Hayalci Çocuk( çocuklara hikayeler)

Bahtinur Cano
180

ŞİİR


32

TAKİPÇİ

Hayalci Çocuk( çocuklara hikayeler)


Bir zamanlar ,hayalleri ülkeler dolaşan,kıtalar feth eden bir çocuk varmış. Gördükleri karşısında ,düşlere dalarmış. Bu onun en sevdiği oyunmuş. Ama bu oyundan hiçkimsenin haberi yokmuş.
Birgün öğretmeni ev ödevi vermiş. Herkese balon verip onu şişirebilmelerini istemiş. Oysa balon şişirmeyi bilmiyormuş hayalci çocuk. Bir iki üfff etmiş ama yok. Şişiremiyormuş. Bir daha bir daha denemiş ve nihayet şişirebilmiş.
Daha da çok şişirmiş,şişirmiş,balon o kadar çok kocaman olmuş ki,en son şişirirken içine girmiş hayalci çocuk.
Artık o balonun içindeymiş.
Elleriyle vuruyor,vurdukça balon yuvarlanıyormuş. Balon yuvarlandıkça hayalci çocukta yuvarlanıyormuş. Öyle yuvarlanırken kendini balkonda bulmuş. Biri beni görüp,muhakkak çıkarmalı burdan , ne yapmam lazım. Derken aklına bir fikir gelmiş. Hızlıca yukarıya doğru zıplama hareketleri yapmış. Bir iki denemeden sonra havadaymış. Artık yüksekte imiş. Ama o da ne? Bir sevimli anne kuş. Balonun ucunu ağzına alıp daha da yükseklere uçmaz mı? Anne kuş uçtukça uçuyor,yükseldikçe yükseliyormuş. Balonun içinde tıkanan hayalci çocuk ,ne yapacağını bilemiyormuş. Yükseklere çıkmanın verdiği yorgunlukla ,uykuya dalmış. Uyandığında ne görsün? Bir ağacın dalında ,kuş yuvasında imiş. Tam yavru kuşlar ,balonu tırtıklamaya çalışır ben de kurtulurum diye düşünürken, yere düşmüş. Küçük bir sincap balonun ne olduğunu anlamak için ,ayaklarıyla dokunmuş. Dokundukça balon ilerliyor,ilerliyormuş. O kadar çok ilerlemiş ki, sincap bile balona yetişememiş ve balon uçurumdan aşağı düşmüş.
Nehir varmış. Nehrin üstünde bir sandal gibi yüzüyormuş balon. Hayalci çocuk bu duruma çok sevinmiş. Çünkü manzara o kadar güzelmiş ki. Nehrin üzerinde olmakta ayrı bir keyifmiş. Balonun ne olduğunu anlamaya çalışan balıklar ,etrafını sarmış balonun. Balona dokundukça balon çok hızlanmış. Suyun hızlı akışına kapılmış. Ve şelaleden aşağı yuvarlanmış. Şelalenin içine takılmış. Şelalenin içinde yaşayan ,güzeller güzeli bir kız varmış. Kıvır kıvır saçları,yay gibi kaşları. Ahu mu desek ,yoksa peri mi?
Balonun içindeki hayalci çocuk ,görür görmez aşık olmuş. Konuşan dili tutulmuş. Bakan gözü kızdan başkasını göremez olmuş.
Kız ise hayalci çocuğu ,balonun içinde olan bir oyuncak bebek sanmış. Ne güzel bir balon diyerek almış onu getirmiş evine. Hergün balonuna şarkılar söylüyormuş. O su gibi akıcı sesiyle. Şıkırr şıkıır.
Hayalci çocuk bu duruma hem mutlu hem de o kadar üzgünmüş. Sevdiği kıza oyuncak olmadığını ve onu ne kadar çok sevdiğini söyleyebilmek istiyormuş.
Günler,haftalar,aylar birbirini kovalamış. Balonun havası inmeye başlamış. Gittikçe küçülüyormuş. Balon küçüldükçe hayalci çocuğun nefes alabilecek yeri de kalmıyor, o da balonun içinde sıkışıp duruyormuş. Artık sevdiği kızda şarkı söylemiyormuş. Ve birgün havası tamamen inmiş balonun. Balonun içinde ,sıkışıp kalmış çocuk. Bas bas bağırmaya başlamış. Kurtarın beni . Kurtarııın beniii. O kadar çok bağırıyormuş ki_,bu sesi duymamanın imkanı yokmuş.
Hayalci çocuğun annesi mutfaktan odaya gelmiş. Bir de ne görsün. Hayalci çocuk gözleri kapalı_, elinde balon bas bas bağırıyor kurtarın beni diye. Annesi bu duruma bir anlam verememiş. Bir oğluna ,bir balona bakıyormuş.
Oğlum oğluum ne oldu sana?
Hayalci çocuk yumduğu gözlerini açmış. Annee baloon ürkmüş bir sesle.
Evet balon henüz daha şişirememişsin baksana.
Hayalci çocuk yine bir hayal kurduğunu anlamış. İyi ama ya sevdiğim kız o da mı bir hayaldi demiş kendi kendine. Tam o sırada odanın diğer tarafındaki dolaba bakmış. Orada kardeşinin oyuncak bebeğini görmüş. Nasıl ama demiş. Aynı sevdiği kıza benziyormuş. Kıvır kıvır saçları,yay gibi kaşları.
Kahkaha atmış hayalci çocuk. Sevdiği kız , kardeşinin oyuncak bebeğiymiş. Bu sefer hayal macerası bambaşka duygulara götürmüştü.
Eline balonu aldı,şişirmeye çalıştı. Gözleriyle de kardeşinin oyuncak bebeğini iyice süzdü.
Hayal kurmak ne güzel şey dedi,tebessüm ederek.

Bahtinur Cano

Bahtinur Cano
Kayıt Tarihi : 24.7.2019 13:46:00