-Hakkari Hatırası - Bir Polisin Kalemind ...

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
İsa Erkol
112

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

-Hakkari Hatırası - Bir Polisin Kaleminden...

.........

(18 haziran 2011)

Hakkari’de seçim sonrası sessizlik devam ediyor. 1 yıldır 2. defa dışarıda kahvaltı yapmak için (lojmanımızın hemen yakınındaki simit dünyasında) dışarı çıkıyoruz. Hem de kahvaltıdan sonra biraz kıyafet alışverişi yapacak, ihtiyaçlarımızı karşılayacaktık. Cam kenarına oturup dışarıyı seyrederek çayımı yudumlarken eşim cep telefonu ile resmimi çekiyordu. Çünkü bu an bizim için çok değişik, özlem dolu büyük bir sosyal aktivite idi.

Bu güzel anı dışarıdaki koşturmalar aniden değiştirip bozuverdi. Kalabalık bir grup hemen yakındaki lojmanımız önünde toplanmış, nedenini anlayamadığım bir hararet vardı. Lokmalar boğazımda düğümlendi. Yanımda eşim vardı ve buradan çıkamayacaktık. Konusu ne olursan olsun çıkarsak anında fark edilirdik ve arada kalıp linç edilebilirdik. Bir süre burada kalıp kalabalığın dağılması bana mantıklı gelse de burada olduğumuzu ihbar eden birileri de olabilir ve sonumuz yine hüsranla sonuçlanabilirdi. Elimle silahımı kontrol ettim eşime hissettirmeden. Bu arada yine birkaç arabulucu kalabalığın dağılması yönünde ikazda bulunuyordu. En iyisi bir zırhlı ekip çağırıp buradan çıkmamdı. Bu yönde karar verdikten sonra olay yerine çok sayıda zırhlı polis aracının geldiğini ve yine arabulucular yardımıyla kalabalığın dağıldığını görünce bulunduğumuz yerden çıkıp hemen lojmana girmeye karar verdik. Lojmanda bekleyen polis arkadaşlardan polise yönelik bir şey olmadığını durumun kendi aralarında olduğunu kaçan bir minibüsün lojmana girdiğini kalabalığın ondan burada toplandığını öğrenince rahatlayıp alış verişimizi tamamlamak için tekrar dışarı çıktık.

İçimizdeki tedirginlikle bir an önce işimizi bitirip eve dönmeliydik. Çünkü burada ne olacağı belli olmuyordu. Konu ne olursa olsun, polis anında olayların içinde yerini alıyor ve bu defa polise yönelik saldırılar tüm şiddetiyle başlıyordu. Nitekim öyle de oldu. Caddenin birisine girerken duyarlı bir vatandaşın ‘ Abi buradan geçmeyin tehlikelidir, saldırırlar size’ demesiyle hemen ilerde müdahaleye başlama hazırlığındaki çevik kuvveti de görmüş ve daha fazla risk almamak için lojmanımıza geri dönmüştük. Şu anda bile ben bu yazıyı yazerken dışarıda müdahale ve zed (Gaz fişeği atan polis silahı) sesleri duyuluyor. Durum anlaşılmıştı. İzinli olduğum bu gün de bize rezil olacak ve göreve çağrılacaktım. Öyle de oldu. Bir telefon… Ve her zaman olduğu gibi eşimle helalleşip işe gitmek üzere yola koyuldum.

...............

İsa Erkol
Kayıt Tarihi : 19.6.2011 18:52:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Hakkari hatırası. Şark hizmetimin tamamlanmasıyla hazırlığını bitireceğim bu çalışmamda ara ara küçük kesitleri antoloji üzerinden yayınlayacağım.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hasan Huseyın Oz
  Hasan Huseyın Oz

  Size ve yurdumuzun bütün bölgelerinde görev yapan tüm asker polis bütün güvenlik güclerine Rabbimden güç kuvvet başarı diliyorum. Paylaşım için teşekkürler...Esen kalınız..

  Cevap Yaz
 • İbrahim Eroğlu
  İbrahim Eroğlu

  yazık bu ülkenin çocuklarına...

  nasıl düşmen oldu bu kardeşler...

  neden polis, suçla değil de halkla mücadele etmek zorunda..

  seni anlıyorum dost..

  Cevap Yaz
 • Osman Öcal
  Osman Öcal

  kolaylıklar diliyorum hemşehrim. selam ve sevgi ile.

  Cevap Yaz
 • Naime Özeren
  Naime Özeren

  Rabbim askerimize, polisimize güç kuvvet versin.Hainlerden korusun.Askerin, polisin doktorun, öğretmenin emeklisi ve tatili olmaz...Sizlerin sayesinde bir tutam huzur varsa var...Tam puan azdır bu deneme yazısına...YARADAN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN. SEVGİYLE KALIN....

  Cevap Yaz
 • Ahmet Kısa
  Ahmet Kısa

  Benim oğlum da polis oldu ve İstanbul'da göreve başlayacak... Şimdiden çok tedirginim, henüz 20 yaşında O ve ülkemizin de içinde bulunduğu şartları malûm...Ne diyeyim, İsa Kardeşim, Allah yâr ve yardımcınız olsun... Selam ve sevgilerimi gönderiyorum ve görev hayatınızda kolaylıklar diliyorum...

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (5)

İsa Erkol