Elma Kurdu Armut Yurdu

Menevşe Meneviş Köylü
37

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Elma Kurdu Armut Yurdu

milleti olmayan bir zenciyim
armutların ve elma(s) ların içinde
beyazlaşmayı bekleyen inciyim

Menevşe Meneviş Köylü
Kayıt Tarihi : 24.9.2006 11:33:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


biz zaten koparılmış birer papatyayız... suya yakın duran biraz daha uzun yaşıyor. ya da; dikkat köpek var. ısırır... öper.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Adan Zye
  Adan Zye

  Şiir bir anlamda mesajdır.. uzun dizelerle anlatılamayan bir çok sözün kısa ve beyine direkt enjekte edilen ifadeler ustalık işidir.. kutluyorum.

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  değerli şairin açıklamalarından ,yeni şeyler öğrendim...bilhassa mormen veya mormenini anlamını öğrenmek...benim için çok önemli bir bilgi oldu ..çok önemli ve özel bir bilgi...teşekkür ederim ..efendim

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  sen inciden de ötesin
  apak açan menevşe'sin...

  :)))sevgiyle öptüm...

 • Emel Baran
  Emel Baran

  Kısa ve vurucu anlatımları hep sevmişimdir..Şiriniz vesilesiyle taşıdığınız türküyü çok yakın zamanda bağlamada çalıp okumuştum sözleri sanırım bize değiştirilerek sunulmuş.Hocama soracağım yeni bir soru kapısı açtınız ..Varlığınızla çoğalmaya devam..))

 • Menevşe Meneviş Köylü
  Menevşe Meneviş Köylü

  Değerli sinyali;

  türküde geçen 'mormeni' böyle bitişik yazılışıyla taradığımda böğürtlen anlamındaymış. Yaban mersini olduğuna dair yazılara da rastladım. Mormeni, menevşenin kısalması değilmiş.  Ermeni kızına âşık gencin türküsü ve hikayesi şöyle;

  Bu Gaziantep türküsü bir Ermeni kızına âşık olan genci anlatır. Genç hem aşkından verem olmuştur ve hem de sevdiğine kavuşamamıştır. Aralarında bir de din sorunu vardır. Çare de ya Ermeni kızının Müslüman olması, ya da gencin Ermeni olmasıdır. Ne güzel, ne dertli bir türküdür bu.

  Bahçelerde mor meni, (böğürtlen)
  Verem ettin sen beni,
  Ya sen İslam ol Ahcik, (kız)
  Ya ben olam Ermeni…

  Saygılarımla,

TÜM YORUMLAR (15)