Fiziki özellikler Şiiri - Dowlet Mossayew

Dowlet Mossayew
2

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Fiziki özellikler

Hoşgeldin Selam getirdin sefa getirdin tekrar
Sen de selam bul, sefa bul ..
Bu koskaca evrenin Sahibinin huzurunda yine de Onun istediği şekilde tam bir hürmetle ve saygıyla başımızı eğeriz ve eğelim....
Biliyorsun ki O Rahman ve Rahimdir. O sevgilerin aşkların kaynagı ki, yine sevgisi ve aşkıyla merhametlidir ve bagışlayıcıdır.
Biliyorsun ne kadar konuşulsa azdır, sözümüz ve özümüz Onun sevgisi ve aşkı...

Yine Allah’ın affına sığınarak, birkaç kelam edelim,yorumlarımızı paylaşalım dedik. Hata ettiysek de aff ola.
Düzeltmek Sizden Bize de memnuniyet duymak düşer. Allah hepimizi doğru yolu bulanlardan etsin.

Hz. Mehdi’nin a.s. ve Hz. İsa’nın a.s. artık zuhuru kesin olduğuna inanıyorsan onları tanımak kalıyor geriye. Tabi ki de Onları tanımak için kaynagımız, inandığımız Allah’ın kitabı Kuran’ı Kerim ve hadisler olacaktır.
Ey sevgili yolcu Allah hz. Muhammede sav, hz. Mehdinin as. fiziki özellikleri ve karakter özelliklerinden bahsettirmiş. Fiziki özellikleri başka insanlarda olamazmı? Elbette olabilir. Ama sadece fiziki özellikler değil hadislerde rivayet edilen karakter ve manevi özellikleri de olması lazım. En önemlisi de bizce bu zaten.Biz şimdilik fiziki özelliklerden gerçek Hz. Mehdi’ni as nasıl tanıyabilecegimizi anlatalım..
İşte rivayet edilen bazı fiziki özellikleri:

**HZ. MEHDİ (AS)'IN ALNINDA BİR BEN VARDIR
Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır veya Cafer-i Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: "Ey Ebu Muhammed! Kaim'in (Hz. Mehdi (as)'nin iki alameti (veya alametleri) vardır. BAŞINDA BİR BEN ve bir iz vardır ve iki kürek kemiğinin arasında bir ben vardır. (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 253)

***HZ. MEHDİ (AS)'NİN ALNINDA BİR İZ (YARA İZİ) VARDIR
Humrân bin A'yân der ki, İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam'a şöyle arzettim: "... (Hz. Mehdi (as)'nin) ALNINDA İZ VARDIR, yüzünde ise ben." (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 252)
Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır veya Cafer-i Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: "Ey Ebu Muhammed! Kaim'in (Hz. Mehdi (as)) iki alameti (veya alametleri) vardır. BAŞINDA bir ben ve BİR İZ VARDIR... (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 253)

***HZ. MEHDİ (AS)'NİN YANAĞINDA BEN VARDIR
Hz. Mehdi (as)’nin düz burnunun başlangıcında, iki kaş arasında küçük bir çukur vardır. Yanağındaki beni Hz. Musa (as)’da olduğu gibi dışa çıkık ve yıldız gibi parlaktır. Cildi çok parlaktır. (Bihar-ül Envar, Cilt:13, Sayfa: 243

***HAZRETİ MEHDİ (AS)'NİN ALNINDA HAFİF BİR İÇBÜKEYLİK VARDIR
(Hz. Mehdi (as)’nin) Saçı sıktır, alnı geniştir ve alnında hafif içbükeylik vardır. Burnu küçüktür ve tam köprü bölümünde çok küçük bir çıkıntısı vardır. Yanağında dışa çıkık bir beni vardır. (Bihar-ül Envar, 13. Cilt)

***HZ. MEHDİ YEŞİL GÖZLÜDÜR
O (Hz. Mehdi) yeşil gözlü (aynu’l hadra), hilal kaşlı, kalkık burunlu, sık sakallı, sağ yanağına doğru sakalsız bir gençtir. (Mehdi ile ilgili gelen haberler, (nurul ebsar) ehl-i beyt & oniki imam, kutuplar ve mezhep imamlarının menkıbeleri şeblenci (1250), tercüme: saim güngör, (Pamuk yayıncılık nisan 2004 cilt: 628, 77, 93)

***HZ. MEHDİ (AS)'NİN İKİ KAŞI ARASINDA KÜÇÜK BİR ÇUKUR VARDIR
Hz. Mehdi (as)’nin… İKİ KAŞ ARASINDA KÜÇÜK BİR ÇUKUR VARDIR… (Bihar-ül Envar, Cilt:13, Sayfa: 243

***O, açık alınlı, küçük burunlu, iri gözlü…. (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, “Kıyamet Alametleri” Naim Erdoğan, sf. 163)

***HZ. MEHDİ (AS) ÇEKİK GÖZLÜDÜR
Humrân bin A'yân der ki: İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam'a şöyle arzettim: ... "Hz. Mehdi (as)'nin GÖZLERİ ÇEKİKTİR..." (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 252)

***Kaşı kavislidir. (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, “Kıyamet Alametleri” Pamuk Yayınları, Trc. Naim Erdoğan, sf. 163)

***HZ. MEHDİ (AS)'NİN SAĞ BACAĞINDA SİYAH BİR İZ (ben) VARDIR
(Hz. Mehdi (as)'ın) sağ bacağında SİYAH BİR İZ VARDIR. (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 251)

***Mehdi, orta boylu olacaktır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 41)

***Esmer olacaktır. (Kıyamet Alametleri, s. 163; El Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 43)

***Hz. Mehdi’nin rengi arabi… (İbn Hacer El Mekki; “El-Kavlü’l Muhtasar fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar”, sf. 15-75) Arap ırkının ten rengi kırmızıyla karışık beyazdır.

***Mehdi’nin omuzunda Peygamber Efendimiz (sav)’deki alamet (ben) bulunacaktır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 41)

***HZ. MEHDİ (AS)'NİN SIRTINDA YAPRAK ŞEKLİNDE BİR BEN VARDIR
Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır veya Cafer-i Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: "... (Hz. Mehdi (as)'nin) iki kürek kemiğinin arasında bir ben vardır. SOL KÜREK KEMİĞİNİN SOL ALT TARAFINDAN BİR YAPRAK VARDIR, tıpkı mersin yaprağı gibi." (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 253)

ÇOK ÖNEMLİ NOT **Rivayetlerdeki farklı gibi görünen fiziki özelliklerde hem iri gözlü hem çekik gözlü denmiş,
yeşil gözlü bazı rivayetlerde ise gözünün siyahı büyük, kahverengi denmiş
bir decal, bir mehdi denmiş, bazı alimlar ise çok, 30 kadar deccal, 30 kadar mehdi çıkacak demişler
İsa’dan başka mehdi yoktur denmiş, başka rivayette ise Mehdi İsa’nın arkasında namaz kılacak denmiş
medinede dogacak (çıkacak), mekkede çıkacak, doguda çıkacak,magribde çıkacak bunları ancak Hz. Mehdi as açıklayacak, Mehdi olmayan açıklayamayacak ve açıklayanın hz. Mehdi as olduğu anlaşılacaktır.

Buradan şu sonuca varabiliriz: İlk önce kendini Mehdi iddia edenlerde bu fiziki özellikler aranacak varsa, yukarıdaki farklılıklar, Hz.İsa a.s. hakkında sorulur mantıklı açıklama yapamayacaktır. Çünkü Hz. Mehdi a.s. çok istisna olmadıkça Mehdiyim demiyecektir, iddia makamında ben mehdiyim deyip durmak hidayete erdirilmişin karakterine tersdir.

Bu soruları "O (İsa) , kıyamet saati için bir ilimdir" (Zuhruf 61 ayet) ve Meryemoğlu İsa’ dan başka mehdi yoktur (ibni Mâce, men-24, No:4039,2/1340-41) denen Allah’ın hidayete erdirdiği (Hz. Mehdi as) hz. İsa as. ancak açıklayacaktır. Çünkü Ona o ilim verilmiştir.

En doğrusunu Allah bilir…

Dowlet Mossayew
Kayıt Tarihi : 19.2.2019 19:59:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Özcan İşler
    Özcan İşler

    Emeğinize sağlık

    Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Dowlet Mossayew