Elsaya Şiirler Şiiri - Louis Aragon

Louis Aragon
3 Ekim 1897 - 24 Aralık 1982
40

ŞİİR


142

TAKİPÇİ

Elsaya Şiirler

Sana büyük bir sır söyleyeceğim Zaman sensin
Zaman kadındır İster ki
Hep okşansın diz çökülsün hep
Dökülmesi gereken bir giysi gibi ayaklarına
Bir taranmış
Bir upuzun saç gibi zaman
Soluğun buğulandırıp sildiği ayna gibi
Zaman sensin uyuyan sen şafakta ben uykusuz seni beklerken
Sensin gırtlağıma dalan bir bıçak gibi
Ah bu söyleyemediğim işkencesi hiç geçmeyen zamanın
Bu durdurulmuş zamanın işkencesi mavi çanaklarda kan gibi
Bu göz susuzluğundan sen yürürken odada
Bense bilirim büyüyü bozmamak gerektiğini
Daha beter seni kaçak
Seni yabancı bilmekten
Aklın ayrı bir yerde gönlün ayrı bir yüzyılda kalmaktan
Tanrım ne ağırdır sözcükler Asıl demek istediğim bu
Hazzın ötesinde sevgim hiçbir zararın erişemeyeceği yerde bugün sevgim
Sen ki benim saat-şakağımda vurursun
Boğulurum soluk alıp vermesen
Tenimde bir duraksar ve yerleşir adımın
Sana büyük bir sır söyleyeceğim Her söz
Dudağımda bir dilenen zavallı
Acınacak birşey ellerin için kararan birşey bakışının altında
İşte bu yüzdendir sık sık seni seviyorum deyişim
Boynuna takabileceğin bir tümcenin o parlakca kalp kristali
Kaba konuşmamdan gücenme benim Bu konuşma
Ateşte şu tatsız cızırtıyı çıkaran sudur o kadar
Sana büyük bir sır söyleyeceğim Bilmem ben
Sana benzeyen zamandan söz açmayı
Bilmem senden söz açmayı bilir görünürüm
Tıpkı uzun bir süre garda
El sallayanlar gibi gittikten sonra trenler
Bilekleri sönerken yeni ağırlığından gözyaşlarının
Sana büyük bir sır söyleyeceğim Korkuyorum senden
Korkuyorum yanın sıra gidenden Pencerelere doğru akşam üzeri
El kol oynatışından söylenmeyen sözlerden
Korkuyorum hızlı ve yavaş zamandan korkuyorum senden
Sana büyük bir sır söyleyeceğim Kapat kapıları
Ölmek daha kolaydır sevmekten
Bundandır işte benim yaşamaya katlanmam
Sevgilim.

Louis Aragon
Kayıt Tarihi : 2.4.2001 17:03:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Meryem Akyıldız
  Meryem Akyıldız

  Esla'nın gözlerini anlattın ve dünya artık başka bir yer oldu...

 • Alpaslan Akdağ
  Alpaslan Akdağ

  Sana büyük bir sır söyleyeceğim Kapat kapıları
  Ölmek daha kolaydır sevmekten ...

 • Jale Keskinkılıç
  Jale Keskinkılıç

  Bence güzel bir çeviri.Güzel bir şiir...

 • Rıfat Tango
  Rıfat Tango

  YERDEN GÖĞE KADAR ALIN.SİZE NE KADAR FAYDALI OLACAKSA NEREDE NE BULUYORSANIZ ALIN TABİİ.

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Pardon Baba Rıfat abi. Yerden göğe kadar haklısın. Mesela, seni örnek alalım mı? Ne dersin?

 • Rıfat Tango
  Rıfat Tango

  ADAM OLUN DİYORUM EY TÜRKÜCÜ GENÇLİK!
  Louis Aragon ŞİİRİ BU.BU SAYFADA BULMUŞUNUZ BUNAMAYIN.OMU ÇEVİRDİ BUMU ÇEVİRDİ.DAĞ GİBİ DUYGU İÇİNDE SAKLI ŞİİRİN.AÇIN DUYGU KUTUNUZU.AKIL KUTUNUZU AÇIN.ZEKA AYIŞINIZI GEÇİN.MİLLİYETÇİLİK FASA FİSO.ÜLKENİN ÖNCE ALTINI KIZARTTILAR.ŞİMDİ ÜSTÜNÜ.KIZARIK KIZARIK DOLAŞMAYIN.ANTOLOJİDE RAHAT ETSİN.E KURULDA RAHAT UYUSUN.ARAGONMU BULDUNUZ OKUYUN!BİR MÜDDET KENDİNİZİ OKUMAYIN DERİM!

 • Mahbub Mehmet Kaya
  Mahbub Mehmet Kaya

  İlk defa bazı yorumcu arkadaşlara da getireceğim bir eleştiri var.Hepsine değil tabii.Anlayanlar anlayacak. Anlamayanlar, andavallığa vuracak. Arkadaşlar; sahip olduğunuz fikir ve Dünya görüşlerinizi,kendi bencil tutkularınıza kurban edip ayaklar altına atmayın burada. Sizler; bencilliğin zirvesinde gezenler! unutmayın ki ayaklar altına serip çiğnenmesine neden olduğunuz toplumsal İD'LER SİZİN MALINIZ DEĞİL. Onları küçük çıkarlarınız için harcayamassınız. O fikirler ki milyonlaca yaşayan insanın ve yüz binlerce; fikri için canını vermiş insanlara ait. Terbiyesiz ve ahlaksızsınız siz. Sahip olmaya çalıştığı erdemleri her an harcamaya hazır insanlar, ancak mirasyediler ve kendi emeğiyle kazanmayanlardır.
  Konuyla ilgisi olmayan arkadaşlardan başlarını ağrıttığım ve zamanlarını çaldığım için özür dilerim.

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Oldu olacak, şiir sohbet ve tartışma ortamlarında nasıl davranılması gerektiğini de yazayım (ki bu ne yazık, ne antoloji, ne diğer edebiyat sitelerinin hiçbirinde görmek bahtiyarlığına erişebildiğim bir şey değil)

  Evvel zaman içinde de şiirler yazılır, yazanlar bir araya gelip şiirlerini birbirlerine okurlarmış. Bu sadece günümüzde olmuyor. Fakat o zamanların bir farkı varmış. Bir şair şiirini okuduktan sonra şu tür sözler edilmeye başlanırmış:
  - Üstadım tebrik ederim. Pek güzel olmuş. Yalnız acizane üçüncü beytin ikinci mısraının nihayetinde zeval kelimesini kullanmanızın daha münasip olacağını düşünmeden edemedim.
  - Ziya Bey. Allah sizden razı olsun. İşte bu gerçekten orada olması gereken kelimedir. Ben de ne zamandır bu mısrada bir eksiklik hisseder dururdum. Hemen değiştirelim.

  Tuhaf değil mi? Siz buralarda hiçbir şiire böyle bir yorum yapıldığını, şairin de olgun bir tavırla kabul veya ikna ile reddettiğini gördünüz mü? Guruba bir şiir sunuyorsunuz, kimse şiiri okumuyor bile. Sadece okunmayan şiirler düşüp duruyor, düşüp duruyor.

  Hayırlısı...
  Düzelir inşallah.
  Ama lütfen, başındakiler hangi eğilime mensup olurlarsa olsunlar, bu kadar insanı bir araya toplamayı başarmış bir ortama zarar vermeyiniz. En azından sizler daha iyi bir alternatif getirmedikçe yapmayın bunu. Çok ararsınız çünkü...

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Arkadaşlar...
  Bu sitenin Türk Edebiyatı açısından önemini hala kavrayamamış birileri inatla her yere burnunu sokup sohbet ortamlarını kavga meydanına çeviriyor. Şu aşağıdaki yorumlara bakınca bunların her iki eğilim mensupları arasında da bolca bulunduğunu görmez zor değil.

  Birçok guruba üye olduğum halde birilerinin sürekli.... yarıştırdığını gördüğüm için hemen hiçbir foruma hiçbir mesaj uzun süredir yazmadığımı beni tanıyanlar bilir. Günün şiirinin daha olgun tartışmalar için iyi bir vasat olabileceğini düşünmüştüm ama benzer şahsiyetler burası için de ellerinden geleni artlarına koymamakta kararlı gibiler. Ama bu istediğim şey değil. Bu böyle olmamalıydı.

  Bu sayfadan örnek vereyim. Yaşın her şey olmadığını, on altı yaşında birinin seksen yaşında birinden çok daha tutarlı bir çizgiya sahip olabileceğini kabul etmekle birlikte hemen her yere en bilgiç edayla atlayan sayın E. Kurul'un biraz daha fazla düşünüp, hala düşünerek aydınlatamamış olabileceği kimi ayrıntıların bulunabileceği ihtimalini hesaba katarak daha ölçülü konuşması gerektiğini düşünüyorum. Evet, yaş her şey değildir ama yaş ilerledikçe insanların eski bazı davranışlarından pişmanlık duydukları (hala aynı kişiler oldukları halde) tecrübeyle sabittir, tecrübe de işte böyle bir şey olsa gerektir.

  Ve sonra birden (şu an yazarken göremediğim için emin değilim) Rıfat Dede mi? ... Öyle biri bomba gibi düştü sayfaya. Bu sözleri utanmazca ağzına alabilen birinin başkaları hakkında fikir beyan etmesinden daha büyük bir hayasızlık olabilir mi? Yaşı da 61 gibi görünüyor. Büyüdükçe hangi yöne doğru ilerlediğini kendi kendine sormalı değil mi bu kişi. Ne yazık ki yaşı kaç olursa olsun on beş yaşının sokak muhabbetinden bir adım öteye gidememiş görünüyor.

  Benim aşağıda yazdıklarımın altını bir daha çiziyorum. Her eğilimden insanı okuyabiliriz. Görüşlerini kabul eder, etmez karşı çıkar veya devekuşunu oynayabiliriz. Ama bütün bunlar, insani tavırlardır ve önce insan olmayı gerektirir. Özetle gayret etmemiz gereken ilk şey insan olmaya çalışmaktır.

  İnsan olmayanın ne imanı kabul edilir, ne Cehennem'de yanabilir. Çünkü Cehennem bile insanlar içindir. (Cehennemden yırtmak için birilerine ipucu vermedim değil mi :)

 • Mahbub Mehmet Kaya
  Mahbub Mehmet Kaya

  Bu sitede istek varsa, yaklaşık üç saat sonra La Fontain den bir şiir istiyorum. Şiir dostları için gelsin. Anlayanlar yorumlarını eklesin lütfen. yazsın.

TÜM YORUMLAR (48)