Friedrich Nietzsche: Hakkında ziyaretçi ...

Friedrich Nietzsche
11

ŞİİR


205

TAKİPÇİ

 • Tahir Görgen
  Tahir Görgen 01.12.2018 - 23:58

  Niezsche hakkindaki bu yokaridaki anlatimi baya bi guzel buldum ama eklemek isterim, bir tane calismasi belirtilmiyor burada: 1882 'der tolle mensch' 'mukemmel insan'

  Oglen onceleri sokak lambalarini yakan mukemmel insan.

  Bir gun pazar meydaninda toplumun icine ziplar ve bagirir: '(ich/ben) Tanriyi ariyorum!' 'Tanriyi ariyorum!'

  Yaziyi okuyup anlamak lazim. Niezsche aslinda 'mukemmel insan'i ile insanlara sunu belirtmeye calisyor: Tanri (insanlarin iclerinde olmayan iyiye isaret) oldu ve onu bizler oldurduk (kendi icimizde anlaminda).

  Alman portalinda onun bu calismasini Hollandacaya onun pencerelerine daha yakin, duzeltmis idim ben.

 • Vahşi Ve Hırçın Kedi
  Vahşi Ve Hırçın Kedi 08.01.2009 - 15:50

  Yalnızlığına kaç dostum: görüyorum ki her yerini ağılı sinekler sokmuş. Sert ve sağlam bir havanın estiği yere kaç! Yalnızlığına kaç! Sen küçük ve acınacak kişilere pek yakın yaşadın. Onların göze görünmez öclerinden kaç! Onlar sana karşı öcden başka bir şey değildirler. Artık el kaldırma onlara! Saygısızdır onlar, hem senin yazgın sinek kovmak değildir ki... ' Nietzsche -
  Bundan sonraki yıllarda yapacağım iş iyiden iyiye belirlenmişti. Olumlayıcı kesimini bitirmiştim işimin. Sözle, eylemle hayır diyen bölümüne gelmişti sıra. Bunlar da şimdiye değin sürüp gelen değerlerin yenilenmesi, büyük savaş, son karar gününün belirlenmesiydi. Bu arada, bir de yavaş yavaş çevreme bakıyor, kendime yakın gördüklerimi, güçlerine dayanarak bu yok etme işinde bana yardımı dokunabilecekleri arıyordum. İşte o günden beri, yazılarımın her biri bir oltadır: Kim bilir belki de olta atmakta herkesten ustayımdır? ... Oltama hiç bir şey takılmamışsa suç benim değil artık. Balık yokmuş... Nietzsche.
  Nietzshe severek okuduğum nadir filozlardandır..Özellikle sevgilisi ' Salome ' için yazdığı şiir ' öyle bir hayat yaşıyorum ki ' isimli şiiri kendimi bulduğum belkide hayatta sevdiğim en özel nadir şiirlerinden biridir benim için.Aforizmalarıda unutmamak gerek.. En içten sevgi ve saygılarımla..

 • Osman Demircan
  Osman Demircan 16.09.2007 - 23:37

  Şiirlerini okuduğumda beni ürperten beni şaşırtan adam. Karanlığın içinde bir şimşek gibi parlayan sağanak sağanak düşünce tarlama yağıp boynu bükük başaklarıma baş kaldırtan beni anlatan tek filozof insan.