Hataları Düzeltmek Şiiri - Emine Özçelik

Emine Özçelik
166

ŞİİR


17

TAKİPÇİ

Hataları Düzeltmek

Denilir ki; İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin genç bir komşusu varmış. İçki belasına müptela olan bu genç, neredeyse her gece İmam ve ehlini rahatsız edecek fiillerin içerisinde olurmuş. Şehrin yaka silktiği bu gencin bir anda sesi duyulmaz olmuş.

Gencin verdiği rahatsızlıklara, gürültüsüne alışmış olan İmam, birkaç günlük sessizliğin nedenini merak etmiş. Gencin ailesine gidip durumu sorunca da mesele anlaşılmıştır.

Genç, yine sarhoş'luğun verdiği sersemlikle, adeta içki'nin her kötülüğün anası olduğu gerçeğini tasdik edercesine, bir kavgaya karışmış ve yakın arkadaşlarından birini yaraladığı için de zindana düşmüştür.

Meseleyi imam’a anlatan kimi komşular, su testisi suyolunda, eksenli yorumlarla adeta İmam’ın bu araştırmasını kınamışlar. Kınayıcıların kınamasına aldırmayan İmam-ı Azam, sorup soruşturmuş ve gencin kiminle kavgaya tutuştuğunu ve nerede olduğunu öğrenmiştir.
Genç komşusunu içine düştüğü Gayya kuyusundan kurtarmaya karar veren İmam, çevresindekilerin kendisini anlayamamalarına aldırış etmeden harekete geçmiş ve hem yetkililere hem de yaralı genç ve ailesine ulaşmıştır.

Genç komşusunun bırakılması için fidye istenmektedir. İmam, meblağ yüksek tutulmuş olmasına rağmen fidyeyi vermiş ve genç komşusunu kurtarmıştır.

Tanıyan diğer insanlar gibi, kurtarılan genç de şaşırmıştır. Genç hemen orada tövbe etmiş ve durumunu düzeltmeye karar vermiştir.
Bir müddet sonra İmam’ı ziyaret eden genç günahlarından arınmış bir şekilde İmam’ın huzurundadır.

Genç hem kendisini kurtardığı için İmam’a teşekkür etmektedir hem de o güne kadar yaptıklarından, verdiği rahatsızlıklardan dolayı İmam’dan özür dilemektedir.

Genci dinleyen İmam, tüm davetçi'lere örnek olacak şu sözlerle gence karşılık verdi; “Evladım! Asıl sen bize hakkını helal et. Çünkü biz senin başına bu hal gelinceye kadar sana ulaşma gayreti göstermedik. Seni biz ziyan ettik.”
Her konuda böyle değil mi?
Çevremizde görünce düzeltmiyorsak, görmezden gelmiyorsak bizde olmaz mı kabahat?
Bize genç kızken, evde yerde çöp görsek kaldırmamız öğretildi, koltuk örtüsü kaymışsa düzeltmemiz öğretildi.
Bakmadan geçersek azarlanırdık.
Başkasından beklemez biz yapardık.
Öyle büyütüldük.
Ev tozlansa biri yapsın beklemezdik, süpürgeyi alır süpürürdük.
Sabah kalkınca ilk mobilyaların tozu alınır, ev süpürülür, bahçe temizlenirdi.
Biz öyle gördük.
Herkes uygulasa bunu çevrede kir kalır mı?
Gördüğümüz hatayı dilimiz, elimiz yettiğince düzeltsek, hata kalır mı?

Emine Özçelik
Kayıt Tarihi : 28.1.2022 09:19:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Emine Özçelik