Hayatın İçinden 87 - 20 Penny

Recep Akıl
780

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Hayatın İçinden 87 - 20 Penny

İngiltere’nin başkenti Londra'daki bir camiye yeni bir imam gönderilmiş. Adam evinden camiye gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman da aynı şoföre rastlıyormuş.

İmam yine her zamanki gibi otobüse binip parayı uzatmış ve şoförün geri verdiği para üstünü alıp boş koltuklardan birine oturup parayı saymış. Bakmış ki 20 penny fazla.

Bir an bu fazla parayı şoföre geri verip vermemek arasında gidip gelmiş. Sonra düşünmüş ki yirmi penny çok bir para değil ve şirket için hiçbir şey ifade etmez. “Niçin geri vereyim? Bu para bana Allah’ın bir hediyesi olabilir derken aniden kalkıp “yanlışlıkla fazla para vermişsiniz buyurun,” diyerek elindeki 20 pennyi şoföre uzatmış.

Şoför verilen parayı gülümseyerek alırken “Siz şu camiye yeni atanan imamısınız değil mi? Aslında uzun zamandır sizi ziyaret etmek istiyordum caminizde; İslam’ı öğrenmek için ve bilerek, size fazla para verdim, nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim. Aslında bir yanlışlık yoktu!” demiş.

İmam şok olmuş. Otobüsten inerken artık bacaklarını hissetmiyormuş. Yere yığılacakmış neredeyse. Bir direğe tutunmuş ve kendine gelmeye çalışmış. Gözlerinden yaşlar dökülerek ellerini açıp “Allah’ım! Az daha senin dinini, 20 pennyye satıyordum! Sana sonsuz kere şükürler olsun ki beni Şeytan’a uydurup şaşırtmadın, yoldan çıkartıp yanlış yaptırmadın!

Alıntı Kısa Hikâye

______________/

Böyle bir şey yaşanmış mıdır bilinmiyorum. Yaşanmamış bile olsa anlatılan bu kıssadan alınacak bir ders var. Evet, davranışlar bir tür kartvizittir, sizi tanımayanlara sizinle ilgili olarak ilk bilgileri verir. 26.04.2021 recep akıl

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 26.4.2021 17:29:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl