Adressiz Mektuplar 35 - Eşek Sudan Gelen ...

Recep Akıl
701

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Adressiz Mektuplar 35 - Eşek Sudan Gelene Kadar

Osmanlı ordusunda isimlerine ‘mekkâre’ denilen ve taşıma işlerinde kullanılan at, deve, katır, eşek vb. hayvanlar vardı.

Her türlü taşıma işlerinde kullanılan bu hayvanlardan eşekler ise savaş sırasında daha çok bölüklerin suyunu taşımada kullanılırlardı. Bölüklerin suyunu temin etmekte kullanılan eşeklerin idaresini yapan kişilere de saka denirdi.

Yine bir savaş sırasında bölüğüne su taşımakla görevli olan saka yarım saat uzaklıktaki bir pınardan su getirmek için eşeğini alıp yola düşmüş.

Ne var ki bizim saka biraz tembel bir adam olduğu için pınara gelir gelmez eşeği salıp ağaç gölgesinde dinlenmeye başlamış derken uyuyup kalmış. Eşek de otlaya otlaya uzaklaşıp gözden kaybolmuş.

Bizim saka bir süre sonra uyanıp da eşeği göremeyince panikle sağa sola koşturup eşeği aramış ama bulamamış.

Çaresiz bölüğüne dönüp komutanına çıkmış olanı biteni anlatarak uyuyup kaldığını ve o arada otlamaya bıraktığı eşeği kaybettiğini anlatmış.

Komutan sakanın işi savsaklayıp eşeği kaybetmesine çok kızmış ve sakayı yatırmış falakaya bir güzel pataklamaya başlamış.

Canı yandıkça bağırıp çağıran saka her ne kadar bir daha yapmayacağını söyleyip dursa da komutanı ikna edememiş.

Komutan “Hiç bedava bağırıp çağırma. Eşek sudan gelene kadar bu dayağı yiyeceksin,” diyerek sakayı hırpalamaya devam etmiş.

Bu falaka faslı ne karar sürmüş, eşek sudan gelmiş mi gelmemiş mi bu bilinmiyor ama o günden sonra komutanın bu sözü darbı mesel olup iyi bir dayak yiyenler için kullanılarak günümüze kadar gelmiş. Alıntı

____________________/

Kıssadan Hisse: Her ne olursa olsun insan işini düzgün yapmalıdır ki bir takım zararlara sebep olmasın. Çünkü yapılması için emanet edilen işin akıbeti o işi yapacak olanın sorumluluk bilinciyle doğru orantılıdır. 21.11.214 recep akıl

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 8.11.2020 07:56:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!