Ferdi Pekdemir Şiirleri

23

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Ferdi Pekdemir

Uykulu gözlerle yazıyorum bu satırları kaybolan tüm hayallerime. Gece yarısı saat dört, gözlerim karanlığın dalgın bir anını kollar. Hislerim kararmış, en derin yaraymış bende bıraktığın, uzağım çareme. Geçmiyorsun artık sokağımdan, sahi bu kadar mı çıkmaz dı bana gelen yollar. Bir tohum gibi büyüttüm seni haznemde, bilemezdim kurşunum olacağını. Nereye sakladın umutlarımı,nerde güzel günleri ömrümün? Kader mi? Onu merak etme çoktan aldı alacağını. En sevdiğim yerden kırdın kalbimi, acısına güldüğümdün. Gözlerinle gülerken hangi güldün? Gül yüzünle neden güldün? Yüreğim de saftı, gitmeyeceksin sandı lakin çoktan kesmiştin bileti. Kendi sonumu hazırladığım hikayemde tek oyuncu, başroldün. Çare olur mu bana bilmem, giderken attığın adımların bana kalan silueti.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Sen gül hep kadınım, akmasın gözünden tek bir yaş.
Olmadı yak bir sigara, küfür et olanlara.
Hiçbir sevda işgal etmesin seni, kalbinle savaş.
Benzeme kara bir sevda uğruna saç baş yolanlara.

Sen hep gül kadınım, kara gecelere teslim olma.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Ay bile asmış yüzünü geceye, bulutlar çaresiz. Nerden bilebilirdi ki gökyüzü, içindeki kasveti. Yağmurlar bile toprağa tavırlı, yağmıyor sebepsiz. Sanki bu durum yokluğunun tüm dünyaya nispeti. Mevsimlerin eski hevesi yok, kış inatçı,yaz ise mızmız. Sahil bile getirmiyor artık saçının tellerinden. Sanki hesabımız kalmamış güneşle,kalmamış alacağımız. Esmiyor artık rüzgâr,kokunu getirmiyor güllerinden. Son sözünü söylemiş gibisin, ürkütüyor ihtirasın. Yüreğimden bile taşınmışsın gizlice, odalarım bomboş. Kuşları suskun bahçemin, neden uzakta bir baharsın? Issız kaldı gönlümün çayırları, sensiz kaldı bu sarhoş.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Güneş mi doğuyor sen baktığında şehrime. Fırtınalı bir günde dalgalar gibi kabarıyor güzelliğin. Bense senin denizinde bir yelken, kırık var her yanımda. Limanından limanına sürükler gönlümü sıcak esintin. Fırtınanla savrulduğum denizinde dalgaların beni kıyıya sürükler. Kendimi yumuşak kumlarına bırakıyorum yavaşça, huzura doyuyorum. Gökyüzüne baktığımda o masal gözlerin kalbimdeki aşkı körükler. Teninin kokusuyla sarhoş oluyorum, ihtişamına kapılıyorum. Aklımı alan, ruhumu saran, içime dolan sensin. Hangi baharın çiçeğisin sen, hangi masalın prensesi? Bitiriyor beni, aşktan aşka sürüklüyor bir bakışın. Ruhumun anahtarısın sen, gönlümün en güzel sesi.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Penceremin perdesinden sızan ay ışığını izlerken özlüyorum seni.
Seni anlatıyorum gecelere, karanlıkla paylaşıyorum sana olan sevgimi.
Güzelliğini sığdırdım ben küçücük odama, gözlerin odamın deseni.
Seyre daldım hayalini, benimkinin yanında Mecnun'un ki sevgi mi?

Sensizlik nasıl zor bilirmisin? Bilirsin kendini terkedersen.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Benimkisi mi? Sadece uzaktan sevmek,sen buna işkence de.
Gönlümde düğününü yaptığım bir sevdanın gerçekteki yalnızlığı.
Ne dersen de işte! Sonuç vahim değil mi hepsinde.
İçinde sana çok yakın ama beni yıkan gerçekteki uzaklığı.

Karmakarışık,tuhaf bir ikilem aslında bu,ya da ben deliyim.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Uyuyorum sensiz odalarda,üzerime yalnızlıktan bir yorgan örtülmüş.
Üşüyorum ama belli etmemeye çalışıyorum,sensiz olmak, ısınamamak.
Kapım çalınıyor bazen,sen olmadığını bildiğim için açmıyorum,ümitlerim ölmüş.
Kafamı yastığın altına sıkı sıkıya gömdüm,gömdüm ki kolay olsun yokluğuna alışmak.

Bazen o yastığın kenarından göz ucuyla gökyüzünü seyrediyorum.

Devamını Oku
Ferdi Pekdemir

Yürüdüğüm şehrin sokaklarında yağmura yakalanır gibi yakalanıyorum sana. Üstüm başım sen oluyorsun, ıslanıye yüreğim güzelliğinin damlalarıyla. Hızlı adımlarla uzaklaşıyorum senden, tutulmasın diye yüreğim sağanağına. Girdiğim her sokakta kaçmıyorum senden, her köşesi sırılsıklam, sokak lambalarıyla. Ben, yakalandığım sen yağmurlarıyla uğraşırken birden gözlerin güneş gibi doğuyor şehrime. Işık kokuyor tenhalar,karanlık sokaklar, yağmurlarınla ıslanan yüreğim,güneşinle ısınıyor. Sonra birden gece oluyorsun, saçların bir bulut, güzel yüzün bir dolunay gecelerime. Bu şehirde senin karanlığında kaybolurken, birden sabah oluyor, cennetindeki kuşlar ötüyor. En sonunda denizinin kıyısına bırakıyorum kendimi, tam kurtulmuşken dalgalarınla hatırlatıyorsun kendini. Her tarafı sen kokuyorsun bu şehrin, aşk kokuyor bütün çiçekler, mevsim kışken bile. Dinlenecek bir akasya gölgesi buluyorum kendime, etrafta sen kokusu, kuşlarda aşk türküsü sarıyor bendimi. Anla işte, her yanımda, her anımdasın, aşkla sarılıyorum hayaline, sen yokken bile.

Devamını Oku