en vahşi hayvan hangisidir?

Peki, eşinin ölümünden bir süre sonra, yeni bir eş aramaya başlayan insanlar mı duygusal, gerçek aşıklardır, yoksa eşi ölünce kendisini, karaya vurup ölümü seçen balinalar mı, yemek yemeyip açlıktan ölen cennet kuşları mı, yoksa öleceğini hissettiğinde eşine ölüm acısını tattırmamak için kaçıp giderek izini kaybettiren filler mi?
Bunları düşününce, insana, insan olmak pek de cazip gelmiyor siz ne dersiniz?

' Sorgular -İlişkiler ' Adlı oyunumdan bir tablodur.

Müşfik Saltık
Kayıt Tarihi : 10.2.2005 01:44:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Hatice Kaya
    Hatice Kaya

    Kaleminize sağlık

    Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Müşfik Saltık