Fatma Nine'nin Günlüğü-2 Şiiri - Kâmuran ...

Kâmuran Esen
146

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Fatma Nine'nin Günlüğü-2

Sevgili Yavrım Günnük;
Biliyo mun sevgili günlük senden başka derdimi dinleyon yok. Kimsenin beni ıslayıp gazıdığı(ciddiye aldığı) yok. İyi ki sen varsın. Dert ortağım benim.

Hani geçen gün bizim Adem, - Sızma Adem yani - kümese giren sansarları yakalayım derken sansar parnağını kapmışdı, nasıl oldu ku? İyi ki başka bir yerinden dutmamış, söylemek ayıp olmasın. Sansar bu, nerenden dutacağı belli mi olur! Valla dötünü de gapar, gözünü de.

Mektup yazdım Adem’ e. Aycık akıl verdim. Dili, olmuş bi fırıncı küreği. Başına iş açacak o sivri dili yüzünden. Mektupta şöyle dedim Adem’e:

' Adem gardaşcavazım!
Gusura galma ama Adem gardaşcavazım, senin dilin de eece uzamış. Amarıka’ ya gezmeye gidecek olan bizim hemşeri Abdılla`yı öğredibatısın. ' Amarıka` ya gidincesi Buş`un yüzüne tükür benim yerime. ' deyibatısın. O da senin aklına uyup gidip tükürecek herifçi oğlunun yüzüne. Ondan sonra al başına belâ. Adam zatı nankı ülkeye saldırsam kı, nereyi garışdırsam kı diye düşünübatı, Abdılla` ya gızıp Türkiye` ye savaş açacak. O lâkırdılarınızı savaş sebebi sayacak. Sonacıma, Abdılla` ya senin akıl verdiğini öğrenecek, bilgisayarına firüs yollayacak. Senin cp` yi Allah bilir Buş` un dalkavukları mı bozdu ne yaptı? Bu Amerıka`dan herşey bekleyecen gardaşcavazım...Senin pantulun üstünde dururken; gözünü uyudur da içinden donunu alır, ruhun bile duymaz alimallah. Allahdan belânı mı isdeyon sen? Eceli gelen köpek, cami duvarına işermiş. ' hesabı....Cık cık cık!

Buş için ' Anacığını bellediğimin deyusu! ' demişsin bi de. Biri bunu Buş` a okuyuverirse, o vakıt görürsün kimin anası bellenir. Bak gardaşcavazım, sen Buş`nan felân baş edemezsin. Bu iş, kümesde löbet tudup sansar yakalamaya benzemez. Sansarı yakalarken bile parnağın gitmiş, alimallah Buş` un esgerleri bi gelirse, artık neren gider bilemem. Parnağının acısını duymazsın bile.....Senin akıl verdiğin Abdılla Amarıka` da yelbir yelbir gezerken, asıl sen gününü görürsün. Ona göre, demedi deme.

Gözlerinden öpübatırın, herkeşlere selâmlar edibatırın. Memet Efendi de selâm ediyo. Hani bizim Dikkuyruk Hüseyin` in pikabına atlayıp yanına varacadık ya, varamıyoz. Amanin bi gış yağdı bi gış yağdı; yola çıkacak gibi değil. Bi büçük metiro gış va dışarıda. Şu gış bi kalkıversin de yanına varacaz.

Geçen bilgisayar gamarasında senin goca gızı gördük. Bizim torun pek beğenmiş. Bubanne, bu gözel gızı bana alalım deyo. Bi hayırlı iş uçun yanına varacaz senin anlayacağın. Bizim torun tahsilli değil emme, elinden herbi iş gelir. On parnak bilgisayar gullanıyo, taaa Uganda’ daki arkadaşınnan çet yapıyo. Bilgisayar mühendisi min be mübarek çocuk! Dört tene üniversiteye gitti, hiç birini beğenmedi, gerisin geri geldi... ' Benim gideceğim üniversite daha açılmadı bubanne. ' deyibatı bana. O gadar ' asil ' senin anlayacağın.

Allah nasip eder de gızınızı alırsak; sıra sıra altınlar takıverin, dirseklere gadar bilerzik, on parnağına yüksük vs vs vs alıverim. İsdemediğiniz gadar metiro metiro gumaş kestiriverin. Gadife mi istersiniz, çiftlik sattıran mı; artık nankısını derseniz.

Adem gardaşcavazım, öteki odadan benim herif bağırıbatı. Garnı acıkmış, yimek isdiyo. Bu dingil boğazlı adamı doyuramadım. Belediye fırını gibi, ne versen alıyo. Kalkayım da şu adamı doyurayım.

Herkeşlere selâm ediyom.
Hoşcagal Adem gardaşcavazım. '

Bakalım ne cuvap gelecek mektubuma. Demem o ki Sevgili Günlük, Ademnen dünür olacaz yakında. Bi düğün yapacaz ki torunuma uuuhhh, eğlence dedin mi kütleyecek anasını satdımın.

not: Mudurnu şivesiyle yazılmıştır.
Kâmuran ESEN

Kâmuran Esen
Kayıt Tarihi : 1.6.2008 12:51:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Nuray Ulusu Şanlısoy
  Nuray Ulusu Şanlısoy

  Kamuran hanımcım..özlemişim sizi..epeydir antolojiye uğramamışsınız....
  nerelerdesiniz kuzum..arada bir uğrasanız ne iyi olur..
  neler yapıyorsunuz merak ettim doğrusu..
  mesajlarada kapalısınız ancak burdan yazayım belki beni görür dedim..

  ben köy kızı en son yazdığımdan bu yana çok kötü zamanlar yaşadım..
  5 ay önce 37 yıllık eşimi kanserden kaybettim..
  denizlide kalamadım..
  tayin istedim..
  sonrasında emekli olup yerleşecektik eşimle öyle karar vermiştik bir kıyı kasabasına
  bende yeni daha bir ay önce tayin istedim..izmir/seferihisara..
  dilerim bu mesajım sana ulaşır..
  görüşür konuşuruz..
  Selam ve Sevgilerimi gönderiyorum..

  Cevap Yaz
 • Vasfiye Çetin
  Vasfiye Çetin

  PAZAR GÜNÜ GÜLDÜRDÜNÜZ YA, ALLAH DA SİZİ GÜLDÜREBATI.HANİ BEN DE NİRENİN ŞİVESİ DİYİ SORACAĞDIM, YAZIMIŞSINIZ, SAĞLACAĞZIN.
  Not: Tabi ben MUDURNU'nun şivesini bilmeden uydurdum, bağışlayın, sadece yazmaya çalıştım, çünkü çok hoşuma gitti.
  ŞU BİR GERÇEK Kİ HALKIMIZ BİR HARİKADIR, DOĞAL İNSANLARI ÇOK SEVİYORUM.
  SAYGILARIMLA,
  Vasfiye ÇETİN

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Kâmuran Esen