* Eskiden sanki biz zikir çekerdik *

Şükrü Atay
120

ŞİİR


21

TAKİPÇİ

* Eskiden sanki biz zikir çekerdik *


ESKİDEN SANKİ BİZ ZİKİR ÇEKERDİK

“HÛ HÛ” der seslenir, komşu komşuya
Gerek kalmazdı hiç, başka soruya
Ne güzel cevaptı, doğrusu bu ya
Seslenirken dahi zikir ederdik
*********************************
''ALLAHAISMARLAR'', ''EYVALLAH'' derdik
Hep“HAY”dan gelerek, “HÛ”ya giderdik…
“HAY , HAY” Efendim ! der kabul ederdik
Eskiden sanki biz zikir çekerdik
*********************************
“ALLAH,ALLAH,ALLAH” nidâlarıyla
Şehâdete varma sevdâlarıyla
Allahuekber'de donan karıyla
Düşmanları zikir çekip yenerdik
*********************************
*Vaauuv* 'la *ohaa* ile çığlık atmazdık
“SÜBHÂNALLAH” diye hayran kalırdık
“FESUBHÂNALLAH” der belki kızardık
ALLAH'ı dilimizden düşürmezdik
*********************************
*Oh my God* girmeden şu dilimize
“AMAN ALLAHIM”dı hayret edince
''ALLAHASMARLADIK'',*See you* dan önce
Hiç ALLAH geçmeyen sözler bilmezdik
*********************************
“SALAVÂT” anlatır bazen yanlışı
“NEÛZUBİLLAH”tı doğrunun dışı
“BİSMİLLÂH”olurdu her hayrın başı
Belki de o yüzden bereketlendik
*********************************
“HAY ALLAH” iyiliğimizi vereydi
"VE Nİ’MEL-VEKÎL"di, kulun vekili
Çaresizse“HASBÜNALLÂHÜ" derdi
RAHMÂN ve RAHÎM'i vekîl ederdik
*********************************
“MAŞÂALLAH” derdik, nazar değmezdi
Sağ elle verirdik sol el görmezdi
Hayırsever kimdi, kimse bilmezdi
Her hayır ve şerre HAKK'tandır derdik
*********************************
“Ya ŞÂFΔ olurdu hep duâmızda
Merhemi sürmeden önce yaramıza
Hiç te çok girmezdi küs aramıza
Büyüğün sözünü biz hep dinlerdik
*********************************
Öfke duyunca “YA SABÎR” çekerdik
“İNNÂ LİLLAH” ile iknâ ederdik
“BU DA GEÇER YA HÛ!” diye söylerdik
“HAK’ka yürürdük” biz, ölüp gitmezdik
*********************************
Şükrî der yaşarken biz zikrederdik
Anti depresan da nedir bilmezdik
Şimdi zikretsek te şükür bilmedik
O güzel mâziye hasret çekerdik

*******************************
Şükrü Atay

21 Eylül 2020 - KOCAELİ
*******************************

Şükrü Atay
Kayıt Tarihi : 21.9.2020 12:51:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


****************************************** ŞİİR İÇERİĞİNDE YER ALAN VE KULLANIMI YAŞ DİLİMİNE GÖRE AZALAN VE DİLİMİZDE YER ALAN GÜZEL İFADE VE SÖZLERE VE BİRAZ DA İNSÂNÎ İLİŞKİLERİN DAHA SICAK VE SAMÎMİ OLDUĞU ESKİ ZAMANLARA DUYULAN ÖZLEM ******************************************

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Gülçin Aytan Açıkalın
  Gülçin Aytan Açıkalın

  Allah iyiliğini versin inşallah Şükrü Atay Bey; çok güzel bir şiir okudum kutlarım yüreğinize kaleminize sağlık saygı ve selamlar

  Şükrü Atay

  Teşekkürler Gülçin Hanımefendi,
  Bir arkadaşımdan WhatsApp mesajı olarak bu sözcüklerle ilgili bir yazı gelmişti,ona istinaden şiir olur mu diye yazdım en azından geçmişte daha çok kullanılan sözleri yâd ettik.
  Selamlar ve saygılar sunarım.

 • Aşık Mahmut Çelikgün
  Aşık Mahmut Çelikgün

  GELDİM...OKUDUM VE GİDECEĞİM ....NOKTA....

  Sayın Abim bir şeyleri yazıp çizerken başınızın altındaki yastık yaptığınız lügata daima bakan biri olduğunuzu biliyorum, hem de adım gibi...
  Atalarımızdan gelen konuşma dilini unutturmaya çalıştıkları şu günlerde ince ve değerli bir konuyu şiirleştirerek bizim genç kuşak dediğimiz bugünse Jenerasyon dedikleri gençlere öz kültürümüzü sevdirmeye çalışmışsın...iyi ki de yazmışsın sağ olasın...kalemine bereket...

  Bu kadar şiir yazan arkadaşımız var neden birinin aklına gelmez de yazan da olursa onu topa tutarız...anlamış değilim...diyorsun ki, bizde önceden kadim bir kültür vardı...bunu böyle söylerdik, şuna şöyle derdik ,böyle davranırdık bakın bunun yerini bizde olmayan sözcükler aldı, diye dize dize ahenkli bir şekilde hatırlatmaya ve onları kendi öz kültürümüzü angaje etmeye çalışıyorsun...
  Vallahi abi ben eleştirel boyutta bir şey görmediğim gibi, çok da yerinde mükemmel bir şiir olmuş .Allah yazandan da okuyandan da razı olsun...

  Yüreğin kalemin dert görmesin...Saygılar selamlar....

  NOT: ABİ sana tavsiyem, son günlerde benim yaptığımı yap...bol bol acılı aşk şiirleri yaz...neme lazım en azından başın ağrımaz:)))))

  Şükrü Atay

  Saygıdeğer Ozanım,
  Bir arkadaşımdan WhatsApp mesajı olarak bu sözcüklerle ilgili bir yazı gelmişti,ona istinaden şiir olur mu diye yazdım en azından geçmişte daha çok kullanılan sözleri yâd ettik.
  Normal bir şiir isteyen istediğini kullanır,kimse kimseyi zorlamıyor şu kelimeleri kullan diye.
  DİYANET İŞLERİ SEYYAR KURUL ÜYESİ diyorum artık gerekli bir iki şey belki olabilir ama sanki mübârek insanın niyetini okumaya çalışıyor gibi illâki yazmak zorunda hissediyor.
  Zaten kimse de bulaşmamak için kendi yazdıklarına bile yorum yapan yok. Zaten kısa ve öz bir cevap yazdım silmek istemedim belki tenzih ederek söylüyorum-cehâlet içinde olan varsa- belki okur ilim irfan sahibi olur.
  Acılı aşk şiiri yazanlar da hışmından kurtulamıyor, üyelik iptali de yapacak değiliz tabi :))) Yazan yazsın...
  Selam ve saygılar....

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Ayet-i kerimeye ve Sünnet-i resulullah'a göre dışarıdan gelen birisi başkalarının evine ve kendi evine-içeride annesi, ablası, yengesi gibi kimseler varsa- selam vererek izin ister. Bu izin işi üç defa tekrar edilir. Şayet içeriden müspet bir cevap gelmezse dönülüp gidilir. Kendi evimize girerken de- ev boş olsa bile- selam verilerek girilir.

  İslamda- Sünnette- bir mü'min ile karşılaşınca ve ondan ayrılırken selam verilir. Öteki tabirler mana olarak-içinde doğru olanlar olsa bile- sünnete mugayir olduğu için istimali hoş değildir. Zira Resulullah-sav- "BİD'ATLERİN İSTİLASI ZAMANINDA BİR SÜNNETİMİ İHYA EDEN YÜZ ŞEHİD SEVABI KAZANIR !" Buyurur.

  "EYVALLAH" mana olarak bir kimseye nida edip Allah adına yemin etmektir ki bu tabir ulemaca uygun görülmemiştir. Zira Allah'ın adına doğru yere bile yemin etmek doğru olmaz denmiştir.

  "HAY" Allah'ın bir ismidir ki Hayat veren demektir. "HU" da bir zamir olup "O" demektir. Vahdet el-vücutçular bu tabirleri yanlış bir şekilde manalandırıp -haşa- Biz Allah'ın birer parçasıyız. Dolayısıyla yine ona dönüp bütünleşecek ve gerçek tevhid olayı vukua gelerek Allahlaşacağız diyorlar. Buna bir de isim takmışlar ve "Fenafillah ve bekabillah" makamına ermek demişlerdir ki, manası; Allah'ta fani olmak-Allahlaşmak- ve Allah'ta beka bulmak-tıpkı onun gibi baki olmak- demişlerdir. Halbuki Allah-cc- bu gibi iddiaları birçok ayetinde yalanlamış ve şu ayetlerde olduğu gibi gerçek bakinin yalnızca kendisinin olduğunu ilan etmiştir."EL BAKİ HÜVEL BAKİ-(BAKİ OLAN YALNIZCA O-ALLAH-DUR!", " "CELAL VE İKRAM SAHİBİ RABBİNİN VECHİ MÜSTESNA BÜTÜN VARLIKLARIN ÜZERİNDE FANİLİK-ÖLÜMLÜLÜK-DAMGASI VARDIR!", "-EY MUHAMMED!-SENDE ÖLECEKSİN ONLAR DA ÖLECEKLER!" "-YA MUHAMMED!-BİZ SENDEN ÖNCE DE HİÇ BİR BEŞERE ÖLÜMSÜZLÜK-EBEDİYET-VERMEDİK!!", "BÜTÜN NEFİSLER ÖLÜMÜ TADICIDIR!"

  Efendinin arapçası "Mevla" ve Seyyid" dir ki bu unvan Kur'anın ifadesiyle sadece Allah'a verilir. İmam Muhammed Maturidiye göre Resulullah'a bile Mevla-efendi- denmez ve ona ancak üstad denir.

  "SÜPHANALLAH" demenin manası, ALLAH NOKSAN SIFATLARDAN ARİ VE BERİDİR demektir." FE SÜPHANALLAH" da onun başına ve bağlacına benzer bir bağlaç eklemektir ki ayni manayı tekrarlamak manasına gelir.

  Salavatlarımızın da bir çoğuna sonradan ilave yapılarak Resulullah-sav-ın hadis kitaplarında geçen doğru salavatından uzaklaşılmıştır.

  "NEUZÜ BİLLAH" demek; ALLAH'A SIĞINIRIZ demektir.

  "VE NİĞMEL VEKİL" demek; VE O NE GÜZEL VEKİL-DAYANIP GÜVENECEK KİMSE-demektir.

  "HASBUNALLAH" demek; ALLAH BİZE YETER demektir.

  Her olup biten için Allah'tandır demek doğru değildir. Zira Rabbimiz bir ayeti- kerimesinde" SANA İYİLİKTEN BİR ŞEY ULAŞIRSA BİL Kİ O ALLAH'TANDIR AMA SANA KÖTÜLÜKTEN BİR ŞEY ULAŞIRSA BİL Kİ O KENDİ NEFSİNDENDİR!" buyurur.

  Yukarıda da izah etmeye çalıştığım gibi- Peygamberler dahil- her varlık ve her insan ölmeye mahkumdur. Ölen insanların Hakka mı yoksa cehenneme mi yürüdüğünü ise şu ayetin ifadesine göre Allah-cc-tan gayri hiç kimse bilemez! "-YA MUHAMMED!- BEN BANA VE SİZE NASIL BİR MUAMELE YAPILACAĞINI BİLMİYORUM DE!"

  Şükrü bey kardeşim bu fakir şiirinizde geçen bazı tabirler yanlış anlaşılıp yanlış yerlerde kullanıldığı için bu açıklamaları yapmaya kendini mecbur bilmiştir. Yoksa hadisin ifadesiyle DİLSİZ ŞEYTANLARDAN SAYILIP AHİRETTE AĞZINA ATEŞTEN GEM VURULMA riski vardı. Beğenmezsen siler atarsın.

  Hayırlı çalışmalar.

  Şükrü Atay

  Ben sadece durum tesbiti olarak yazdım,Kur'an ve sünnet İlmine vakıf bir otorite olarak gerekli bilgileri yazmışsınız ve biz de tefsir-i kuran ve tahlil-i Furkan dersinize katılmış olduk.
  Hayırlı istikşâfi çalışmalar.

TÜM YORUMLAR (3)