Karalamalar Gelenler Gidenler Yeni Gelec ...

Recep Akıl
661

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Karalamalar Gelenler Gidenler Yeni Gelecek Olanlar

Ellerinde binlerce, on binlerce insanın kanı vardı. Bu kanı yaşadıkları toprakların dört bir yanına bulaştırarak iktidarları boyunca kafalarına göre düzenleyip yönettiler.

Güçlüydüler, mağrurdular, sözleri kanundu. İçinden çıkmış oldukları toplumlara yönetici oldular ama onlara hizmet etmek yerine zulmettiler, yeri geldi "çoluk, çocuk, kadın, erkek, genç, ihtiyar ayırmadan katlettiler.

Çok ah aldılar çok. O kadar güçlüydüler ki giderek bu güçlerine tapar oldular. Ve elbette kendilerinden başka hiç bir şeye değer vermediler.

Güçlüydüler evet ama bu güçleri onlara çok önemli bir şeyi unutturmuştu. Aslında bu güçleri onların zayıf yanlarını oluşturuyordu. Unuttukları buydu. Unuttular ve bu sayede sonlarını da yine kendileri hazırlamış oldular.

Güçlerine güvenenler bilmeliydiler ki bu güçlerini yaşadıkları toplumun asıl dinamiklerine dayandırmamışlarsa eğer, gün olur kendilerinden daha güçlüler gelir ve onları o konumlanmış oldukları yerden alaşağı edebilirdi.

Nitekim bu hep böyle oldu. Onlardan daha güçlüler geldiler ve onları alaşağı ettiler. Hani neredeydi Firavunlar, Nemrutlar ve dahi güce tapan çağdaş haydutlar?

Bu dünyanın fani olduğunu bilerek yaşamak gerektiğini kabullenmek yeterli değildir. Hayatını da bu kabullenişe göre düzenlemelidir insan. Aksi takdirde büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaktır. Ki anladığı anda da artık iş işten geçmiş olacaktır.

Güce tapan gelmiş geçmiş bütün Nemrut ve Firavunlar keşke bunu anlamış olsaydılar. Onlar anlamadılar evet, ama bundan sonra gelecek olanlar da anlamayacaklar. Çünkü nefisleriyle uyumlu bir hayat tarzını kendilerine kılavuz yapacaklar. Ve tabi o kaçınılmaz olan son onlar için de mukadder olacak.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 27.10.2020 07:00:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Bedri Tahir Adaklı
  Bedri Tahir Adaklı


  Hani neredeydi Firavunlar, Nemrutlar ve dahi güce tapan çağdaş haydutlar?

  GİDERKEN EL SALLAYAMADILAR BİLE
  BEREKET CEHENNEM VAR.
  İNTİKAMIMIZI ALACAK DEMEK.

  Teşekkürler Üstadım
  TEBRKLERİMİ SUNARIM.

TÜM YORUMLAR (1)