Hac Hatıraları 21 Umre Şiiri - Osman Erd ...

Osman Erdoğmuş
505

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Hac Hatıraları 21 Umre

UMRE

Hac farizasını yerine getirdik Elhamdülillah. Bayramda bitti. Bundan böyle tavaflarımızı sıklaştırıp, umreleri çoğaltmalıyız. Bu mukaddes beldelerdeki ziyaretlerimizi ibadetlerle süslemeliyiz. İlk umremi rahmetli Babam için yapmak niyeti ile güne başladık. İhramlarımızı otelde giyip öyle gittik Mescid-i Harama. Bizimle beraber Orhangazili Ahmet ve hanımı da vardı. Öğle namazından sonra umre camisine gitmek için araba aramaya başlayacaktık ki; Peygamber Efendimizin evinin yanına geldiğimizde,

–Umre, umre; diye bağıran bir adam duyduk. Kişi başına iki riyal ödedik. Tenim bölgesinde mikat mahallindeki umre camisine götürdü.

Umre camisi 6-7 km uzak Kabe’ye. Hem de epeyi büyük. Ben daha küçük bir cami bekliyordum. Tuvalet dizaynı, Ebu Cehil’in tuvaletlerinden daha değişik. İçi daha geniş. Medine’de de Mekke’de de Harem bölgelerinde tuvaletlerde banyo teşkilatı da kurulmuş. Tuvaletleri biraz daha uzun yapmışlar; kapıya yakın bölümünde isteyen duşunu alabilir rahatlıkla. Hava sıcaklığının yüksek olması, insanların çok çabuk terlemeleri ve temizlenmeleri için düşünülmüş güzel bir çözüm.

Mekke içinde oturanlar, hac yapacaklarsa iki bölgeden ihrama girebiliyorlar. Birisi Tenim diğeri Cürane bölgesi. Tenim Kâbe’ye daha yakın. Burada gusül abdesti alıp, camide iki rekat namaz kılıp, umreye niyet ediliyor. Kayınvalideme ve hanıma niyetlerinde yardımcı olup, Kâbe’ye doğru, tekbirler, tehliller ve telbiyelerle tekrar bindiğimiz arabayla yola devam ediyoruz.

Hemen tavafımızı yapıyoruz. Peşinden iki rekât şükür namazı kılıyoruz. Umrenin say’ini yaptıktan sonra dinlenmek için üçüncü kata çıkıyoruz. Buluşma yerimiz orası çünkü. Türk olan bir ihtiyarla hasbıhal ettik biraz. Bize bir umre sekiz tavafa bedeldir dedi. Yani sekiz tavaf kadar yorucu ve zaman alıyor mu demek istedi?

Bu konu tartışma konusu oldu akrabalarla. Kimisi umre yapacağına tavaf yapmanın daha sevap olduğunu söylüyorlar. Kimisi de umre yapmanın daha faziletli olduğunu söylüyorlar. Bizde iki günde bir umre yapmaya karar veriyoruz. Günaşırı yani.

Tek minarenin altında akrabalarla her zaman buluşma fırsatı buluyoruz. Ahmet Dayım ve Yengemle, Teyze Çocuklar ve Bacanakla sık sık görüşüyoruz. Yılmaz Dayım yarın gidecek. İlk kafile ile gelmişlerdi, gidenler arasında da ilklerden olacaklar.

Servis otobüslerimiz tekrar başlaması çok rahat oldu. İstediğin an gidip-gelebiliyorsun. Bu akşam diyanet görevlilerinin yarın Mekke’deki ziyaret edilecek yerleri yayan olarak gezileceğini söylediler. Ve böylece hac farizasından sonra ilk umremizi yapmak nasip oldu Elhamdülillah.

Osman Erdoğmuş
Kayıt Tarihi : 3.1.2013 16:42:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!