Eyvah Ki, Ne Eyvah! ! (Kendimin Yeni mak ...

Suat Tutak
256

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Eyvah Ki, Ne Eyvah! ! (Kendimin Yeni makalelerim)

Sürekli güncelliği olan bir konu olduğu için, haberle ilgili yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 09 Mayıs 2008 tarihli TAKVİM Gazetesi’nin birinci sayfasından bir sür manşet bir haber verilmişti… Haberin başlığı şöyle: “ GENÇLİĞİM EYVAH “
Gazete haberinin verdiği bilgiye göre BM’ nin “TÜRKİYE’ de GENÇLİK RAPORU” da; “ 12 milyon gencin 5 milyonu ne iş sahibi, ne de öğrenci olmadığı, bir milyonunun iş aradığı, 300 bini işten umudunu kesmiş durumda olduğunu belirtmiş,” tespit etmiştir.
Raporun da, “ Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip Türkiye’nin durumunun, içler acısı olduğunu ” kaydetmiştir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçeve-sinde; “ Türkiye’de Gençlik “araştırması yapan B.M. sonucu “ FACİA “ olarak duyurmuştur.
Bu raporun verilerine göre; 15 – 24 yaş arası 12 milyon gençten 5 milyonu hem okula gitmiyor, hem de bir mesleği olmayan grup, umutsuzca ortada dolaşan genç kesim, Bir milyon gencin ise 300 bininde iş bulma umudu çoktan yok olmuş durumda… daha da acı tespit ise; 2 milyon yarışmacının sırada beklemekte olması.
Bu tespite göre; okumayan ve hiç çalışmayan 2.2 milyon genç kadın var olduğu, 22 bin çocuk ve gencin bir kısmının cezaevine girmiş birer hükümlü olduğu, gençlerin kolay yoldan para kazanmak istediği, bunu için TV yarışma programlarına başvurdukları, bu şekilde kolay para kazanmak isteyen 2 milyon genç, “ZENGİN OLMAK İÇİN” sıra beklediği bildiriliyor.
Türkiye’deki avare gençlikle ilgili Birleşmiş Milletler Raporunda madde madde şöyle diyor;
*** Türkiye’de okumayan, ya da çalışmayan 2,2 milyon genç kadın bulunuyor,
*** Yaklaşık 22 bin çocuk ve genç de hükümlü olarak cezaevlerinde bulunu-yor,
*** Gençlerin eğitim seviyesi giderek düşüyor. Her yıl 1 Milyon 800 bine yakın genç, üniversite kapılarını zorluyor fakat bunların üçte biri(1/3) bile yüksek öğretim fırsatını yakalayamıyor,
*** Devlet kapısında iş bulmak için önşart olan KPSS sınavlarına başvuran-ların sayısı ise 2 milyonu buluyor.
Takvim Gazetesi’nin yazarı Nergis DEMİRKAYA’ nın haberindeki B.M Raporuna göre; “ÇÖZÜM YOLU İSTİHDAM” olduğu belirtilen vahim durumun sonuna göre: “Türkiye’nin genç nüfusu 10 – 15 yıl içinde daha da büyüyecek, çalışma yaşındaki nüfus Türkiye’de her yıl 800 bin artacak. Türkiye, gençlere daha çok ve daha iyi iş imkanı sağlayamazsa, geleceğin gençliği, ülkede bir kriz kaynağı haline gelebilir,” şeklinde belirtilmektedir.
Şimdi bu gerçek ve vahim tespit raporunu önümüze koyup düşündüğümüz zaman, insanın uykularını kaçıran bir huzursuzluk içine düşüyor. Bu gençler ileriki yıllarda ne yapacaklar? Nasıl geçinecekler? Çoluk çocuğuna nasıl sahip çıkıp, bakacaklar? Gerçekten büyük dert; başımızı daha çok ağrıtacak olan sorunlardan bir budur. Hele gelecek her nesil çocukları borçlu olarak doğacak olduğuna göre, onların dönemindeki yaşam nasıl olacak tahmin etmek zor değil amma, düşünmesi bile korkutucu. İyimser olmak istiyorum. Fakat çözümü şimdiden bulmak zorunda olduğumuzu da hatırlatmayı bir görev biliyorum. Lütfen biraz onların yaşamını da bugünden düşünelim, diyorum.
¬__________________________________________________________

Suat Tutak
Kayıt Tarihi : 21.9.2008 03:42:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Suat Tutak