Estetik,Teorik,Pratik\Eğitim Üzerine

Hekim Coşkun
181

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Estetik,Teorik,Pratik\Eğitim Üzerine

Eğitim üzerine
Günümüz toplumu en cahili ve en aydını ortak bir kanıya varmış bulunmakta. Bu kadar geniş bir; EVET sorunumuz EĞİTİM diyen bir toplum da yaşıyoruz ve hala neden EĞİTİM üzerine projeler üretilmez ve hala neden EĞİTİM diye CAHALET okutulur.
Çünkü egemenler ÇOBANDIR ve toplumları sürü mantığıyla YÖNETİR.
Koyun gibi, DAVAR gibi toplulukların, ETİNİ,SÜTÜNÜ, EMEĞİNİ limon gibi sıkarak sömüre bilmek için EĞİTİMSİZ YIĞINLAR gereklidir.
Toplumca ortak kanımız; TÜM SORUNLARIN BAŞ SORUMLUSU eğitimsizliktir.
Her olayda, her toplumsal rahatsızlıkta ve hatta,hırsızlık,tecavüz,gasp, kapkaç vs. gibi her adli olayda bile, mağdurun neye göre MAĞDUR sayıldığı belli olmayan zamanlar da bile tüm kahramanlar suçu EĞİTİMSİZLİĞE yorumlarlar..
Oysa yasa koyucu SUÇ kavramına; Bilmemek MAZARET değildir der ve CEZAYI BASAR.
Ve biz de toplum olarak; GEL GÜNLERİM GEL DE DOL. deriz ve mutlu, aydınlık, barış ve kardeşlik dolu yarınları şarkılarda söyleriz.
Bunu elbette bireyler olarak tek-tek mırıldanırız. Birden çok kişi söylediğimizde ORGANİZE OLMUŞ TERÖR ÖRGÜTÜ iddiasıyla Yasa koyucunun karşısında HAZIR OL da bekletiliriz. Birden fazla kişinin ortak olarak düşüncelerini ifade etmesinin SUÇ sayıldığı bir toplumsal YAPTIRIMLA karşı karşıya kalırız.
Yinede arada ÇIRTLAK sesler çıktığında, ya anarşist, terörist yada DIŞ MIHRAK KAYNAKLI ODAKLARIN MAŞASI sayılırız.
Oysa; dışa bağımlı ve DIŞ MİHRAKLARIN MAŞALARI kendilerini yasalarla korur, EFENDİLERİNİN tavsiyelerinin dışına çıkmazlar..
Eğitim; tam da bu noktada her bireyin (ÖZGÜR BİREYİN) sorumluluk hissederek üzerinde önemle durması gereken sorundur.
Bize (Toplum’a) eğitimsizliği (çözümsüzlüğü) dayatan anlayışa karşı; bizde eğitim için çözüm yollarını dayatalım.
İlle de ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİNDE eğitim görün toplumumuza aydınlar sokakta öğretmenlik yapsın.
Eğitim sisteminin hazır müfredatlarla DİKTE edildiğinden tutunda SÖMÜRÜ SİSTEMİNİN İNSAN ÖĞÜTEN fabrikaları durumuna dönüştürüldüğünden tutun da,KAR GETİREN TİCARETHANELERE DÖNÜŞTÜREN yaptırımlara karşı tüm ezberlerimizi bozarak yeniden düşünelim derim.
Kısacası hazır eğitim sisteminin; İNSAN yetiştirme diye bir sorunu olmadığını çıplak gözle görmeliyiz.
Biz yinede çözüm üretip İNSANLARIMIZIN dikkatlerine sunalım
Şimdi:
Eğitimin; ESTETİK- TEORİK ve PRATİK olmak üzere üç ana görevi vardır.
1-Eğitimin birinci görevi; tüm topluma, insanın yaratmış olduğu tüm sanat-müzik-edebiyatı tanıtıp bunlardan zevk almasını öğretmektir.İnsanın duygusal olarak incelmesine olanak sağlaya, sanat, müzik ve edebiyat, insanın hem kendisini ve hem de birlikte yaşadığı toplumu daha iyi tanımasını ve daha duyarlı bir insan olmasını çalışmaktır.
2-Eğitimin TEORİK görevi ise:şimdiye kadar bilim alanında elde edişmiş bilgileri. felsefe alanında,üretilmiş düşünceleri aktarmak.Ve insanlara DÜŞÜNME özelliği kazandırmaktır. Doğruyu ve yanlışı biri birinden ayırt etmesini düşünce süzgecinden geçirip, ŞÜPHECİ ama her düşünceyi tartışmaya açık insan yetiştirmektir.
3-Eğitimim PRATİK görevi ise; toplumun, ortak paylaşımlarını artırmak, daha mutlu bir toplum olmasına çaba göstermek. ÖZGÜRLÜK, BARIŞ ve KARDEŞLİK temalarını sindirmiş ve bu özelliklerini toplumuna taşıyan olmalı.
İnsanların biri birine yaklaştıran ve EVRENSEL İNSANİ DEĞERLERİ taşıyan bireyler olunması yönünde eğitilmeli.
Sonuç olarak: Şimdiki eğitim sisteminin aksine SÜRÜ değil ÖZGÜR BİREY yetiştirmeyi programa koymak gerekir.
Yoksa; SÜRÜ mantığıyla yetiştirilmiş toplumlar LİNÇ edecek malzeme bulamadıklarında biri birlerini YERLER.
İnsan olmaktan Bİ-HABER, sadece EFENDİLERİNE sağılmış, ETİNDEN, SÜTÜNDEN, DERİSİNDEN,KEMİĞİNDEN, EMEĞİNDEN yararlanılan, sömürülen,sisteme entegre olmuş ve TORNA TESVİYE görmüş bir eğitim sistemi yerine; ve programına ÖNCE İNSAN’ ı koyan bir eğitim sistemini önümüze hedef olarak koymalıyız.

Hekim Coşkun
Kayıt Tarihi : 22.10.2006 18:27:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Bu yazı:bir dükkan da hırsızlık yaparak yakalanan ve habercilere EĞİTİMSİZLİKTEN bu suçu işlediğini söyleyen bir haberin ardından kalame alınmıştır.Tüm suçlar toplumsaldır ve nedense suçu işleyen bireyleri LİNÇ etmek siteriz. Neden düşünmeyiz TÜM SUÇLARA ORTAK OLDUĞUMUZU?

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Serpil Başak
  Serpil Başak

  Hepimiz bu güneşin ve bu toprakların çocuklarıyız
  Güneş bulutlandığında nasıl ki hepimiz bulutlanıyoruz ; bu topraklarda olan biten her şey de bizi onun gibi üzüyor, ya da mutlandırıyor.Bu topraklarda olan, olmayan ne varsa, hepsinde sorumluluğumuz var elbet.Edilgen olarak suçluyuz.
  Yaşam adına güzel bir şeyler koymuşsak ortaya , bir şeyler üretmişsek başkaları için haklı olarak sevinçliyiz.
  Güzel bir paylaşım dostum. Umarım bazılarını biraz düşündürür.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Hekim Coşkun