Edebiyat Bilimi Ve Sanatı İle Dilbilim Ü ...

Erdem Çeliker
6

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Edebiyat Bilimi Ve Sanatı İle Dilbilim Üzerine 1

DİL: Fiziksel bir kökene ve yapıya sahip sosyal bir fenomen olan dil, en genel ifadeyle, iletmemizi ve anlamamızı / öğrenmemizi sağlayan bir işaretler sistemidir. Sosyal üretim ile aynı anda başlamış ve onun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ama aynı anda başlayan ve ayrılmaz bir parça haline gelen fenomenlerden bir diğerinin "Düşünce" olduğunu da biliyoruz. Çünkü dil, düşüncenin varlığının değişik bir formudur ancak "Dil-Düşünce Diyalektiği" tamamen farklı ve biraz geniş konu olduğu için belirterek geçmek istedim. Dil, önceleri sadece insanlar arasında (ve çok az olarak insanlarla hayvanlar arasında) bir ilişkiyi gerçekleştirirken, şimdi, bilim ve teknolojinin ilerlemesinin bir sonucu olarak: İnsanla insan, insanla hayvan, insanla makine ve hayvanla hayvan arasındaki ilişkiyi sağlıyor.(1)

Bilindiği üzere doğal ve yapay olmak üzere iki dil vardır.(2) Günümüzde bir bilim haline gelen ve dünyadaki tüm dillerin eylemlerinin görüngülerini kendi yasaları doğrultusunda inceleyense, "Dilbilim"dir. Edebiyat bilimi ise, tüm ulusların devrimci veya karşı devrimci sanatsal edebiyatlarını inceleyerek biçimlerindeki ve içeriklerindeki doğal yasalılıkları ve belirleyici niteliklerini, özelliklerini açıklamaktır. Kolayca anlaşılacağı üzere Edebiyat Bilimi ile Dilbilim aynı zincirin ardışık iki halkası gibidir, birbirlerini etkileyişleri üst düzeydedir.

EDEBİYAT: Konu nesnesi sadece sanatsal edebiyat ile sınırlı olmayan; tersine, ister yazılı, ister sözlü / işitsel ve ister görsel olsun, dile dayalı, daha doğrusu dil zeminli sanatsal üretimin hepsi, Edebiyat biliminin konu nesneleridir. Tüm edebi eserler, kim tarafından yazılırsa yazılsın, genel bir kural olarak ilgili dilin sahibi halka ait olmuştur ve o eser o halkın belli bir "tarihsel kesitini" içerir. Bu da demektir ki, ilgili eseri inceleyen edebiyat biliminin tarihsel bir bilim olma durumu da söz konusudur. Kısaltarak söyleyecek olursam, Edebiyat Bilimi (sırası geldiğinde diğerleri de belirtilecektir) Tarih Bilimi'yle hem iç içelik, hem de "farklılık" ilişkisine sahiptir.

***
Açılımlar:
1) Düşünceme göre çok da uzak olmayan bir gelecekte hayvanla makine arasında da bir ilişki sağlanabilecek.
2) Doğal dil, konuştuğumuz dilken, yapay dil, müzikteki notalar, matematikteki rakamlar, bilgisayardaki kodlar, değişik bilim ve sanat alanlarında kullanılan özel simgeler vb. olmaktadır.

21 Kasım 2014

Erdem Çeliker
Kayıt Tarihi : 21.11.2014 22:34:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Erdem Çeliker