EKREM-SAMA ŞİİRLERİ

EKREM-SAMA ŞİİRLERİ

Aziz Mahmud Hüdayi

Görüp dört nûru Cibrîl-i mükerrem
Var ortasında hem bir nûr-ı a'zam

Dedi yâ Rab nedir bu penç envâr
Diledi olmak anlardan haberdâr

Dedi Cebrâîl'e ol Rabb-i ekrem
..

Devamını Oku
Erzurumlu Emrah

Hey efendim evvel baştan
Kuran min'di hece min'di
İstersen aleme danış
Gündüz min'di gece min'di

Melekler ol hakkın hası
İblis olmuş ana asi
..

Devamını Oku
Enis Batur

İlk gidenle dağılmaya başlamıştı aslında tarikat,
diyor Fatma, da diyor Alyoşa, ilk gidenin
neden gitmeye karar vermiş olduğunu anlamak
gerekirdi, öyle ya birşeylerin dağılmaya hazır olduğunu
düşünmese, sözünü kesiyor Ekrem her zamanki gibi,
Yavuz'du ilk giden, unutmamak gerek, zaten kalmaya
niyeti olmayan biri, ne o bize ısınabilmişti ne de biz
..

Devamını Oku
Pir Sultan Abdal

İptida bir sofu Şah'a varınca
Niye geldin derler Urum sofusu
Çevre çevre dört yanına bakınca
Niye geldin derler Urum sofusu

Ateşin yanmadan dumanın tüter
Murtaz'Ali katarıdır bu katar
..

Devamını Oku
Aziz Mahmud Hüdayi

Cenâb-ı pâkine lâyık amel yok
Yine âhir kerem Mevlâ senindir
Nesi var kulun eksiklikden artuk
Yine lutf u kerem Mevlâ senindir

Buyurur lâ-tekilnî Fahr-i Âlem
Bizi ısmarlamagıl nefse bir dem
..

Devamını Oku
Sefil Selimi

Cami billur şamdandadır,
Behey divane divane
Kabe mihrabda andadır,
Behey divane divane.

Adem sayfiyullah ismi,
Nur-i ilâhide cismi,
..

Devamını Oku
Meryem Şahin

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM! Çanakkale gezimiz için startı vermiş bulunuyoruz. Değerli grup üyemiz Ekrem Şama Beyefendinin rehberliğinde 'daha önce böylesi bir geziyi yapmadım' diyeceğiniz dostluk, samimiyet, kültür, eğlence hepsi birarada dolu dolu bir gezi olacağını sizlere şimdiden söyleyebilirim. katılım sayısı sınırlı olacağından gelmek isteyenlerin bildirmelerini rica ediyorum.
Program çok geniş yelpazeli olacak. 18 Mayıs gecesi Anadolu yakasından hareket edilecek. Avrupa yakasından katılacak olanlar da alındıktan sonra 19 Mayıs Cumartesi sabahı varış yerimizde olacağız inş. günü zengin bir şekilde geçirdikten sonra gece yola çıkarak 20 Mayıs Pazar sabahı İstanbul'da olmayı planlıyoruz. Katılacak arkadaşların grubumuza veya özelime bildirmelerini rica ederim.
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

İnsanoğluna ait, mahrem bilgiler
Zor ulaşılacak bir buzulmuş derler.
“Net”ten sonra çözülmüş, tam çamur olmuş;
Şimdi artık iyice bozulmuş derler.

19.07.2008
www.ekrem Şama
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

Nene gerek, ne zaman kopacağı;
Ölümün yakın, al sana kıyamet!
Boşuna vermedi, kolu bacağı,
Müslüman kalk, Allah için kıyam et! ..

Ekrem Şama
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

İslam Dünyası yanıyor, insanlar sersefil,
Modern Ebrehe bunlar, füzeleri sanki fil;
Gelip dayanmışlar koruduğun mekanlara,
Allah’ım, gelir mi acaba “Tayran Ebabil”?

Ekrem Şama
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

(20 Aralık 1914-5 Ocak 1915 tarihleri arasında, Enver Paşa komutasında Sarıkamış harekatı yapılmıştı. Ruslarla Erzurum yakınlarında savaş devam ederken, Başkomutan Enver Paşa, bizzat yaptığı gizli bir harekat planıyla, Erzurumda bulunan üç kolordudan birisini Ruslarla oyalama savaşı yapmak üzere bırakırken, iki kolorduluk bir kuvveti Erzurum -Sarıkamış arasında kuzeyden bir yay çizerek, Allahüekber dağlarından geçirip Sarıkamışta Rusları arkadan kuşatmak üzere cebri yürüyüşe geçirmişti. Çetin kış şartları, askerin kıyafet ve teçhizatının müsait olmaması, ayrıca Allahüekber dağlarının geçit vermemesi yüzünden, doksan bin askerimizin, düşmana kurşun bile sıkamadan donarak şehit olmasına sebep olmuştu. Sağ kalan askerlerin büyük çoğunluğu Ruslara esir düşerek Sibirya'ya götürülmüş, bir daha da dönememişlerdi.Bu dramatik harekata 'Sarıkamış İhata Manevrası' denilmiştir. Paşa, bu mağlubiyetin, sansür uygulanması suretiyle halka ulaşmasını engellemişti.)

Enver Paşa takıldı Almanın ağına,
Yüzbin askeri sürdü Allah'ın dağına…
İncecik elbiseler, eksi kırk derece,
Buz tutmuş söz geçmez eline ayağına...

..

Devamını Oku
Ekrem Şama

Çiçeğim! Gördüm çarpıldım, yollarına durdum,
Başımı döndürüyorsun söyle nedir ismin?

Yalçın tepeler, yüksek yerlerdir benim yurdum,
Beyazlığım saf oluşumdandır, bilir misin?

Tatmamıştım aşkı, küçükken yalnız dururdum,
..

Devamını Oku
Ümüt Güngör

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANKARA'DA ANIYORUZ! ..

Geçen yıl İstanbul'da düzenlediğimiz Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinliği bu yıl Ankara'da gerçekleştirilecek. Sivri Kalemler Derneği ile Zeytin Dalı Kültür Sanat Grubu olarak ortaklaşa hazırladığımız etkinlik akışı aşağıdaki şekildedir. Tüm halkımız ve grup arkadaşlarımız özellikle davetlidir.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Açılış
..

Devamını Oku
Ümüt Güngör

Aşkolsun diyeceğim sayın dertli yürek nereden bildi yüreğimi mi okudu.
Şaşırdınız tabiki gayet doğal mutlak dertli yürekte şaşırdı şuan.
Mevzuya geçeyim tabiki nereden bilecek Çanakkale konusunda geniş bir araştırma içinde olup şiirler hazırladığımı.Özelliklede Ekrem ŞAMA üstadımızın Şu Boğaz Harbi adlı eserinden çok faydalanıyorum.Sağolsun varolsun değerli üstadım bu konuda kütüphane gibi çalışıyor.Allah ondan her zaman razı olsun.Ne mutlu vatan millet hak için çalışan çabalayanlara.
Şimdi bu şiir karışısında kalemimi yani tuşları zor tutuyorum.Mükemmel bir şiir gerçekten sanki film şeridi gib tarihi bir kez daha izler gibiyim.Bugünde Çanakkale'nin hiç izlenmemiş görüntüleri var nette onu izledim.Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından hazırlanmış.Tabiki buda beni çok dugulandırdı aynı zamanda da coşturup neredeyse göremediğim Çanakkale'mize doğru koşturdu.Çeşitli imkansızlıklar neticesi gidemedim Çanakkale'ye buda bende büyük bir sıkıntı.İnşallah Allah nasip ederde ilk fırsatta koşa koşa seveseve giderim.Birde çok duygusalım ya sel olup akar gözyaşlarım inanın adını anınca bile gözlerim yaşarıyor dilim tutulur gibi oluyor.Oraya gitmek nasip olursa sanırım dahada ne şiirlerimi çıkar ortaya.İnanın paradan puldan köşelik bile olsam bu kadar sevinemem gittiğime tabiki gidebilsem.Yüreğimde ince bir sızı ve devamını şuan şiir çalışmama ekledim inanın.Yani her ne desem bir kıta oluşacak gibi.O kadar ilham doluyumki anlatamam.Şimdi Kocatepe Camii'mizden ezan okunuyor evim çok yakında da.İşte bu ezanlar' ki Şehadetin Temeli,Edebi yurdumun üstünde inlemeli diyor ya Mehmet Akif ERSOY.Rabbim gani gani rahmet eylesin.Bana şu an birisi yazı yada şiir yaz dese yazamazdım önüme servetler konsa kalemimi oynatamazdım.Ne kadar uzun bir yazı olmaya namzetmiş meğer.Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi diyor ya yine AKİF burada eriyorum inanın.Biri bana dur dese şuan iksiri bozulurmu bu halimin hayır bozulmaz ne mümkün.Bir dost çıkıpta bunu bir kitaba yada dergiye alacağım dermi bilemiyorum.Hatta sizce değer bulacakmı hafızalarınızda kalacakmı onuda bilemiyorum.Gerek Alirıza üstadım gerek Şükran hocamız hatta Fesih hocamız.Hemde diğer öğretmen gönül dostlarımız okullarına öğrencilerine okurmu yada okul panolarına asarlarmı onuda bilemiyorum.İnanın ki bu şanlı tarihimizin altın yaldızlı Çanakkale savaşlarımızın bu muhteşem duygusunu yakalamışım yüreğimde.
Öyle bir anlatılmaz duygulardayımki başka bir zaman belki bu durumda olamam.Koskoca bir dünyanın hafızasının alamadığı bir muhteşem bir durum bu Türkün çocuk çoluk kadın erkek.Topyekün harbe tutuşmuş düşmanla bu şanlı Türk Milletimiz.Heyhat ben şiimdi size Çanakkale'den yazıyorum haddimemi düşmüş diyerek.O kadar üstadım varken birşeyler karalıyorum sanıyorum belkide.Bilemiyorum kim ne derse desin tutulmaz bir sel gibiyim bendimi çiğneyip aşıyorum sanki şuan.Şuheda fışkıracak toğrağı sıksansa şuheda demiş ya Akif.Benim yüreğimi sıksa şuan biri yada bir görünmez el.
Çelerim inan o eli taşarım volkan gibi önümde sel duramazki değil el dursun.
İstiklal Marşı'mızı bölüm bölüm okurken bunu değiştirmeye yeltenen değiştirip okuyanlara da öfkemi kusuyorum.Zaten bu şanlı marşımızı okunurken durmayanlara vede duranlara gülenlerede ezelden kızıyorum.Mehmet Akif ERSOY üstadımız övünç vede gurur kaynağımız nede güzel yazmış bu marşımızı.Ona toz kondurmaya kalkanların tozunu alırım inanın şuan zincirler bile beni zaptedemez beni.Melek'ler şuheda'lar evliyalar katılmış bu cihada görünmeyen yüzler katılmış.Allahım bu ne cihat sanki bütün kainat dağlar taşlar katılmış seferberliğe gönülden.Şimdilik birara vereyim müsadenizle çok uzun bir yazı oldu hakkınızı helal edin bağışlayın.Maksadım sizleri ağlatmak yüreklerinizi duygu ile yüreklerinizi dağlatmak saatlerce buraya bağlatmak değildir.Saatler geçiyormuş umurumda değil şuan.Öylesi bir duygu selindeyimki inanın kuruyan Aral gölümüzü bile suluyorum gözyaşlarımla.İyiki şuan doktorda yok yanımda tansiyonumu ölçecek.Olsa kesinlikle men ediyorum yazmanı duygulanmanı derdi.Birazdan çocuklar misafirlikten gelecek gözyaşlarımı soracaklar.Çanakkale için akıttım diyeceğim ne deyim tabiki doğru ya gözyaşlarımı göremesenizde duygularım çağlıyor görüyorsunuz.Ortalık daha fazla gözyaşlarımla ıslanmadan müsadelerinizi arzedeyim.Devamını mı ne olur yaz demeyin tansiyon durumuma garantim yok.Sağlıcakla kalın şimdilik yine devamı gelirmi bilemiyorum, duygu bu karşı konulmaz içten gelen bir duygu şahlanışı.İnanın harf hatalarına bile bakacak durumda değilim varsada mazur görün şimdilik.
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

MAZLUMLARIN ÇIĞLIĞINA ŞİİRLERLE KATILIM Filistin ve Lübnan´daki kardeşlerimizin ellerinden tutmaya var mısınız?

FOTOĞRAF SERGİSİ & ŞİİR DİNLETİSİ & İMZA GÜNÜ SUNUM /MEÇHUL KAPTAN - MORAL FM Sessiz Gemi Program yapımcı Ve Sunucusu KONUŞMACILAR ENGİN YILMAZ - DENİZ FENERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KEMAL ÖZDAL - İHH YÖNETİM KURULU ÜYESİ ABDURRAHMAN DİLİPAK - GAZETECİ / YAZAR
ŞAİR VE YORUMCULAR MERYEM ZARİFOĞLU - Şair / Yazar
EKREM ŞAMA - Şair / Yazar
BEKİR KALE - Şair / Yazar
ÖMER EKİNCİ MİCİNGİRT - Şair / Yazar
..

Devamını Oku
Meryem Şahin

17 EYLÜLpazar yapılacak olan filistin konulu etkinliğimizin adresi ve saati elimizde olmayan nedenle değişmiştir.
M. Akif Ersoy kültür merkezinde saat 14-17 arası yerine

Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi Hürriyet mah. Abdi İpekçi cad. No: 31 Kartal/ist adresinde 17 eylül 2006 pazar saat: 10 - 14 arasında yapılacaktır. ilgilenenlere duyurulur. tel: 0216 671 09 00 -452 30 55

MAZLUMLARIN ÇIĞLIĞINA ŞİİRLERLE KATILIM Filistin ve Lübnan´daki kardeşlerimizin ellerinden tutmaya var mısınız?
FOTOĞRAF SERGİSİ & ŞİİR DİNLETİSİ & İMZA GÜNÜ SUNUM /MEÇHUL KAPTAN - MORAL FM Sessiz Gemi Program yapımcı Ve Sunucusu KONUŞMACILAR ENGİN YILMAZ - DENİZ FENERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KEMAL ÖZDAL - İHH YÖNETİM KURULU ÜYESİ ABDURRAHMAN DİLİPAK - GAZETECİ / YAZAR
..

Devamını Oku
Meryem Şahin

MAZLUMLARIN ÇIĞLIĞINA ŞİİRLERLE KATILIM
Filistin ve Lübnan'daki kardeşlerimizin ellerinden tutmaya var mısınız?
FOTOĞRAF SERGİSİ & ŞİİR DİNLETİSİ & İMZA GÜNÜ
SUNUM /MEÇHUL KAPTAN - MORAL FM Sessiz Gemi Program yapımcı Ve Sunucusu
KONUŞMACILAR
ENGİN YILMAZ - DENİZ FENERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI
KEMAL ÖZDAL - İHH YÖNETİM KURULU ÜYESİ
..

Devamını Oku
Ekrem Şama

ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ- SİZ DE GELİN! ! !

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA GECESİ

Eminönü Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Sarıkamış şehitlerini Anma Gecesi''ne katılımınızı bekleriz.

SUNUCU: Selahaddin CİN
..

Devamını Oku
Meryem Şahin

Bayram arefesi akşamında İhsan Vakfı ve Zeytin Dalı Kültür Sanat Grubu olarak, Kartal sahilindeki standımızda güzel bir etkinliğie imza atma imkanı bulduk. Kartal ilçesindeki ilköğretim okullarımızdan birkaçında okuyan ve maddi durumları yetersiz olan 7 - 14 yaş arasındaki 100`e yakın sayıda öğrencimize bayramlık kıyafet dağıttık. takım elbise, iç çamaşırı, kazak- gömlek, çorap, ayakkabı, pijama, etek-gömlekten oluşan bayramlıklar çocukların yaş ve bedenlerine göre dağıtıldı. bu çalışmamızda bize destek olan öncelikle:
Kartal Belediye Başkanı sayın Arif DAĞLAR
Kartursaş Genel Md.Sayın Fatih POYRAZ
İlköğretim Okullarımızın Sayın müdür ve öğretmenleri
Bağışta bulunan firmalar:
Furkan Giyim
Seniadora
..

Devamını Oku
Esra Özdemir

Filistin ve Lübnan'daki kardeşlerimizin ellerinden tutmaya var mısınız?

FOTOĞRAF SERGİSİ & ŞİİR DİNLETİSİ & İMZA GÜNÜ

SUNUM /MEÇHUL KAPTAN - MORAL FM Sessiz Gemi Program yapımcı Ve Sunucusu

KONUŞMACILAR
..

Devamını Oku