Evrensel İnsan Atatürk Şiiri - Nazır Çiftçi

Nazır Çiftçi
207

ŞİİR


76

TAKİPÇİ

Evrensel İnsan Atatürk

Evrensel İnsan Atatürk
Baktığın eser bizlerin Ata
Kurtuluş Savaşı çekti ihata
Dünya'da yaşarken yapmamış hata
İnsanlık özünü dünyaya yazdı.
*
Düşmanıma öğüt veren Kahraman
Cehalete göğüs geren bir umman
Milleti akıllı, düşman el aman!
İnsanlık özünü toprağa yazdı.
*
Yedi Düvel geldi vatan özünde
Kıyamet koptu ki insan gözünde
Membası milleti insan yüzünde
İnsanlık özünde yaprağa yazdı.
*
İnsanlığa bakar gittiği yolda
Kini kaldırmıştır sevdiği kolda
Sevgi bahçesinin yuvası dalda
İnsanlık özünü hür bağa yazdı
*
Düşmanlar yayılmış, toprağım koptu
Kutsal vatanına emeği çoktu
Atatürk olmazsa Türkiye'm yoktu; .
İnsanlık özünü bayrağa yazdı.
*
Dilleri farklıydı zalim baykuşlar
Umutlarla çıktı farklı yokuşlar
Ülkem doğasında uçuşan kuşlar
İnsanlık özünü ırmağa yazdı.
*
Eritti dağları alem sevindi
Dil, din,ırk, renk yoktu! Sulhu severdi
İnsanlık özünü dünya giyindi
Barışın sözünü parmağa yazdı.
*
Akıl başta olur, gerçek ziynetiz
Yolsuza yol veren canlı kısmetiz
Tarihsel bağlarla eski milletiz
İnsanlık özünü şafağa yazdı.
*
Nazır'ım umutlar gelecek için
Özgürlük tadını bilecek için
Evrensel insanın gülecek için
İnsanlık özünü kitaba yazdı.

Nazır Çiftçi

Nazır Çiftçi
Kayıt Tarihi : 3.7.2015 14:18:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İrem Altaş
  İrem Altaş

  Her zamanki gibi yine kaleminizden çok güzel bir şiir okudum duygusuyla, anlatımıyla şiir gibi bir şiir yüreğinizi ve kaleminizi içtenlikle kutlarım. +Ant.+10 puan

  Cevap Yaz
 • Hikmet Çiftçi
  Hikmet Çiftçi

  Bu sefer hiç yorum yapmayacağım.
  Atatürk için söylenen sözlerden bir demetle yetineceğim.

  Üstadı bütün içtenliğimle kutluyorum.
  *
  ATATRK İÇİN NE DEDİLER?

  Başkan John Fitzgerald Kennedy

  Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha basarı ile gösteren bir örnek yoktur.

  *
  General Mc ARTHUR

  Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye’nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.

  *
  Franklin ROOSEVELT - ABD Başkanı, 1928

  Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

  *
  Winston CHURCHILL - İngiltere Başbakanı,1938

  Savaşta Türkiye’yi kurtaran, Savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin Ata’sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.

  *
  Albert LEBRUN - Fransız Cumhurbaşkanı

  Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

  *
  BRIAND - Fransız Başbakanı, 1921

  Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlasması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlasma imzalamaktan gurur duyuyorum.
  *
  Kalinin - Sovyet Başbakanı
  Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk Milleti’nin milli bağımsızlığını devamlı bir başarı ile kuvvetlendirmiş ve yeni milli yapısını yaratmıştır.

  *
  KERAMA - Lübnan Başbakanı, 10 Kasım 1963

  Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti’nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

  *
  Eyüp Han - Pakistan Cumhurbaşkanı

  Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, O’nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever…
  *
  Emanullah HAN - Afgan Kralı

  O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

  *
  Ben Gurion - İsrail Başbakanı, 1963

  Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

  *
  Sucheta KRIPALANI - Hint Parlamento Heyeti Başkanı

  Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk

  *
  Prof.Walter L.WRIHT Jr.

  O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

  *
  Profesör Herbert MELZIG - Tarihçi

  Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

  *
  Herbert MELZIG

  O, kendi milleti ve beşeriyet âlemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.

  *
  Maurice BAUMANT - Profesör

  Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.

  *
  Berthe Georges - Gaulis

  Denilebilir ki onsuz, İslam alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.

  *
  C.C.SFORZA

  Hayatının sonuna kadar milleti’nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.

  NOT: mynet’ten alıntıdır.

  Cevap Yaz
 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu

  Yüreğinize sağlık Atatürk asla hiç bir zaman Dil, Din,Irk ayrımı yapmazdı insan olarak görürdü herkesi onun için barışı hep severdi O yüzdendir ATATÜRK 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh demiştir Atatürk'ü anlatmaya gücümüz yetmez bu yüzden şiirinizdeki emeğinizi kutlarım yüreğinizi ve yürek sesinizi yansıtan kaleminizi candan kutlarım.Saygı ve sevgilerimle.+.+

  Cevap Yaz
 • Hümeyra Gün
  Hümeyra Gün

  'Dil, din,ırk, renk yoktu! Sulhu severdi '

  O yüzdendi 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' demesi...O yüzdendi Çanakkale Savaşı'nda yavrularını kaybetmiş yabancı analara mektup yazması.

  Yanmış yıkılmış bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırdı. Bütün dünya bu diriliş destanından örnek aldı...Ezilen Uluslara bir çıkış kapısı oldu...

  Lider olmak kolay değildir...Lider yoksa bir davada sonuç hezimettir.
  Ama son yıllarda ne yazık ki,herşey kendiliğinden olmuş gibi gösterilir oldu. Vefasızlık diz boyu....

  Kutluyorum duyarlı dizelerinizi Değerli Öğretmenim. Kaleminiz daim olsun. Mustafa Kemal ATATÜRK hep vardı...Hep de var OLACAK diyerek.
  Saygımla , selamımla...

  Cevap Yaz
 • İbrahim Kavas
  İbrahim Kavas

  Yüzyıla bir deha gelir, 20.yy. da bize geldi deha ATATÜRK. Dost düşman saygı gösterdi, ayağına geldi tüm rakipleri, onlara da saygısını gösterip bir kez daha örnek oldu dünyaya. bağımsızlık savaşının meşalesi oldu, aydınlattı tüm mezalim altındaki ezilenleri. mezar toprağından yeni uygar bir devlet yarattı, her konuda yarıştı gene lider oldu dünyada. Tüm dünya milletleri saygı ve sevgisini gösterirken içimizdeki kıskançlık ateşiyle yanan bedbahtlar utansın. Türk milleti Ata'sını asla unutmayacak, ilelebet izinde yürümeye devam edecektir. Dost düşman bunu böyle bilsin. Anlamlı şiirini tebrik ediyorum.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (12)

Nazır Çiftçi